Intimní život ženy – ANTIKONCEPCE jaká byla, je a bude – systém IVD pro muže!

Jakmile lidé odhalili souvislost mezi pohlavním stykem a těhotenstvím, objevily se snahy, jak otěhotnění zabránit. Snad ve všech starověkých kulturách se používaly techniky, jejichž cílem byla antikoncepce. Potlačování plodnosti zaříkáváním (Indie) nebo vykuřováním pochvy (Egypt) příliš efektivní nebylo, ale přerušovaná soulož (jako první se snažil tímto způsobem zabránit otěhotnění své manželky biblický Onan) nebo vaginální „pesary“ z krokodýlího trusu (Egypt, Řím, Čína) či sloních výkalů (Indie) už byly účinnější. Trus zvířat totiž obsahuje kyseliny, které vytvářejí nepříznivé prostředí pro spermie a mohou tak otěhotnění do jisté míry zabránit.

Antikoncepce stála ženy životy

Ještě větší antikoncepční účinky než zvířecí trus měl prášek z akátu, nasypaný na „antikoncepční“ tampon z vlny napuštěné medem. Zkvašený akát vylučuje kyselinu mléčnou, která má ničivé účinky na sperma, a skutečně prý mohl fungovat jako částečná ochrana proti početí. Egyptské, starořecké nebo indické metody antikoncepce sice působí bizarně, ale až na případné infekce byly více či méně neškodné. Něco takového se rozhodně nedá říct o Číně, kde do sebe ženy jako ochranu před nechtěným početím vpravovaly olovo nebo rtuť. Tehdy na následky této brutální metody zemřely stovky žen.

Zakázaná antikoncepce

Dobou temna pro antikoncepci byl nástup křesťanství a především středověk. Církev zakazovala veškeré antikoncepční metody a prostředky s tím, že život je dar od Boha, s nímž se nesmí mrhat a hazardovat.
V 19. století si lékaři uvědomili, že těhotenství vážně ohrožuje život nemocných žen (v té době byla rozšířená tuberkulóza), a objevili antikoncepční pesar. Na začátku 20. století už měly ženy k dispozici i lokální vaginální pěnotvorné prostředky, poševní hubky a tampony, dočasnou sterilizaci zářením a nitroděložní tělísko. Po druhé světové válce vzrostla poptávka po opravdu spolehlivé antikoncepci, nejdříve u americké „zlaté mládeže“, a tak začal vývoj hormonální antikoncepce.

Estrogeny do boje!

Zásadním objevem v historii antikoncepce byla hormonální antikoncepční pilulka pro ženy Anovlar, poprvé představená před pětačtyřiceti lety. Veřejnost se tehdy okamžitě rozdělila na dva tábory. Jeden z nich tvrdil, že pilulka bude znamenat zásadní změnu pro sexuální život, a druhý poukazoval na její vedlejší účinky a snažil se všechny ženy přesvědčit, že hormonální antikoncepce je nepřirozená a tedy i hrozně nebezpečná. Možná proto byla pilulka zpočátku předepisována pouze vdaným ženám jako lék na odstranění poruch menstruačního cyklu a trvalo několik let, než začala být v širším měřítku využívána k účelům, ke kterým byla stvořena – k plánování rodičovství.
Svým způsobem zůstává hormonální antikoncepce předmětem mnoha odborných i laických diskusí a je opředena celou řadou mýtů a pověr dodnes. Převážná většina sexuologů a gynekologů však tvrdí, že v žádném případě neškodí, ale naopak prospívá a snižuje riziko rakoviny prsou či dělohy.

Moderní hormonální antikoncepce

Typy účinných látek se mění, dávky hormonů se snižují… V současné době je na trhu spousta vysoce spolehlivých a k tělu velice šetrných hormonálních antikoncepčních přípravků, mezi které patří zejména antikoncepční pilulky a náplasti. Tato moderní antikoncepce však nabízí mnohem víc než „jen“ spolehlivou ochranu proti otěhotnění!
Vývoj hormonální antikoncepce totiž směřuje ke stále vyššímu komfortu uživatelek (například prodloužením intervalu užívání či minimalizací chyb v užívání) a k přidávání dalších pozitivních účinků, spočívajících hlavně v potlačování nežádoucích projevů spojených s menstruací.
Klasickou hormonální antikoncepční metodou jsou pilulky, kombinované nebo minipilulky. Kombinované pilulky obsahují estrogen a gestagen, minipilulky pouze gestagen.
Užívají se denně a jejich účinnost je kolem 99 %.
K selhání antikoncepčního účinku může dojít při zapomenutí užití pilulky – v případě kombinované pilulky se zpožděním více než 12 hodin, v případě minipilulky více než 3 hodiny.

Pilulka „první“ pomoci

Pro záchranu „na poslední chvíli“ slouží pohotovostní pilulka, která se užívá do 72 hodin po nechráněném styku nebo selhání jiné antikoncepční metody. Tyto pilulky se však nedoporučuje užívat příliš často.

Ne vždy je méně více

Hormonálních antikoncepčních pilulek s vyššími či nižšími dávkami hormonů existuje celá řada a ten nejvhodnější typ může doporučit jenom lékař. Neplatí totiž, že čím méně hormonů, tím lépe! Podle současných doporučení je optimální denní dávka 20 až 35 mcg ethinylestradiolu. Tato dávka je optimální pro ženský organizmus jak z hlediska příznivých, tak i nepříznivých účinků. Doposud se neprokázalo, že by další snížení dávky hormonu znamenalo zároveň další snížení rizik. Naopak, u extrémně nízké dávky hormonu se zvyšuje riziko nepravidelného krvácení. Kromě toho se zvyšuje i pravděpodobnost úbytku kostní hmoty, mizí příznivý účinek na pleť, může dojít ke zhoršení libida a podobně.

Další formy antikoncepce

K dalším formám hormonální antikoncepce patří injekce (aplikuje se jednou za 3 měsíce), nitroděložní tělísko (zavádí se zhruba na 5 let) a podkožní implantát (vydrží asi 3 roky). Tyto formy antikoncepce však nejsou příliš vhodné pro mladé ženy, protože po jejich aplikaci často přestávají menstruovat. U injekcí navíc může trvat návrat plodnosti až 10 měsíců po vysazení.

Nejnovějším typem hormonální antikoncepce je stále náplast, která má podobné účinky jako klasické pilulky. Antikoncepční náplast se aplikuje pouze jednou týdně. Přísun hormonů je přitom stabilní, což ocení uživatelky, které trpí nepříjemnými stavy spojenými s menstruačním cyklem, jako jsou výkyvy nálad nebo bolestmi hlavy. Vzhledem k tomu, že antikoncepční náplast patří k nízkohormonálním antikoncepčním přípravkům, zcela určitě nezpůsobuje přibírání na váze. Antikoncepční náplast se lepí na břicho, vnější horní část paže, horní část trupu (s výjimkou prsou) nebo hýždě.

Mužská antikoncepce – novinka tzv. systém IVD

V budoucnu by se měl vývoj antikoncepce zaměřit více na mužskou antikoncepci, která zatím zahrnuje jen dva typy. Prvním jsou stovky let známé kondomy, druhým vasektomie (sterilizace). V Americe se nyní objevila další metoda, tzv. systém IVD (Intra Vas Device). Ten znemožňuje, podobně jako vasektomie, průnik spermií z varlat do těla a ven do močové trubice. Na rozdíl od vasektomie však nepřeruší průtok natrvalo, protože chámovod pouze „ucpe“. Muž je sterilní, ale tento stav lze odstraněním „ucpávky“ zvrátit. Systém IVD by tedy měl mužům umožnit řídit jejich neplodnost jenom po dobu, kterou si zvolí.

MUDr. Vanda Hořejší
Soukromá gynekologická ordinace, České Budějovice
Evra.cz
(foto: Google.com)

29.11.2006 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist