Strašák elektromobil? Ne, když budeš vědět tato fakta

V posledních dnech celou Evropou hýbe rozhodnutí EU o zákazu prodeje vozů se spalovacím motorem počínaje rokem 2035. Po tomto roce bude možné koupit nové auto jen s čistě elektrickým nebo vodíkovým pohonem. Taky tě to děsí? Možná je čas zjistit něco o elektromobilech, co říkáš?

elektromobil-2-1100x618.png Zdroj: Shutterstock.com

Pro někoho je 13 let dost času, tak to zatím neřeší, u jiných to ale vyvolává zděšení, pobouření a potřebu okamžitě něco podniknout (nejlíp koupit „bazarovku“ s emisemi na úrovni náklaďáku, dokud to ještě jde). Elektromobilů se ale nemusíš bát, pokud o nich budeš vědět několik základních věcí.

Dobíjení je hračka

Prostě dáš jen kabel do zásuvky. Nic víc. Pokud spěcháš, zajeď si na rychlodobíjecí stanici. Těch je u nás už pěkná řádka. Najdeš je u mnoha obchodních center v Praze, například na Černém Mostě, na Zličíně, na Chodově atd. Dobíjení zabere většinou kolem 30 minut. Nejlepší je ale elektromobil připojit na wallbox. Ten auto dobije za přibližně 5 až 8 hodin.

Jednoduché a hravé řízení

Elektromobil má okamžité zrychlení, což znamená, že šlápneš-li na plyn, okamžitě reaguje. To je mimořádně zábavné a příjemné. Jízda s elektromobilem tě bude bavit. Jezdí bez hluku, zápachu, vibrací, nutnosti řadit a samozřejmě bez emisí.

Nebudeš na to sama

Možnosti dobíjení si můžeš nechat zdarma analyzovat a rovnou objednat firmu, která ti nainstaluje wallbox. Na veřejné dobíjení lze pořídit čipovou kartu, se kterou máš přístup například ke 400 dobíječkám ČEZ. A budeš-li potřebovat dojet na dovolenou za hranice, zajdeš si ke koncesionáři. Ten  ti za zvýhodněnou cenu půjčí auto, se kterým v pohodě dojedeš kamkoli.

Věř appkám

Pomocí mobilní aplikace můžeš ve voze na dálku spustit topení či klimatizaci a nastoupit tak do auta vyhřátého nebo vychlazeného přesně tak, jak je ti to příjemné. Navíc ti to ušetří baterii na další cestu. S appkou (např. MyPeugeot, MyCitroen, MyOpel aj.) lze také zapínat a vypínat dobíjení, sledovat stav baterie, vyhledávat dobíjecí stanice atd.

Když to jde, dobíjej

Na život s elektromobilem je třeba si zvyknout. Musíš se naučit plánovat, kdy a kam pojedeš, a jak dlouho tam budeš. Nelepší je dobíjet, kdykoli je to možné, a vyvarovat se toho, že se tvoje auto ocitne totálně bez šťávy. V začátcích to může být těžké, a proto některé automobilky zajišťují odtah vybitého auta zdarma, a to jednou či dvakrát ročně, pak už zapomětlivý elektromobilista musí za odtažení zaplatit.

Zimy se neboj

„V zimě v elektromobilu buď nedojedu, nebo zmrznu.“ I toto je častá obava motoristů. Dnešní elektromobily už ale tepelný komfort řeší poměrně dobře. Některá auta mají kromě možnosti předehřát interiér před jízdou také tepelné čerpadlo s automatickou regulací teploty v kabině, což zajistí teplo všem cestujícím, aniž by nějak zásadně snížilo dojezd. Dobrou službu zde udělají i vyhřívaná sedadla.

Čtěte také:

Dobře vybírej

Současná nabídka elektromobilů na trhu je poměrně široká. Rozhodně je z čeho vybírat. Zásadní je ovšem zvážit potřeby uživatele (to, že párkrát za rok potřebuješ převézt almaru, se nepočítá). Velikost vozu je totiž u elektromobilu zcela zásadní. Prostorné esúvéčko je sice fajn, ale vysoká hmotnost vozu vyžaduje obrovské a těžké baterie. Na druhou stranu malé městské vozítko mnohé rodiny neuspokojí. Chytrým kompromisem je pak městské SUV, například Peugeot e-2008.

Drahota je relativní

Elektromobily jsou samozřejmě dražší než klasické „spalováky“, ale na druhou stranu přinášejí úspory jinde. Kromě možností dotace (zatím jen pro firmy), ušetříš za pohon, údržbu, parkování, dálniční známku, aj. Pro domácnosti vybavené fotovoltaikou představují elektromobily takřka ideální dopravní prostředek. Co se ale ušetří nejvíc, to jsou emise CO2. A o to tu přece jde!

Text: Radka Matthey, foto: shutterstock, com, AP

22.6.2022 12:00| autor: Redakce ve spolupráci s Peugeot

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist