Femina.cz » Magazín » Sex a vztahy » Nechtějte být jeho matka! Je už dospělý

Nechtějte být jeho matka! Je už dospělý

Nechtějte být jeho matka! Je už dospělý

Magazín: Sex a vztahy | autor: Jana Rysková | vydáno 08. 06. 2012

Mají ti muži ale jednoduchý život! Celé dětství je rozmazlovala maminka, aby v dospělosti plynule přešli pod ochranná křídla manželčina. Pokud ale ve vašem přístupu k partnerovi mateřský instinkt převažuje, není to pro vztah vůbec dobré. Povíme vám, proč.

 

Daniel je milý, třicetiletý grafik, poctivě plnící všechny zadané úkoly. Jeho manželka ho ráno přiveze do práce a kvečeru si ho zase odveze. Jsem jeho nadřízenou už rok a nikdy jsme neměli vážnější konflikt, alespoň ne osobní. Jen jedna věc mi od začátku připadala podivná. Kdykoli si Daniel potřebuje vzít volno, nepožádá o ně osobně. Zavolá jeho žena. "Danny by měl jít zítra ráno k lékaři. Je to možné, nebudete ho postrádat?"  Neobvyklé nejsou ani telefonáty typu: "Chtěla jsem se jen zeptat, jestli ten včerejší přesčas Dannymu proplatíte. Kvůli rodinnému rozpočtu, víte?" Jelikož Daniel umí otevřít ústa jen na pozdrav a na vsrknutí kávy, nějak jsem ho podvědomě zaškatulkovala jako nesvéprávného školáka. A tak když se mi znelíbilo, že je příliš často skloněný ke své Blackberry, místo aby se věnoval práci, proběhla mi hlavou myšlenka: "Měla bych si zavolat jeho manželku a promluvit s ní o tom." Jako bych snad byla učitelka, která všechno vyřeší na rodičovském sdružení...

Muži se k mateřskému chování ze strany partnerky stavějí dvěma způsoby. Jedněm to silně vadí, protože to uráží jejich mužnost a nebere se na vědomí, že jsou už dospělí. Příliš mateřská žena v jejich očích ztrácí na přitažlivosti a nezřídka se začnou ohlížet po jiné, která je bude vnímat jako rovnocenné partnery a poskytne jim víc volnosti. Druhá skupina to lenivě přijímá - z ní se ovšem rekrutují nesamostatní jedinci, kteří si po sobě neumějí umýt ani hrnek od kafe (případ grafika Daniela).

Jak se ve vztahu k partnerovi vyhnout roli matky?

-  Nedělejte za něho věci, které by měl zvládnout sám. Neuklízejte po něm ponožky, nebalte mu tašku do práce, nepřipomínejte mu každou maličkost.

- Nechte mu kus osobního prostoru. "Kam jdeš? kdy se vrátíš? Nebuď tam dlouho." Takhle mluví maminky s nedospělými syny. Kapku volného času musí trávit podle své chuti a je dost velký na to, aby se uměl včas vrátit.

- Nebuďte přehnaně starostlivá. Nelamentujte, že vyšel s mokrou hlavou do mrazu. Jestli nastydne, je to jeho hloupost. Nikdo vás nepožene k soudu za zanedbání péče. A pokud dneska ještě nejedl, asi neměl hlad.

- Nerozhodujte o tom, kdy se osprchuje a kdy půjde spát. "Zítra brzy vstáváš" je argument pro dítě školou povinné, nikoli pro zaměstnance bankovního sektoru.

- Uvolněte se a berte rodinný život i všední povinnosti s větším nadhledem. Když spisovatelka Elisabeth Kübler-Rossová hovořila s umírajícími ženami, zjistila, že se v jejich pocitech často objevuje výčitka: "Kdybych jen nebrala všechno vždycky tak vážně!" Vzpomeňte si na to, až zase budete utírat drobky po svém nesamostatném manželovi a pulírovat byt do půlnoci s trpkým vědomím, že jste jediná, kdo to dělá. Pravidelně si najděte chvíle, kdy všechny starosti pustíte z hlavy a budete si užívat jeden druhého.

 

Další články z rubriky

Komentáře (12)

Datum Autor Nadpis
21. 06. 2012 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
18. 06. 2012 avalsora tak nevím (reakcí: 0)
18. 06. 2012 mooniczcza ... (reakcí: 0)
14. 06. 2012 manislava naštěstí (reakcí: 0)
12. 06. 2012 magic11 - (reakcí: 0)
11. 06. 2012 nairi mamincin mazanek (reakcí: 0)
09. 06. 2012 lucik21 ... (reakcí: 1)
08. 06. 2012 Fiona60 ,, (reakcí: 1)
08. 06. 2012 pepina . (reakcí: 0)
08. 06. 2012 helenadon don (reakcí: 0)
08. 06. 2012 krockovapavla :) (reakcí: 0)
08. 06. 2012 Karkulka Obrázek (reakcí: 1)

Testy kosmetiky

Weleda Rozmarýnové rostlinné mýdlo

Weleda Rozmarýnové rostlinné mýdlo

Jemně vyživuje a oživuje pleť...

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 23. 01. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Střelec

24. 01. 2017 Horoskop Střelec

Dnes se ti bude dařit všechno, nač sáhneš. V práci zdárně dokončíš dlouhodobý projekt k všeobecné spokojenosti a šéf ... Celý horoskop

Karta dne

Královna mečů
Teď je zapotřebí, abys byla objektivní a nedovolila své mysli, aby tě ovládl strach či pochybnosti. Zapoj zdravý selský rozum a rozhoduj se bez negativních emocí. Bude...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet, láska i módní přešla...

Taky ti připadá, že to všechno nějak moc letí? Leckdo ještě ani nestihl odstrojit vánoční stromeček a už nám startuje...

Celý článek

Módní policie

TOPlist