Kruhy pod očima nefrčí. Zbav se jich jednou provždy

Už snad celou věčnost bojuješ s kruhy pod očima, vyzkoušela jsi všechny možné i nemožné prostředky, jak se jich zbavit a stále bez úspěchu? Ale s tím je teď konec. Zbavit se jich můžeš jednou provždy a není to ani tak složité, jak se zdá.

jak-na-kruhy-pod-ocima-1100x618.jpgCelá galerie 21 Zdroj: Shutterstock.com

V době dospívání se ti objevily otoky a černé kruhy pod očima pouze po prohýřené noci nebo při náročném zkouškovém. Tehdy stačilo použít korektor a trochu víc se vyspat a problém byl vyřešen, jenže s přibývajícím věkem už to není tak snadné. A to navzdory tomu, že máš dostatek spánku. Proč? „Otoky pod očima a černé kruhy jsou bohužel běžným příznakem stárnutí i nesprávného životního stylu,“ vysvětluje Mgr. Petra Řehořková, zakladatelka kliniky estetické medicíny Petra Clinic.

Ale rozhodně v tom nejsi sama. Podle světové zdravotnické organizace (WHO) trápí nateklá víčka a kruhy pod očima každého pátého člověka staršího pětadvaceti let.

Kdy váčky vznikají?

  • Pokud spíš méně než 7 hodin denně.
  • Jestliže zanedbáváš správnou péči o oční okolí.
  • Problémem je i nadměrná konzumace jídel z fast foodu, nadbytek soli, nedostatečný pitný režim, kouření i nadměrná konzumace alkoholu.
  • Na vině můžou být i geny, nebo různé nemoci (zánět dutin, zánět močového ústrojí, onemocnění ledvin, alergie).
  • Můžeš zadržovat tekutiny v těle.
  • Kouříš a nedodržuješ zásady správné životosprávy.
  • Na vině může být kolísavá hladina hormonů.
  • Kruhy pod očima ti také způsobuje nadměný stres i námaha očí, třeba dlouhou prací u počítače.

Co můžeš udělat sama?

Váčky pod očima se můžou tvořit z různých důvodů, to už víš. Co však můžeš udělat ty sama? Především bys měla mít dostatek spánku. Ideálně alespoň sedm hodin denně a dopřej svému tělu také dostatek tekutin. Sáhni však raději po čisté vodě, nebo ovocných či bylinkových čajích, než po přeslazených limonádách. Pokud kouříš, pokus se omezit svou denní dávku cigaret alespoň na polovinu. Zkus vysadit alkohol i kávu. Nezapomínej ani na správnou péči o oční okolí. Ještě jsi na oční krémy nevsadila a říkáš si, že si vystačíš s běžnými denními a nočními krémy? Pak ale děláš chybu, oční okolí je totiž specifické a výživné látky z běžných denních či nočních krémů nevstřebá. Takže se určitě porozhlédni a vyber některý z dostupných krémů. Zkus také doplnit železo.

Rychlá pomoc

Pokud ses ráno probudila s otoky a nevzhlednými kruhy, zkus první pomoc z lednice. Cokoliv, co je chladné, si přilož na oči a jemně masíruj. Může to být kostka ledu, ale i třeba nachlazená lžička, kterou si přikryješ oko. Sáhnout můžeš i po bylinkách. Udělej si k snídani heřmánkový čaj a vyluhovaný a vychlazený pytlík na chvíli přilož na oční partie. Super efekt má také obyčejná salátová okurka. Dopřej si čas od času také masáž očního okolí, můžeš si ji udělat sama jemným poklepem prstů, nech se inspirovat videem:

Když vlastní síly nestačí

Může se stát, že nepomáhá ani vhodná kosmetická péče, ani úprava životosprávy. Vyzkoušela jsi snad úplně všechno a váčky a kruhy ne a ne zmizet. V takovém případě je dobré navštívit odborníky. Dopřej si lymfatickou masáž obličeje či mikromasáž očního okolí. Někde ji dělají ručně, jinde už k tomu používají radiofrekvenční přístroje. Masáž ti krásně zlepší prokrvení pokožky, zároveň stimuluje tvorbu kolagenu, podporuje produkci kyseliny hyaluronové a odvádí přebytečnou vodu z obličeje i očního okolí. Řešením může být i injekční aplikace kyseliny hyaluronové do kožní tkáně pod očima, kdy se pokožka viditelně projasní, otoky se minimalizují.

Trvalejším řešením pak může být i zmíněná operace dolních víček. „Pokud se někomu vytvoří viditelné tukové váčky v oblati spodních víček, doporučoval bych se zákrokem neotálet. Když totiž dojde k jejich prověsu k hranici tváře, je už pak operace složitější,“ upozorňuje MUDr. Václav Poláček. „Pokud jde o samotný průběh operace, pak se není čeho bát. Operace se provádí ambulantně v lokálním znecitlivění a trvá asi hodinu. Ještě týž den pak odchází pacient domů,“ uvádí plastický chirurg, jehož jméno je ti určitě známé i z naší poradny plastické chirurgie a dodává, že v Lékařském domě Praha 7 se kromě klasické blepharoplastiky provádí i tzv. transkonjuktivální plastika dolních víček, což je nejmodernější způsob operace prováděný v krátké celkové narkóze, kdy se laserovým skalpelem protne sliznice spojivkového vaku a odstraní se tak tukové výhřezy. Po této operaci zůstává pacient na klinice do druhého dne. Delší je i domácí léčení, které je doporučené v délce deseti až čtrnácti dnů, zato ale pacienta neobtěžují stehy, které se u klasického zákroku vytahují přibližně po týdnu.

Pokud je pro tebe plastika moc radikální řešení a jiné nezabírá, pak je tu jetě možnost dokonalého nalíčení. Nech se inspirovat celebritami v naší fotogalerii.

Foto: Shutterstock.com, profimedia.cz (Xavier Collin/Everett Collection, Elizabeth Goodenough/Everett Collection)

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist