Chceš mít spokojené manželství? Nechte si s partnerem udělat genetickou analýzu

Přijde ti to přitažené za vlasy? Zdá se ti to jako nesmysl? Jenže přesně tohle tvrdí nová studie provedená výzkumníky z univerzity v Yale.

geny-1100x618.jpg Zdroj: www.shutterstock.com

Zmínění vědci došli k závěru, že za to, jak dlouho vydržíš ve spokojeném manželství, jsou částečně zodpovědné tvoje a partnerovy geny. Takže když se po dvou letech manželství rozvedeš, protože to prostě nevyjde, můžeš to s klidem svést na svoje geny….

Jak na to odborníci přišli?

Vědci z Yale School of Public Health zkoumali celkem 178 manželských párů v širokém věkovém rozpětí od 37 do 90 let. Páry během výzkumu odpovídaly na spoustu různých otázek týkajících se jejich spokojenosti v manželství a pocitu bezpečí ve vztahu. Zároveň poskytli vzorek svých slin ke genetickému průzkumu. K jakým závěrům vědci došli? Porovnáním odpovědí a genetických analýz zjistili, že lidé vybavení GG genotypem umístěným v receptoru genu oxytocinu (oxytocinový receptor OXTR rs53576), psali, že jsou v manželství šťastnější než ti s lišícími se genotypy.

Za vším stojí hormon lásky

Nejspíš tě to ještě nikdy nenapadlo, ale skutečnost, jak dlouho ti vztah vydrží, ovlivňují i geny. Všechno závisí hlavně na genu, který vyrábí hormon oxytocin, kterému se přezdívá hormon lásky. Máš-li ty nebo tvůj partner zmiňovanou variantu oxytocinového receptoru, stoupá vaše šance vybudovat si opravdu spokojené a dlouhotrvající manželství.

Podle téhle teorie se pak praxe jeví docela jednoduše: Máte tenhle receptor oba dva, máte diamantovou svatbu po 60 letech s trochou nadsázky skoro v kapse… Opravdu je to tak jednoduché?  Joan Moninová, která na univerzitě v Yale popisovanou studii vedla, tvrdí, že „aktéři manželství jsou ovlivňováni i vlastními geny.“ Takže něco na tom rozhodně bude.

Jsou 4 % málo nebo hodně?

Zároveň prý lidé s genotypem GG nejsou tak úzkostliví. Nejistota v partnerských vztazích, která často pramení třeba z negativních zkušeností z minulosti, u nich nemá příliš velkou šanci. Cítí se zkrátka dobře a sebejistě, mají se rádi, nebojují s nízkým sebevědomím. Nepotřebují, aby jim jejich partner všechno odsouhlasil. Jsou schopni stát i sami za sebe, a tím být i oporou pro partnera.

Tvůj genotyp GG a genotyp tvého partnera tvoří podle studie uveřejněné v časopise PLOS ONE jenom asi 4 % celkové partnerské spokojenosti. Mohlo by se zdát, že 4 % jsou docela málo, ale vědci tvrdí opak, prý mají velký význam. Geny nelze podceňovat.

 Co si o tom myslíš? Jak velkou roli podle tebe hrají v úspěšném partnerství geny? Napiš nám o své názory a zkušenosti.

Foto: Shutterstock.com

12.4.2019 4:00| autor: Helena Stejskalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist