Dívčí válka: Bojuju o prvenství s jeho dcerou

„Jediné, co ji zajímá je tvoje peněženka. Tvoje rozmazlená dceruška tě sprostě vydírá!“ taky jste už takhle zakřičely na svého partnera, protože chování jeho dcery z prvního manželství vám už dlouho leží v žaludku? Jindy se snažíte zachovat klid, ale tentokrát ten vztek zkrátka nešel vydržet? Nejste jediné, kdo si s partnerovou dcerou nerozumí.

„Když jsem šla do vztahu s Honzou, všechno vypadalo ideálně. Rozuměli jsme si v zásadních věcech včetně sexu. Ta shoda mi přišla po předchozích zkušenostech až nenormální. Pořád jsem čekala, kdy se objeví nějaký problém. A taky že přišel,“ vypráví čtyřicetiletá Jitka o svém o patnáct let starším příteli. Jádrem sporu se stala jeho dvacetiletá dcera z prvního manželství.

Ať se nám neplete do života
„Už při prvním setkání s ní bylo jasné, že jsme si nepadly do oka. Chovala se, jako kdybych byla naprostý vzduch. Nemyslela jsem si pochopitelně, že ze mne bude nadšená. Ale chtěla jsem, abychom se vzájemně respektovaly. Já nechám na pokoji ji a ona zase na oplátku mne,“ říká Jitka. Jenže nic takového se bohužel nepodařilo a mezi Jitkou a Honzovou Kristýnou brzy začala válka. „Stala se klínem, který vstoupil mezi nás. Vycítila jsem, že Honzu proti mně popichuje. Když došlo na debatu na téma Kristýna a já, řekla jsem mu, že nechci, aby se nám dál pletla do života,“ dodává Jitka smutně.

Život ve třech nejde
„Honzovou Achillovou patou je dcera. Dokážu lidsky pochopit jeho pocity, že když s ní po rozvodu trávil málo času, chtěl jí všechno kompenzovat alespoň finančně. Jenže úplně podléhal jejím vrtochům. Jistě jako studentka potřebuje finanční pomoc, ale na druhou stranu je to dospělá slečna, která si může něco vydělat na brigádě a nemusí všechno řešit útokem na tatínkovy city a peněženku,“ dodává Jitka. Život ve třech s hostem z partnerovy minulosti, jí zkrátka nevyšel. A nejde o jediný případ, kdy si dcera a nová partnerka jak se říká, nesednou.

[[related]]

Tolerance je velkým oříškem
Co je příčinou krachů v těchto případech? Velkou vždy hraje ženská žárlivost, kdo je v mužově životě tou první. I Když „ta první“, tedy bývalá žena, už dávno patří minulosti, dcera z předchozího vztahu rozvodem či rozchodem nepřestává být součástí mužova života. Pokud je nezletilá, jsou ve hře alimenty a pravidelná setkání. Když potom nová žena plní částečně roli náhradní matky třeba při víkendových setkáních, může se sice zdatně chopit svých mateřských úkolů, ale přitom bude stále bojovat s pocitem, že partnerovu dceru vlastně nemá ráda. Nemusí mít kvůli tomu pocit viny. Není povinna milovat dítě, které není její. U dospělé dcery ale může být žárlivost ještě komplikovanější. Situaci by v tomto případě vyřešila alespoň minimální dávka respektu mezi dcerou a otcovou novou partnerkou. Jenže zdánlivě snadný recept se v praxi často stává nepřekonatelnou překážkou.

Než se trápit, raději odejít
Partnerka má obvykle díky větším životním zkušenostem i větší nadhled než dcera, ale ani tohle nemusí být zdaleka pravidlem. Muž se tak dostává do kleští, kdy ho z jedné strany drtí dcera, protože vycítila situaci, kdy už nemá otce jenom pro sebe, a z druhé strany nová žena, která logicky nemá chuť řešit partnerovu minulost a chce s ním začít nový, ničím nezatížený život. Pokud je pro muže tlak nesnesitelný, logicky raději volí cestu nejmenšího odporu. Obvykle si zvolí dceru, protože ta je pro něho bližším člověkem a je-li dosud na studiích, ještě finančním závazkem. Jsou-li obě ženy schopny si vzájemně jít z cesty, vyžaduje to od nich velkou dávku vyzrálosti. Málokdy to ale obě zvládnou, a potom je pro partnerku lepší raději dát ruce pryč, než se problémem neustále trápit.

A co vy? Stalo se vám, že jste s novým partnerem musely přijmout i jeho dospělou dceru? Fungovalo všechno dobře, nebo naopak vznikaly problémy?

2.10.2012 8:00| autor: Helena Stejskalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist