Muži vs ženy: Kdo je lepší řidič?

„No jo, ženská za volantem!“ Taky tě tato typicky mužská poznámka vytáčí? Opravdu jsou ženy tak špatné řidičky? Je bezpečnější jezdit s tátou než s mámou? Podívaly jsme se, jak to vidí statistiky i odborníci a výsledek tě možná překvapí.

kdo-je-lepsi-ridic-1100x618.jpg Zdroj: archiv redakce

Statistiky: Muži jsou na silnici pohroma

Není divu, že se mužům nelíbí výsledky statistik. Objektivně totiž dokazují, že lepšími řidiči jsou ženy. Způsobují méně vážných dopravních nehod a páchají nesrovnatelně méně přestupků. Přitom podíl řidiček a řidičů je v České republice téměř vyrovnaný – 56 % mužů a 44 % žen. Podle statistik ministerstva dopravy ale tvoří muži 83 % bodovaných řidičů (řidičů, kteří mají v současné době alespoň jeden trestný bod).

Muži na svoji obranu rádi připomínají, že ženy často mají řidičský průkaz, ale nejezdí. Proto je na silnicích více mužů a logicky z toho vyplývá, že bude i více bodovaných řidičů než řidiček.

Dalším oblíbeným argumentem je ten, že muži sice občas způsobí nějakou větší škodu, ale ženy způsobují méně závažné škody a přestupky skoro pořád. Bohužel ani toto statistiky ministerstva dopravy nedokazují. Není v nich žádný „drobný“ přestupek, kterého by se ženy dopouštěly častěji, nebo alespoň srovnatelně často jako muži.

Genetika: Ženy mají méně předpokladů

Muži a ženy nejsou stejní, protože z hlediska evolučního vývoje se od nich vyžadovaly různé věci. Muži lovci proto mají většinou lepší tunelové vidění (před sebe), jsou odvážnější, sebevědomější, mají lepší odhad vzdálenosti a orientaci v prostoru. Přirozená je pro ně ale také agresivita a soutěživost. Ženy mívají naopak lepší periferní vidění, jsou zodpovědnější, ale také mohou zmatkovat a jsou nerozhodnější. Odborníci se shodují, že muži mohou řídit o něco lépe než ženy, ale ve skutečnosti jsou nebezpečnější.

V řízení se často projevuje i ženská pečlivost. „Když je někde špatně zaparkované auto, tak mají chlapi plno řečí, že zas nějaká ženská neumí parkovat. Většinou pak k takovému autu ale přijde chlap. Já sice parkuju déle, ale za výsledek se stydět nemusím,“ říká sedmadvacetiletá Míša.

Mámy to mají za volantem těžší

Dítě v autě odvádí pozornost od řízení, může zvyšovat napětí ve voze a celkově znesnadňuje řízení. Když řídí tátové, většinou vezou celou rodinu. V autě je tedy i máma, která se o ratolesti postará. Mámy naopak častěji jezdí s dětmi samy – vozí je do školky, na kroužky a jezdí s nimi na nákupy. Přitom musí zastat obě role – mámu i řidiče. „Náš syn má čtyři měsíce a manžel s ním sám v autě ještě nejel. Buď jezdíme všichni tři, nebo jen já se synem,“ potvrzuje třicetiletá Anna.

Podle dopravní psycholožky Renaty Banášové „může jízda s dětmi na zadních sedadlech na jednu stranu nutit k větší zodpovědnosti, na druhou stranu je však také stresující a svádí ke kdejakým neřestem.“ Z jejích výzkumů vyplývá, že se matky v menší či větší míře věnují při řízení svému dítěti. Například 43 % žen přiznává, že během řízení dítěti podávají věci a až 74 % maminek se za svým dítětem při řízení otáčí. Jak ve své práci Renata Banášová tvrdí, bezprostřední ohrožení matkami za volantem na silnicích nehrozí. „Nicméně fenomény, které obecně pozornost ohrožují a které za volant nepatří vůbec, přítomny jistě jsou,“ dodává Banášová.

Co na to ženy a muži?

„Rozhodně si nemyslím, že jsou ženy lepší řidičky,“ nesouhlasí překvapivě se statistikami Denisa (37 let). „Na silnicích potkávám ženy, které by vážně měly vrátit řidičák. Pravda, muži způsobují více dopravních nehod, ale nic bych za to nedala, že velkou měrou za to může žena v autě před nimi.“

„Já teda souhlasím na sto procent, muži jezdí jak šílenci!“ zlobí se Tamara (29 let). „Předjíždějí na plné čáře, v zatáčce, dokonce jsem viděla týpka, co si to střihnul přes dvojitou plnou v zatáčce. Všichni jsme mu museli uhýbat, aby nedošlo k neštěstí. Blbec!“

„Osobně si myslím, že to není o tom, jestli je za volantem muž nebo žena, ale spíš o věku. Když vidím, jak se mladí za volantem předvádí, nejraději bych je vytáhla ven a profackovala, aby si uvědomili, že v podstatě mají v rukou zbraň, která může zabít!“ rozčiluje se Klára (35 let).

„Já bych to tak nerozlišoval,“ říká Radek (28 let). „Znám spoustu žen, které řídí fakt šíleně, ale také spoustu žen, které jsou mnohem lepší řidičky než my muži. A stejné je to i u mužů.“

„Ženská za volantem? Otřes! Hrůza! Pohroma!“ vykřikuje rozzlobeně David (31 let). „Jsou pomalé, zmatkují, neumí parkovat. A hlavně neumí řídit. Tečka.“

Uff, trošku razantní poslední názor, co říkáš? Co si myslíš ty? Kdo je lepší řidič, muži nebo ženy? A pro odlehčení situace přidáváme také prima galerii s auty, ve kterých kdybychom vyráželi na silnice, určitě by nebyly žádné nehody. 

Foto zdroj: shutterstock.com, pinterest.com

2.8.2017 6:00| autor: Hana Dragounová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist