Bude vám to v manželství klapat? Takhle to zjistíš ještě před svatbou

Jste spolu už nějaký ten pátek a dokonce jste začali plánovat svatbu. Je skvělé, že se tvůj vztah vyvíjí a posouvá tím správným směrem, ale jsi si jistá, že jste oba na manželství připraveni? Tyhle signály prozradí, že je ještě nutné na ledasčem zapracovat!

svatba-1100x618.jpg Zdroj: www.shutterstock.com

Jak dlouho by spolu dvojice měla chodit, než se vezme? Deset měsíců, rok, dva roky? Pravdou je, že neexistuje žádná „správná“ časová lhůta, která by určovala, kdy je ten nejvhodnější čas na vstup do chomoutu. Jednomu páru stačí půl roku poznávání, jiný potřebuje šest let.

Výzkumy však ukazují, že dvojice, které ve svém vztahu zaznamenávají posun, vykazují větší stabilitu a spokojenost. Tedy aspoň v porovnání s těmi, kdo od důležitých životních kroků drží distanc. Zrovna tuhle informaci jsi potřebovala slyšet, neboť s tím tvým plánujete svatbu? Tak hlavně, jestli jste na ni oba připravení! Tahle velká sbírka výzkumů poukazuje na některé z nejdůležitějších charakteristik, které předpovídají, že si partneři v roli manželů budou vést dobře – nebo naopak. Tak schválně, jak si stojíš?

Zkoordinované životní plány

Podle jisté izraelské univerzity je velmi důležité sdílet se svým nastávajícím životní plány. Jednoduše to znamená, že dva lidé jsou schopni vytvořit prostor pro své vzájemné cíle, nebo se podporují v osobních vizích. Pokud k něčemu takovému ve vztahu nedochází, manželství obvykle není z dlouhodobého hlediska šťastné. Proto odborníci doporučují včas si sednout a ujasnit si pár věcí. Opravdu si se svým přítelem v tomhle směru rozumíš? Víš, co chce, a ví on, co chceš ty?

Angažovanost a odhodlání

Pokud ty a tvůj partner máte společné životní plány, je to báječné. Dalším signálem, že si v manželství budete rozumět, je angažovanost a odhodlání. Zkrátka chuť, která dokazuje, že pro partnerství uděláte maximum. Aspoň tak to tvrdí Scott Stanley, jeden z nejlepších amerických výzkumníků na závazky. Dle jeho názoru by se každý z dvojice měl chovat tak, aby pro něj stávající partnerství bylo mnohem důležitější než všechno ostatní. Už teď má ten tvůj přihlouplé narážky na manželství, nebo tě pořád v něčem odbývá? Tak to je špatné znamení!

Sexuální dospělost

Mnozí věří, že sex je ukazatelem dokonalého, funkčního vztahu. I když se odborníci přiklánějí k názoru, že se nejedná o primární stavební kámen dobrého manželství, apelují na zdravý rozum. Bez intimity to nejde. Neklape-li ti to v posteli, nedochází ke sladění vzájemných sexuálních potřeb a ani jeden nemáte představu o tom, po čem partner touží, pravděpodobně se ty nebo on budete v manželství trápit.

Upřímnost a férové jednání

Manželství může být veselé, smutné, pevné, chvilkově klidně i slabé, ale nikdy by v něm nemělo být místo pro lež. Desítky studií potvrzují, že nejšťastnější a nejúspěšnější manželství jsou postavena na úrovni hluboké úrovni intimity, vzájemné úctě a férovém jednání.  V překladu to znamená, že pokud si ještě před vyslovením „ano“ lžete a nevážíte si jeden druhého, nic se nezmění ani se snubním prstenem na ruce. Možná je dobré nalít si čistého vína a podělit se o nějaké informace z minulosti. Přece jen to může mít dobrý vliv na úroveň důvěry, se kterou se pojí i ochota naslouchat a odpouštět chyby.

Společné rozhodování

Manželství nepředstavuje vězení, klec, ale je jasné, že si v něm každý nemůže dělat, co se mu zlíbí. Je vhodné dělat důležitá finanční rozhodnutí – jako pár. To samé se týká třeba i plánování vysněné dovolené, o které mluvíte už roky. „Větší věci“ by zkrátka měli řešit oba partneři, vždyť manželství je týmová práce! V opačném případě je to začátek konce. Výrazná a silná pravomoc pouze jednoho z páru vztahu škodí, nebo aspoň tak to tvrdí experti. Ale tak sama musíš vědět, jak ti je, když se tvůj přítel bez předchozího upozornění sebere a odjede na víkend s přáteli, aniž bys o tom dopředu věděla…

Tak co, je v tvém partnerství všechno v pořádku, takže manželství nic nebrání? Gratulujeme! Ovšem ani pak nemáš úplně vyhráno. O tom, že na svatbě se může stát úplně všechno, se přesvědčíš v téhle kompilaci trapasů!

Foto: Shutterstock.com

16.11.2018 4:00| autor: Lucie Feiková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist