Renault Arkana E-Tech asistenční systémy část 2.

Minule jsme se podívali na zoubek základním asistenčním a bezpečnostním systémům nového Renaultu Arkana E-Tech, teď se zaměříme na další, ještě vychytanější vychytávky.

img_1507-1100x618.jpg Zdroj: Hugo Kottás

V tomhle mazlíkovi se budeš cítit nejen bezpečně, ale hlavně jako v bavlnce, protože si tě bude pořád jenom rozmazlovat a bdít nad tvým blahem. Tyhle vychytávky prostě potřebuješ!

Hlídání mrtvého úhlu

Tohle je jedna z nejnebezpečnějších situací, která se ti může přihodit. Jedeš si po dálnici, před tebou pomalejší auto nebo kamion, tak chceš přejet do levého pruhu a předjíždět. Jenže najednou je za tebou jiné auto a málem se srazíte!

Auto za tebou se ti totiž schovalo do tzv. mrtvého úhlu, tedy do pozice šikmo za tebou, ve které není vůbec vidět. Ani ve zpětném zrcátku, ani periferním viděním, prostě úplně zmizelo. Přitom tam stále je. A můžeš do něj nabourat!

Se systémem hlídání mrtvého úhlu se ti to už víckrát nestane, jelikož neustále bdí nad tvojí bezpečností. Jakmile se ti auto schová do mrtvého úhlu a ty dáš najevo úmysly změnit pruh, tedy „vyhodíš“ blinkr, ve zpětném zrcátku se ti rozbliká varovná kontrolka, abys nepřejížděla. Je to jednoduché, šikovné a zachrání to hodně ohnutých plechů.

Čtení dopravních značek

Tohle je moc šikovná funkcička. Kamera za předním sklem (zhruba v místech, kde se nachází zpětné zrcátko – ano, to totiž není jenom na fintění) snímá situaci před tebou a rozpoznává dopravní značky. Systém umí přečíst většinu značek, hlavně ale přijdou vhod rychlostní omezení.

Jakmile tedy mineš např. padesátku, systém značku přečte a rychlostní limit ti zobrazí na displeji před tebou. Navíc, když stiskneš příslušné tlačítko na volantu, můžeš rychlostí limit přenést do tempomatu, takže ti auto bude samo udržovat maximální povolenou rychlost.

Šikne se to hlavně našim drahým polovičkám (protože my nikdy záměrně rychle nejezdíme), ale komu už někdy neujela těžká noha? Takhle už ti nikdy nepřijde žádná pokuta za rychlost.

Čtěte také:

Infotainment a konektivita

Co je na autě nejdůležitější hned po tom, jakou má barvu? Motor? Ehh… Převodovka? Víc než automat mě nezajímá. Tak co tedy? Přece pořádná hudba! A to si piš, že Arkana umí rozjet pořádnou párty! A to hned díky dvěma displejům.

První 10,2“ digitální přístrojový štít ukazuje kromě obligátního tachometru (víc vědět ani nepotřebuješ) i třeba právě výše zmíněná rychlostní omezení ze systému čtení dopravních značek, druhý 9,3“ velký displej zase najdeš uprostřed na palubní desce.

Ten zobrazuje multimediální systém Easy Link, který je tady nezvykle otočený na výšku. To má hned několik výhod, mimo jiné mnohem lepší přehlednost, když používáš navigaci. Pokaždé totiž něco nemůžeme najít, když někam jedeme, že? Tady to najdeš hned!

Samozřejmě nechybí ani možnost připojení chytrého telefonu pomocí Apple CarPlay, takže můžeš poslouchat svoji oblíbenou hudbu přes super prémiový audiosystém Bose s devíti repráky a subwooferem! A aby ti nedošla šťáva, je tu i bezdrátové indukční nabíjení. Takže pápá, kablíku, letíš do koše!

text: Sabina Sarkisovová, foto: Hugo Kottás

9.10.2022 12:00| autor: Sabina Sarkisovová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist