9 rad pro harmonický partnerský vztah

Americká psycholožka Cherie Cartar-Scott, odbornice na partnerské vztahy, vydala knížku s názvem Pokud je láska hrou, pak musí mít svá pravidla. Kdybychom shrnuli obsah této knihy, dojdeme k následujícím zásadám, které jsou nezbytné či pomohou k tomu, aby i po řadě let partnerské vztahy neochably a nezanikly.

1. Především musíme milovat sami sebe. Jen ten člověk, který akceptuje své tělo a svou duši tak, jaké ve skutečnosti jsou, je schopen akceptovat i druhého člověka.

2. Musíme partnerský vztah skutečně chtít. Láska má naději jen tehdy, když jsme schopni přijmout partnera takového, jaký je a nesnažit se ho převychovávat, vnucovat mu své návyky, názory atd.

3. Láska nepadá z nebe, a tak i dva jedinci ještě nemusí vytvořit harmonickou dvojici ze dne na den. Partneři se musejí nějakou dobu poznávat, dívat se na život jinak, než když žili sami.

4. Během společného života se dozvídáme nejen mnoho věcí o partnerovi, ale také o sobě. Nesmíme takové poznatky podceňovat, ale snažit se tyto možnosti co nejvíce využívat pro další společný život a i osobní rozvoj.

5. Naprosto nenahraditelná je vzájemná komunikace. Otevřená a čestná výměna názorů – a tím i citů – je životním elixírem vzájemných vztahů.

6. Musíme být ochotni k jednání, přistupovat na kompromisy, které uspokojí nejen jednoho, ale i druhého partnera. Pokud jeden z nich na ně není ochoten přistoupit, ten druhý toho bude mít velice brzy plné zuby a nemusí to skončit dobře.

7. Musíme vzájemné vztahy pěstovat a nebrat jednání s partnerem jako samozřejmost. Věnovat vzájemným vztahům stále pozornost a nelitovat čas ani vynaložené úsilí. Jedině pak budeme bohatě odměněni.

8. Z mnoha partnerských vztahů pomalu ale jistě mizí dřívější zidealizované představy, ale i spontánnost, a tím bohužel i zamilovanost. Pokud chceme být s partnerem dlouho šťastni, tak se musíme vědomě snažit, aby se něco takového nestalo.

9. Když se člověk zamiluje, v euforii většinou ztrácí soudnost a často se chová nelogicky. Nic se mu ale nemůže stát, pokud si vzpomene na předcházející zásady a bude se jimi pokud možno řídit. Pak má velkou naději na šťastný život s partnerem.

Zdroj: www.zbynekmlcoch.cz

26.11.2008 12:00| autor: Redakce

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist