Typy pleti a jak o ně pečovat

O kůži je třeba co nejlépe pečovat, aby byla stále pružná, svěží a především zdravá.

Pro správné ošetření pokožky je nutné používat vhodnou kosmetiku pro daný typ pleti. Pro každodenní domácí péči stačí základní jednoduché dělení na pleť mastnou, suchou, smíšenou a normální.

Mastná pleť je hrubší a má zřetelně rozšířené póry. Znatelná jsou zejména ústí mazových žláz (komedony), která mohou být uzavřena černými čepičkami. Mastná pleť je relativně odolná, avšak vyžaduje zvýšenou péči, zejména v pubertě. Pravidelně (nejlépe tedy ráno a večer) by se měla důkladně vyčistit pleťovým mlékem a pleťovou vodou nebo čisticím gelem či pěnou, následovně nanést hydratační krém nebo lehký krém či emulzi. Pravidelně by se také mělo provádět hluboké čištění odborníkem, nejlépe ve formě pleťové masky stahující ústí mazových žlázek. Doporučujeme si také pravidelně (1 až 2x týdně) provádět jemný peeling – odstraní odumřelé kožní buňky, které mohou „napomáhat“ zanášení pórů a vyhladí pleť.

Suchá pleť je méně odolná a vzhledem k nedostatečné činnosti mazových žláz působí jako slabá. Většinou je citlivá a vyžaduje více péče. Ke každodennímu ošetření je vhodné používat pleťové mléko, pleťovou vodu a hydratační krém nebo krém s vitaminy A a E. Pravidelně by se také měla používat výživná pleťová maska. Dbejte na hydrataci, rozhodně není vhodné používat na pleť mýdlo, extrémně vysušuje.

Smíšená pleť je nestejnoměrně promašťována, nejvíce zejména v oblasti nosu, čela a brady. Ostatní partie jsou normální nebo suché. Tento typ pleti je nejčastější. U smíšené pleti by se mělo používat k očištění pleťové mléko, a poté zejména na mastné partie pleťová voda pro dočištění a tonizaci, a na závěr hydratační krém. U tohoto typu pleti je vhodné pravidelně čistit centrální partie obličeje u kosmetičky a používat hydratační pleťové masky.

Normální pleť je samozřejmě ideální a na pohled velmi pěkná a pružná. Je totiž stejnoměrně „promašťovaná“, póry jsou jemné a téměř neznatelné. To ale neznamená, že nepotřebuje pravidelnou péči. Ošetřuje se pleťovým mlékem, pleťovou vodou a hydratačním krémem. Pro tento typ pleti jsou nejlepší osvěžující pleťové masky, např. z ovocných kyselin.

Jednoduchý „domácí“ návod na základní zařazení pleti:
Večer omyjte obličej čistou vodou, ráno na něj přiložte papírový ubrousek a lehce přitlačte na celém obličeji, zejména na čele, nose, tvářích a bradě. Mastná pleť zanechá mastný otisk, u suché zůstane ubrousek bez, nebo jen s nepatrným otiskem, normální bude mít otisk pouze ve středu obličeje, pleť smíšená zanechá otisk v místech čela, nosu a brady, avšak tváře zůstanou suché.

Zdroj: skatulata

18.8.2008 12:00| autor: Redakce

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist