Super pomocníci, které při řízení rozhodně oceníš

Někdo má na řízení auta talent od přírody, někdo se naopak řízení bojí a raději za volant usedá co nejméně. Navíc řídit v dnešním hustém provozu také není žádná sranda. A úplně nejhorší je, když nám do toho kecají naši chlapi. Jenže i v autě máš spoustu pomocníků, které můžeš využít a řídit jako profík. Jaké?

img_1507-1100x618.jpgCelá galerie 7 Zdroj: Hugo Kottás

Třeba za volantem Renaultu Arkana se budeš cítit mnohem sebejistěji, protože ti díky moderním asistenčním systémům hodně pomůže s řízením. A ty se tak míň nadřeš a můžeš si víc užívat pohodu na palubě. Tohle jsou systémy, které ti můžeme doporučit.

Adaptivní tempomat

Běžný tempomat určitě znáš, tuhle funkci má dnes už snad každé auto. Tempomat udržuje nastavenou rychlost, abys mohla jet plynule. Adaptivní tempomat navíc přidává funkci udržování vzdálenosti od vpředu jedoucího auta.

Je to jednoduché. Zapneš tempomat, nastavíš rychlost, např. 130 km/h na dálnici, a zvolíš vzdálenost, kterou chceš udržovat. A potom už jenom necháš auto jet.

Pokud auto před tebou zpomalí nebo dojedeš pomalejší auto, např. náklaďák, Arkana zpomalí také na stejnou rychlost. Nejdřív budeš mít pocit, že musíš určitě nabourat, ale ne, auto prostě zpomalí a udržuje stejnou rychlost.

Hodně šikovná je tahle funkce hlavně v dopravních zácpách a kolonách, kdy provoz před tebou jede pomalu a tvoje auto si udržuje rychlost, aniž bys musela šlapat na plyn nebo brzdit. A tak je jízda v kolonách mnohem méně vyčerpávající.

Udržování v jízdním pruhu

Tohle je další šikovný „elektronický skřítek“, který ti hodně uleví při řízení hlavně na dálnici. Funguje to podobně jako adaptivní tempomat, jenom neudržuje vzdálenost od vpředu jedoucího auta, ale udržuje se mezi jízdními pruhy.

V praxi to funguje tak, že kamera za čelním sklem snímá bílé pruhy na silnici a Arkanu navádí mezi nimi, navíc hezky přímo uprostřed. Opět to pro tebe znamená, že se za volantem míň nadřeš.

Kdybys přejela bílou čáru a vybočila ze svého jízdního pruhu, např. do mírné zatáčky nebo když nebudeš dávat chvilku pozor, volant tě trochu sám navede, aby ses vrátila do pruhu. Je to velmi intuitivní a hodně šikovné!

Ale pozor, tahle funkce není autopilot! Pořád musíš mít ruce na volantu a být ve střehu.

Automatický parkovací asistent

Tohle je hračka, kterou ocení snad každá žena, která má z parkování strach. Kolikrát jsme slyšely od našich chlapů, že neumíme parkovat? Nebo ať hlavně neodřeme ty krásné drahé disky? S tímhle pomocníkem budete parkovat „na pána“. Nebo spíš „na paní“?

Je to úplně jednoduché. Zmáčkneš příslušné tlačítko s parkovacím asistentem, zvolíš, jestli chceš parkovat podélně, nebo napříč, „vyhodíš“ blinkr požadovaným směrem, kam chceš zaparkovat, a jedeš pomalu kupředu.

Auto si samo začne hledat vhodné parkovací místo, a jakmile narazí na akorát velké místo, do kterého se vejde, upozorní tě, že máš zastavit. Pak stačí jen zařadit zpátečku, pomalu pouštět brzdu a auto samo zatáčí volantem! Je to zázrak!

První chvilku budeš nervózní a nedůvěřivá, ale hned poznáš, že Arkana umí zaparkovat s přehledem přesně tam, kam chceš. A bez odřených kol! A je to! Jo a ještě je tu jedna super vychytávka – pokud jsi zaparkovala v hodně úzkém místě, auto ti pomůže i s vyparkováním. Funguje to obdobně, jen naopak.

Tak co říkáš? Tohle vypadá hodně dobře, ne? Nebo to pro tebe není nic nového? Napiš nám do diskuze, těšíme se na příspěvky.

Text a foto: Hugo Kottas

 

10.8.2022 12:00| autor: Hugo Kottas

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist