Pigmentové skvrny a jak na ně

Dokonalá pleť bez jediné chybičky? Pro mnohé z nás nesplnitelný sen. Trápí vás pigmentové skvrny? My víme, jak se jich zbavit a opět získat krásnou pleť…

Kdo je ohrožen?
Pigmentové skvrny vznikají vlivem několika faktorů. Patří mezi ně zejména UV záření, genetická dispozice a také hormonální vlivy. Mohou postihovat obě pohlaví, ale častější jsou u žen, a to obzvláště u těch s tmavší pletí. Se zvyšujícím se věkem se objevují u žen i mužů tzv. stařecké skvrny, jejichž počet postupně narůstá. Poruchy pigmentace kůže u žen často vyvolává také zvýšená hladina hormonů v těhotenství. Hyperpigmentace může být rovněž doprovodným jevem zánětlivých kožních onemocnění. Vznik kosmeticky nepříjemných tmavých skvrn se dává také do souvislosti s příjmem některých léků či nedostatečnou funkcí jater.

Možnosti nápravy
Nejvíce nepříjemné jsou pigmentové skvrny v oblasti obličeje či krku. Objevují se nejčastěji na čele, spánku, tvářích a okolo úst. V některých případech mohou samy vymizet, například právě po těhotenství. Ale většinou jejich majitelky čeká dlouhodobý boj s nejasným výsledkem. V současnosti máme na výběr několik druhů léčby s různým efektem. Bohužel, co jednomu pomůže, nemusí na druhého působit ani v nejmenším. Nezbývá tedy než vyzkoušet, která metoda zabere na konkrétní případ.

[[related]]

A co můžete zkusit?
Chemický peelingvede k odstranění svrchní vrstvy kůže, a tím i melaninu, který zahnědnutí způsobuje. Po ošetření mohou vzniknout malé stroupky, které za několik dní vymizí. Kromě příznivých účinků, může mít bohužel u některých jedinců i efekt opačný a způsobit zvýšenou pigmentaci. Navíc samotnou tvorbu melaninu neovlivní. Proto je důležité si dobře rozmyslet, zda takový zákrok podstoupit.

Kosmetické a přírodní přípravky přírodní léčba (např. pomocí citronové šťávy) není příliš doporučována, zejména kvůli nebezpečí poškození pleti. Bělící a zesvětlující krémy či séra tlumí díky příslušným obsaženým kyselinám tvorbu melaninu. Je však nezbytné je aplikovat dlouhodobě a pravidelně. Výsledek zdlouhavého procesu nemusí být vždy uspokojivý, ale za vyzkoušení to stojí. Částečné zlepšení se ve většině případů dostaví.

Laser k odstraňování pigmentových skvrn se používají speciální lasery. Výhodou je, že nabízejí rychlé řešení, které se provede jednorázovým ošetřením. Laserem zasažená pigmentová tkáň je postupně nahrazena novou, proto také dojde k vytvoření stroupku. Nevýhodou je opět nebezpečí, že dojde naopak k vyvolání nechtěné hyperpigmentace.

Intenzivní pulzní světlo (IPL)metoda využívá absorbování laserového světla v kůži a následného vypuzení pigmentu z těla. Nevýhodou je, že zákrok je třeba opakovat a bezprostředně po něm dochází k výraznému ztmavnutí skvrn, než začnou mizet. Toto moderní řešení je vhodné zejména pro světlejší zabarvení kůže, aby byl efekt uspokojivý. Existují i další možnosti, například v podobě potravinových doplňků, ale jejich účinek bývá většinou minimální nebo žádný.

Nejdůležitější je prevence
Boj s pigmentovými skvrnami je časově i finančně náročný. Nejlepší je proto myslet na prevenci, která nás alespoň částečně před jejich vznikem může ochránit. Mezi její hlavní zásady patří používání ochranných krémů s vysokým faktorem proti UVA a UVB paprskům. Chránit se před přímým sluncem dalšími pomůckami (klobouky, slunečníky). V případě genetické dispozice maximálně omezit či úplně vyloučit návštěvu solárií. Pokud se skvrny objeví v souvislosti s hormonální či jinou léčbou, pokusit se změnit preparát. I zde platí, že je snazší minimalizovat příčiny, než řešit důsledky.

Foto zdroj: profimedia.cz

31.12.2012 10:00| autor: Lenka Šimková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist