11 rad pro šťastné manželství

Manželství není procházka růžovým sadem. I když na začátku každého manželství obvykle stojí láska, stává se častěji, než bychom si přáli, že „se“ nám to nějak pokazí. Jak nedovolit, aby láska vyprchala?

► Za všech okolností k sobě přistupujte s úctou, a vlídností. Je normální, když se dostanete do sporu, ale hovořte klidně a vyvarujte se ošklivých slov, neřkuli nadávek. Co je jednou vyřčeno, už zpět nevrátíte.

► Dovolte svému partnerovi mít vlastní názor, vlastní pohled na věc bez toho, abyste se urazili, nebo měli útočné poznámky. Očekávat, že budete ve všem za jedno,  by bylo hodně naivní. Buďte jeden k druhému tolerantní.

► Ujistěte se, že máte vyjasněné cíle a plány do budoucna a způsob, jak jich dosáhnout – to zahrnuje domácí rozpočet.

► V novém vztahu je také vhodné dohodnout se na volném čase, aby každý z vás měl svůj vlastní stejně jako společný. Pokud jedna strana očekává, že budete veškerý čas trávit společně, nebo naopak, má celý týden nabitý povinnostmi a koníčky jen pro sebe, krize na sebe nenechá dlouho čekat.

► Nově narozené miminko, může pořádně „nabourat“ zaběhnuté pořádky. Nebojte se požádat o pomoc rodinu či přátele, nebo alespoň občas využít služeb paní na hlídání, abyste mohli občas i s manželem vypnout a získat nějaký čas pro sebe. A nezapomínejte, že ve zmatku, který tak trochu miminko přinese, je úplně normální, že nemáte perfektně uklizeno!

► Snažte se dělat věci společně, jak je to jen možné. To ale neznamená, že se máte navzájem do něčeho nutit. Dělejte společně to, co opravdu oba chcete.

► Nedovolte, aby se vaše manželství stalo nudným. Bavte se i jen ve dvojici, bez dětí, rodin nebo přátel. Nepovažujte jeden druhého za samozřejmost. Přichystejte občas protějšku nějaké překvapení. Nemusí jít o nic velkého, ani finančně nákladného. Vždyť občas stačí po dlouhé době zajít do divadla. A psychologové a sexoulogové tvrdí: „Pokud si užíváte společný čas mimo ložnici, budete si ho užívat i v ložnici.“

► Smějte se spolu. Sdílejte „vtipné historky“, zavzpomínejte si na legrační situace. Smích lidi spojuje a dokáže vyřešit každý konflikt. Je těžké zůstat naštvaný, když se člověk směje.

► Dělte se o povinnosti. To je celkem těžká věc, protože ve většině rodin, po celé generace muž vydělával peníze a žena se starala o domácnost, děti i o něj. Dnes většina žen pracuje stejně jako muži, ale tohoto stereotypu se (muži i ženy) jen těžko zbavují. Výsledkem pak bývá pocit frustrace u ženy, když se o všechno stará sama, nebo u muže, když to od ženy očekává, ale nedostává. O tomto je nutné mluvit hned v počátku. Rozdělte si povinnosti tak, aby se vám to oběma zdálo spravedlivé. Stejně tak si musí muži uvědomit, že mateřská „dovolená“ je zavádějící pojem a o žádnou dovolenou se rozhodně nejedná. A že je kolikrát máma ráda, když už ta „dovolená“ skončí…

► Buďte k sobě upřímní ve vyjadřování svých potřeb, přání a starostí. Mnoho konfliktů vzniká kvůli nedorozuměním, nebo chybějící komunikaci. Nenaznačujte, nemyslete si, že vám partner přečte myšlenky.

► Děti opouštějí hnízdo? Jeden z vás nebo oba odcházíte do penze? Berte to jako příležitost pro znovunastartování vašeho vztahu, pro nové společné sny a zájmy.

A pokud se už problémy objevily a jsou pro vás neřešitelné, psychologové doporučují navštívit manželského poradce co nejdříve. Čím dříve jsou problémy identifikovány, tím snadněji se vyřeší. I když partner odmítne jít do poradny, měla byste jít sama (sám), pomůže vám to problémy pochopit a vypořádat se s nimi.

Tyto rady se vám můžou zdát úplně samozřejmé, ale pravdou je, že se jedná o problémy, které jsou nejčastějšími příčinami rozvodů. Často totiž, i když víme, jak bychom se měli zachovat, je teorie snazší než prax. Takže si nepřestávejte připomínat a uvědomovat, jaký chcete, aby váš vztah byl a jaký rozhodně nechcete.

31.1.2008 12:00| autor: Adéla Seidlová
Více o tématu: Téma láska

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist