Co o tobě prozradí barva auta?

Řekni mi, v jaké barvě auta jezdíš, a já ti řeknu, jaká jsi. Myslíš, že je to nesmysl? Ani ne. Barva, kterou preferuješ na autě, o tobě totiž mnohé vypovídá. Co třeba?

foto03-1100x618.jpg Zdroj: Peugeot

Barvy aut, které frčí

Nejoblíbenější barvou u nových vozů v Česku byla v loňském roce šedá, v těsném závěsu za ní byla bílá. Společně se tyto dvě barvy postaraly o víc než polovinu všech aut. Následovala modrá s 16 %, černá s 12 % a červená s 10 %. Ostatní barvy se zařadily na konec žebříčku s jednotkami procent, jako hnědá s 4 %, oranžová s 2 % a zelená s 1 %. Méně než jedno procento pak získaly žlutá a fialová. A barva, která zřejmě ani nemá šanci se do statistik dostat, je růžová.

Vrchol žebříčku zůstává po mnoho let stejný. Šedá a bílá se o něj přetahují od nepaměti. Na dalších místech k určitému vývoji v uplynulých letech docházelo. Ještě před pár lety obsazovala bronzovou příčku červená, mnohem lépe si vedla i hnědá.

Muži versus ženy

Většina mužů uznává klišé „na barvu to nejezdí“ a bez váhání koupí šedou. Pro ženy ovšem barva vozu hraje zásadní roli. „Zákaznice někdy ani nechtějí vybírat z barevníku, chtějí si barvy dokonce samy vytvářet. Chtějí například tuto červenou, ale červenější,“ říká prodejce nových vozů různých značek Václav. Mimochodem právě červenou ženy vybírají nejčastěji bez ohledu na značku.

„Ženy volí nejvíce červenou a bílou. Nebojí se sáhnout po výrazných barvách. Nový model Peugeot 2008 má bezpříplatkovou oranžovou metalízu, která je aktuálně velkým trendem,“ přidává se prodejce vozů značky Peugeot Martin. „Zákaznice ale neváhají si za barvu připlatit, pokud se jim hodně líbí, což je příklad jasně modré Vertigo, která je třívrstvá a díky tomu vrhá zvláštní odlesky.“

Barva vozu je pro ženy důležitá i z toho důvodu, že vytváří atmosféru prostředí, ovlivňuje náladu, dokonce může i naznačovat charakter majitelky vozu. Jakou barvu bys zvolila ty a co o tobě tvoje oblíbená barva auta vypovídá?

Co o tobě vypovídá barva auta?

Šedá

Na vrchol žebříčku ji dostala i obrovská paleta odstínů od stříbrné po temně šedou hraničící až s černou. Volí ji řidičky, které jsou praktické, zodpovědné a přemýšlející o budoucnosti. Šedé auto totiž nevyžaduje tak časté mytí a nejlíp ze všech odstínů se prodává jako ojeté.

Bílá

Dříve vděčila za svou popularitu hlavně tomu, že byla (u některých značek dokonce jako jediná) bez příplatku. Pak se objevila bílá perleťová a přinesla změnu. Někde je dokonce dražší než metalíza. Zato je skutečně elegantní, stylová a luxusní. Preferuješ-li na autech bílou, naznačuje to, že máš vkus, smysl pro krásu, čistotu a pořádek.

Žlutá

Chceš-li zvýšit svoji bezpečnost na silnici, zvol žluté auto. Tato barva dobře odráží světlo a je nápadná. Žlutá je považována za barvu kreativity, a platí to i u aut. Pokud se ti líbí žluté auto, zřejmě jsi tvořivá a vždy přijdeš s nějakým dobrým nápadem.

Modrá

Také řidičky modrých vozů kladou důraz na budoucnost. Vyznávají vše, co je nadčasové, a potrpí si na kvalitu. Široká škála odstínů rozděluje ženy na dva tábory. Ty, které volí poněkud nudnou námořnickou modř, bývají nerozhodné (nechtějí ani klasiku, ani přílišnou originalitu). Naopak ženy, které vyberou zářivě světle modrou, většinou s rozhodností nemají problém. Chtějí tu a žádnou jinou!

Oranžová

Je moderní a mladistvá. Co se týče aut, jedná se o relativně nový odstín, který by ještě před pár lety byl ve statistikách oblíbenosti na samém chvostu. Volí ji ti, kteří rádi podléhají novým trendům a do budoucnosti hledí s optimismem. Preferuje-li žena na autě oranžovou, dá se očekávat, že je veselá a ráda se baví.

Černá

Této barvě se přisuzují různé vlastnosti, nejčastěji, že je smutná a ponurá, v módě je zase považována za elegantní a slavnostní. U aut vyjadřuje sportovnost. U mužů bývá žádaná, ale někdy je odradí, že je na ní vidět každá šmouha či škrábanec. Zvolí-li ji žena, bývá často sebevědomá, silná osobnost a dobrá řidička.

Červená

Červená má tu výhodu, že jí sluší jakékoli provedení, prodává se jako nemetalická (bezpříplatková), metalická i perleťová. Traduje se o ní, že je typická barva malého ženského autíčka, nicméně každý muž by chtěl mít v garáži jasně rudé Ferrari. Červená auta často preferují lidé, kteří jsou optimističtí a bývají rádi středem pozornosti.

Hnědá

Chcete-li malé auto a preferujete hnědou, pravděpodobně budete hledat těžko. Vypadá totiž dobře hlavně na větších vozech. Těm naopak dává nebývalý šmrnc. Pořídíš-li si v této barvě větší auto, dáš okolí najevo, že jsi odvážná a originální.

Zelená

Kdysi populární lahvově zelená zcela upadla. Upřednostňují se spíše světlejší pastelové odstíny, ale ani ty nijak závratně v žebříčku popularity nestoupají. Majitelky zelených vozů bývají úsporné a zodpovědné.

Fialová

Žádná z barev není tak holčičí jako právě fialová. Dává ostatním najevo tvoji ženskost a tvoji hrdost na to, že jsi žena. Pořídíš-li si fialové auto, výhodou může být, že ho budeš mít jen pro sebe. Tvůj partner si ho možná nebude chtít moc půjčovat z obavy, že by v něm nevypadal dost mužně.

Tak co říkáš? Sedí to na tebe? Jaké barvě auta dáváš přednost? Napiš nám do diskuze, těšíme se na příspěvky. 

16.3.2021 2:00| autor: Redakce ve spolupráci s Peugeot
Více o tématu: barva autazábava

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist