Rostlinné látky

V rostlinách je mnoho účinných látek, ale málokdo ví, kde je hledat.

Je starou známou věcí, že v bylinkách je více než dost účinných látek, ale jsou jen v určitých částech (list, květ, kořen, oddenek…) a jejich množství je závislé na počasí, ročním období, vláze, složení půdy, místě růstu, na množství slunečního svitu.

Tyto látky pak rozdělují rostliny na takové, které by bez nich nemohly existovat (tzv. produkty primární látkové výměny) a na jiné, které chemické látky produkují (tzv. produkty sekundární druhotné látkové výměny).

Produkty primární látkové výměny

Bez nich by rostlina nemohla existovat.

Cukry: Nejvíce jednoduché cukry. Glukóza, fruktóza, manitol, sacharóza, maltóza ve sladu a laktóza. Jde-li o složitější cukry, používají se laktony z mořských řas. Cukry jsou vhodné k přípravě gelů, emulzí a masek. Slizy a gely tvoří na kůži ochranný film.

Organické kyseliny: Jsou to např. jablečná, citrónová nebo vinná kyselina. Využití mají v chemickém peelingu. Zvyšují olupování kůže, kterou vyhlazují a bělí.

Mastné kyseliny a estery – oleje a tuky: Nejznámější jsou oleje olivové, mandlové, avokádové, sezamové a bambucké. Patří sem také kakaové nebo kokosové máslo, které chrání kůži a snižují její podráždění. Proto se používají v dětské kosmetice anebo v přípravcích pro citlivou pleť.

Aminokyseliny, bílkoviny, enzymy: Pro rostlinu jsou to nejdůležitější látky. Třeba výroby sýrů je celá založená na enzymech. Tyto látky se podílejí na všech životních pochodech. Rostlinné enzymy mají protizánětlivý účinek a účastní se odbourávání tuků.

Produkty sekundární látkové výměny

Chemicky jsou velice složité. Nejvíce se používají právě v kosmetice.

Glykosidy: Skládají se z cukerné i necukerné složky. Mají protiplísňový účinek.

Silice, vonné látky: Využívají se pro výrobu parfémů.

Balzámy a živice: Tvoří se při poranění na povrchu rostliny. Živice jsou pak tuhé, balzámy tekuté. Najdete je v zubních pastách nebo ústních vodách.

Třísloviny: Mají stahující, znecitlivující účinek, zastaví mokvání ran, ustupuje po nich svědění.

Informace k články byly čerpány z knihy „Péče o pleť a vlasy“ vydavatelství Grada.

26.10.2006 11:26| autor: Zuzka

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist