Mýty a fakta o těhotenství. Nevěřte všemu, co se říká

Těhotenství je od nepaměti provázeno různými mýty, kterým ženy dříve věřily. Jak se ale na babské povídačky díváme dnes a jsou některé z nich pravdivé? Představujeme vám ty nejznámější.

Špičaté bříško kluk, kulaté holka

Kdyby toto platilo nemusely bychom chodit na ultrazvuk. To jaké má žena při těhotenství bříško velmi záleží na její postavě a poloze plodu. Ženy, které už vícekrát rodily, mají také mnohem vyklenutější pánev. I když se to může někdy povést, raději na tvar bříška nespoléhejte.

Nevěšte prádlo ani záclony, pupeční šňůra se omotá miminku kolem krku!

Omotání pupeční šňůry kolem krku dítěte nemá nic společného s domácími pracemi. Pupeční šňůra se miminku může obtočit kolem krku, protože je dlouhá a také, že je miminko hodně pohyblivé. Nicméně není to nic neobvyklého a porodník o tom maminky většinou ani neinformuje, aby je nevyděsil.

článek

Žena se nesmí leknout, jinak bude mít miminko vadu

Pouhé leknutí těhotné ženy nemůže miminko ohrozit, ani mu způsobit nějakou vrozenou vadu. Vrozené vady mají za následek genetické dispozice, nemoci, braní léků, drog nebo pití alkoholu v těhotenství. Leknutí však mezi ně nepatří. Přesto by se těhotná žena měla vyvarovat častých stresových situací a být raději v klidu.

Kluk mamince přidává na kráse, děvčátko jí krásu bere

Opět pouze babská povídačka. Některé ženy v těhotenství opravdu vykvétají do krásy, jiné mají větší výskyt akné a mohou se objevit i červené skvrny v obličeji. Pravdou ale je, že pohlaví miminka na to vliv nemá. Všechno záleží na hormonech, jestli žena trpí více na otoky, v jaké je fyzické kondici nebo kolik přibrala na váze.

Jedno těhotenství, jedna ztráta zubu

Tento mýtus je trochu zkreslený ne ovšem neskutečný. Tělo matky musí vydat velké množství vápníku na stavbu kostí a základ zubů miminka, a proto mohou těhotné ženy trpět zvýšenou kazivostí zubů, nebo oslabením zubní skloviny. Je zapotřebí dbát na zvýšený příjem vápníku, jak z pestré stravy, tak z vitamínových doplňků.

A co vy a pověry a mýty? Je nějaká, která podle vás zaručeně funguje? 

Foto: Profimedia.cz

30.12.2013 10:00| autor: Marie Vendelbergerová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist