Chceš mít dítě, ale nemáš chlapa? Jde to! Jaké máš možnosti?

Třicítku už máš dávno za sebou a tvé biologické hodiny tikají jako o život. Navíc všechny tvé kámošky se chlubí fotkami svých ratolestí a ty pořád nic. Ne že bys nechtěla, ale prostě není s kým. Tvůj poslední vztah skončil fiaskem a rozhodně nechceš mít dítě s někým, koho znáš dvě hodiny z večírku. Zkrátka toho pravého jsi ještě nepotkala. Co s tím? I tohle má řešení a hned několik.

jak-otehotnet-1100x618.jpgCelá galerie 11 Zdroj: profimedia.cz

Najít muže svých snů je někdy dost problematické, a když se k tomu přidá touha mít dítě teď hned, tak je to dost velká potíž. Nezoufej. Mít mimčo můžeš i když zrovna žádný vztah nemáš, jen by sis to měla hodně dobře rozmyslet, ono je něco jiného být na všechno sama nebo mít za sebou oporu milujícího partnera. Každopádně tady jsou tvé možnosti:

Zmrazit vajíčka na později

Zakládat rodinu chvíli po škole se dnes nikomu nechce. Chceme cestovat, budovat kariéru a o založení rodiny vůbec nepřemýšlíme klidně do pětatřiceti. Jestli už teď víš, že už je velmi nepravděpodobné, že bys mohla stihnout hledat toho pravého, poté s ním nějakou dobu žít a pak se snažit o dítě, tak si nechej vajíčka jednoduše zmrazit.

„Když mi bylo dvaatřicet, rozhodla jsem se, že si nechám vajíčka zmrazit. Udělala jsem to pro to, že jsem prostě nechtěla vypadat jako chtivá ženská, co za každou cenu shání dárce spermatu. A taky jsem to na schůzkách s muži říkala. Bylo vidět, jak to na ně působí dobře. Věděli najednou, že i když mi bylo přes třicet, nebudu je tlačit za pár měsíců do plození dětí. Nakonec jsem zmrazená vajíčka ani nevyužila. Za dva roky jsem potkala muže snů a za další dva roky s ním měla dítě,“ pochvaluje si Monika (38 let).

Spermabanka

Využít dárcovství spermatu a následné umělé oplodnění není tak jednoduché. Protože české zákony nedovolují umělé oplodnění ženám bez partnera. To tedy znamená, že musíš jít na kliniku s někým, kdo se zaručí, že je tvůj partner. Je to sice podvod, ale mnoho žen to prostě dělá. Má to ale ještě jeden zádrhel. Kliniky ti udělají umělé oplodnění pomocí cizího spermatu jedině v případě, že tvůj partner spermie v pořádku nemá. A teď kde takového chlapa sehnat, že? V zahraničí je možnost požádat o tyto služby i bez partnera, ale jsou drahé.

„Já jsem sice partnera měla, ale nemohl mít dítě, a proto jsme se rozhodli, že využijeme spermabanku. Ale pak jsem nakonec na poslední chvíli couvla. Bylo to asi ode mě sobecké, ale najednou jsem cítila, že nechci mít dítě s někým cizím, anonymním. Pořád dokola jsem si říkala, co když ten chlap má už několik dětí. Biologicky by tedy mé dítě mělo sourozence a náhoda je blbec a co když se někdy potkají? Co když si mé dítě vezme svého bratra nebo sestru? Nemohla jsem to udělat, a proto jsem se s přítelem nakonec rozešla. Dítě ještě s nikým nemám, ale doufám, že se tak jednou stane,“ svěřila se nám Aneta (29 let).

Náhodný dárce

Některé ženy, které zatím rezignovaly na hledání partnera, se rozhodnou využít sperma prvního chlapa, který je jakžtakž ucházející. Není ani nic výjimečného, že si podají inzerát, kde přesně napíší své požadavky. Tedy pouze sex na jednu noc s jasným cílem, a to mít dítě. Leckdy jsou ochotné dárci i zaplatit. V horším případě své přání muži neřeknou a ujistí ho o tom, že ony berou antikoncepci. Muže pak už nikdy nevidí, ale dosáhly svého. Je jasné, že tohle není nejšťastnější řešení a rozhodně ti ho nedoporučujeme. Později tě tvůj podvod může dohnat…

„Já jsem nikdy nebyla ten typ, co by se chtěl ukotvit. Nevím, jestli bych uměla v dlouhodobějším vztahu fungovat, ale dítě jsem si přála vždy. Jen jsem se kvůli tomu nechtěla vdávat nebo žít s nějakým chlapem. Spíše jsem si užívala, a když jsem cítila, že je čas na dítě, vysadila jsem antikoncepci, a když jsem pak měla náhodný sex, vyšlo to. Až jsem se sama divila, jak to bylo snadné, protože vím, že řada párů se o dítě snaží roky. Mému synovi je nyní osm a doléhá na mě strach, co bude, až se zeptá, kdo je jeho otec. Mít dítě je velký závazek a nejde jen o finance, ale také o to, že v mém synovi koluje krev někoho, koho vůbec nezná,“ zvažuje Irena (39 let), jestli tenkrát udělala dobře, že se nechala oplodnit cizím mužem.

Využití kamaráda

To je také způsob. Kamarádíte se roky a on pro tebe rád tuhle službičku udělá. Ale musíte si nastavit jasná pravidla a ty pak dodržovat. Pokud mu řekneš, že po něm nebudeš nic chtít, nemůžeš to po roce změnit a snažit se z vás udělat rodinu. Stejně tak počítej, že i když tvrdí, že nebude nijak zasahovat do tvého života, může se mu to rozležet a bude chtít své dítě vídat.

„Bylo mi třicet šest a v tu dobu jsem byla sama. Jenže jako když udeří blesk z čistého nebe, najednou jsem pochopila, že buď budu mít dítě teď, anebo už možná nikdy. Dohodla jsem se se svým kamarádem a ten nebyl proti. Nebála jsem se, že by měl o dítě zájem, hodně cestoval, chtěl si užívat. Ale asi za čtyři roky mu najednou došlo, že po světě běhá jeho dítě, a začal nás navštěvovat. K Lucince se má hezky, ale já ho prostě do svého života nechci. Moje dcera je prostě jen moje, ale bojím se dne, kdy jí on vše řekne,“ má obavy Katka (42 let).

Adopce

Adoptovat dítě bývá zpravidla poslední řešení, když lidé nemohou mít vlastní děti. Navíc jde o dobrý skutek, protože nabídneš někomu domov a lásku. Ale než se do toho pustíš, musíš si jasně a s chladnou hlavou odpovědět, jaké dítě bys byla schopna přijmout. Není totiž výjimkou, že lidé to se svým altruismem přeženou, neodhadnou své síly a adoptují si dítě z jiného etnika nebo různě handicapované a po několika letech dojdou k závěru, že to nezvládají a dítě vrátí. Pro dítě pak není nic horšího. Proto si dvakrát rozmysli, jestli adoptované dítě zvládneš nebo ne.

„S mužem jsme měli holčičku a chtěli jsme ještě alespoň jedno dítě. Nešlo nám to, proto jsme se rozhodli pro adopci. Vybrali jsme si pětiletého chlapečka. Byl trochu zakřiknutý, ale jinak hodný. Naší Alence bylo zrovna šest, takže si spolu mohli i hrát. Jenže za několik let se Mareček změnil, začal být nezvladatelný a já si uvědomila, že neznám jeho biologické rodiče, nevím, jací jsou, jaká krev tedy v mém adoptovaném synovi koluje. A co když prožil nějaké trauma, než se dostal do domova? Zkrátka se začal chovat příšerně, a dokonce párkrát udeřil i naši Alenku. A já si uvědomila, že moji vlastní Alenku miluji více než adoptovaného Marečka,“ přiznává čtenářka Olga (44 let).

Co si o tom myslíš? Umíš si představit, že bys měla dítě bez partnera? Jakým způsobem by sis ho pořídila ty? Ještě než se do toho vrhneš, mrkni do naší lehce antikoncepční fotogalerie. Třeba tě to přejde.  

Foto: Profimedia.cz, pinterest.com

9.8.2018 4:00| autor: Alžběta Bublanová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist