8 smrtelných hříchů, kterých se dopouštíme na svých vlasech

Vlasy? Chlouba každé ženy. Proto je až s podivem, čeho jsme my ženy schopné se na svých vlasech dopustit! Dobrovolně své vlasy poškozujeme a ničíme. A jakých hříchů se dopouštíme nejčastěji?

vlasy-hrichy-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Po celém světě přichází každoročně do kadeřnictví několik tisíc žen s jediným přáním: „Něco s tím udělejte, ať můžu zase mezi lidi…“ Tyto zákaznice se dopustily pravděpodobně vůči svým vlasům tzv. „smrtelného“ hříchu – například domácího barvení nebo třeba vlastnoručního stříhání. Proč jsou to hříchy smrtelné? Protože zvrátit je není nikdy rozhodně tak snadné, jak by si tyto oběti přály. Děláš je taky?

Hřích č. 1: Každodenní mytí vlasů

Nikdy nemyj vlasy každý den. Při mytí vlasů totiž smýváš z vlasů přirozeně se vyskytující esenciální oleje. Vlasy jsou pak náchylnější k poškození. Ztrácí nejen svůj lesk, pružnost, ale častěji se lámou. A navíc náš účes vypadá zpravidla lépe následující den po umytí než bezprostředně po něm. Pokud chceš svým vlasům zachovat svěží vzhled a nedokážeš se vzdát častého mytí vlasů, vyzkoušej suché šampóny. Zbaví tě mastnoty a vydržíš minimálně další den bez mytí.

Hřích č. 2: Časté nošení vlasů v ohonu

Patříš mezi ty ženy, kterým sluší vlasy vyčesané do ohonu, proto je téměř nemožné potkat tě v jiném účesu? Pak rozhodně zvaž nějakou další alternativu, která ke tvým vlasům bude šetrnější. Vlasy stažené do gumičky dnes a denně několik hodin nechávají na tvé kštici nežádoucí stopy. Vlasy se lámou a roztřepují, zejména v místě stažení gumičkou.

Hřích č. 3: Dlouhé vlasy bez střihu

Tuhle chybu dělá spousta žen. Nechávají si narůst dlouhé vlasy, myslí si, že jsou snadnější na údržbu. Háček je v tom, že pokud si vlasy necháváš růst bez jakéhokoliv usměrňovacího zákroku, rozuměj bez sebemenšího zastřižení a s naprostou absencí střihu, pak svým vlasům i svému účesu škodíš. Vlasy jsou vysílené, začínají se vysušovat a brzy na to i lámat. Pokud chceš tomuto scénáři předejít, dopřávej si v pravidelných intervalech návštěvu u kadeřníka.

Hřích č. 4: Sušení vlasů horkým vzduchem

Umyla sis vlasy a potřebuješ za chvíli odejít na pracovní schůzku? Jak to vyřešíš? Pravděpodobně sáhneš po fénu. Nastavíš ho na nejvyšší výkon a současně si zvolíš maximální teplotu. Vlasy začneš bombardovat horkým vzduchem… Tak to nám můžeš věřit, že tvé vlasy ti nebudou rozhodně vděčné. V tom nejhorším případě si můžeš vlasy dokonce spálit, v méně katastrofálním případě je „pouze“ vysušíš, a tudíž i poškodíš. Vlasy si fénuj proto vždy z dostatečné vzdálenosti. Zároveň si dej pozor na přiměřenou teplotu vzduchu.

Hřích č. 5: Sušení vlasů třením ručníku

Tento způsob sušení vlasů je velmi častý. Ženy si vlasy ihned po umytí začnou silně třít ručníkem, aby z vlasů odstranily přebytečnou vlhkost, následně vlasy do ručníku zabalí. Ani tento postup, ač je k vidění i ve filmech, nepatří zrovna k nejšetrnější vlasové péči. Vlasy můžeš osušit rozhodně lépe. Ručníky jsou tvrdé a méně sají. K sušení proto zvol raději hladkou bavlněnou látku, například dětskou plenu, vlasy do ní zabal. Plena vstřebá přebytečnou vlhkost a nezničí ti vlasy jako ručník.

Hřích č. 6: Používání vlasové kosmetiky s alkoholem a detergenty

Stejně jako si u odličovací vody hlídáme, aby neobsahovala alkohol a detergenty, při výběru šampónů už tak pozorní nejsme. Ruku na srdce – četla jsi někdy složení svého šamponu? Různé přípravky vlasové kosmetiky, včetně šamponů, se liší svým složením stejně jako jiné kosmetické produkty. Čti proto vždy pečlivě složení daného výrobku a vyhýbej se těm produktům, jež obsahují alkohol, parabeny nebo detergenty. Vlasy a pokožka hlavy ti zato budou vděční.

Hřích č. 7: Vlastnoruční stříhání ofiny

Už tě omrzel tvůj účes a chceš si dopřát změnu? A zrovna frčí ofina? Nač utrácet za kadeřníka, ofinu si dokážeš ustřihnout přeci sama! Chyba! Naše rada zní: raději to nezkoušej. Pokud nejsi skrytý talent, rozhodně nebudeš se svým výsledkem spokojená. Ofina je velmi ožehavá věc, což potvrzují i mnohé profesionální kadeřnice. I ony své vlasy svěřují svým kolegyním a nikdy se nesnaží být samy sobě kadeřnicí. Ofina musí být rovně střižená a měla by mít tu správnou délku. Většina žen, jež se někdy do stříhání ofiny pustila, potvrzuje, že zarovnávaly a zarovnávaly, až neměly téměř žádnou ofinu. A ty přeci nechceš vypadat, jako by ti bylo sedm, že ne?

Hřích č. 8: Domácí barvení vlasů

Možná to neslyšíš ráda, ale domácí barvení vlasů tvým vlasům škodí. Například ve Francii si ženy nechávají obarvit vlasy výhradně u kadeřníka. České ženy jsou jiné. Už od puberty se těšíme, jak si koupíme svůj první tónovací šampon a vykouzlíme si na hlavě nějaký přeliv – převážně mahagonový nebo černý. Ženy a dívky si však často zvolí odstín, který jim vůbec nesedí k pleti, vlasy jsou nerovnoměrně obarvené, navíc může mít barva zcela jiný odstín, než jaký sliboval výrobce na krabičce. Což by asi nebyl až takový problém, barva se myje, vlasy odrostou, také se můžeš přebarvit, problém je ten, že většinou sáhneme po barvách levných, tedy také ne příliš kvalitních, které naše vlasy ničí a způsobují jejich předčasné vypadávání.

Tak schválně, jak moc hřešíš ty? No, vsadíme se, že ne tolik, jako šílenci v naší fotogalerii. Nebo bys snad vyrazila do ulic s tím, co mají na hlavě? Co ti přijde jako největší úlet? Napiš nám do diskuze.

 

14.2.2018 10:00| autor: Jana Hlavatá

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist