Proč nám nepadnou šaty po babičce? Takhle se změnily ženy za 60 let!

Zatímco dříve byla ideální žena éterickou vílou a oddanou manželkou, která vynikala nanejvýš v domácích pracích, dnes frčí ženské samostatné. Takové, co jen tak něco nerozhází. Za posledních 60 let jsme se emancipovaly, to je fakt. Ale možná vás překvapí, že s tím souvisí také výrazná změna fyzických proporcí. Už nejsme křehké květinky, třeba v pase průměrná žena za ta léta nabrala 15 centimetrů!

Co je příčinou tak velké změny? Důvod je celkem prostý. Neuklízíme tak často jako naše předchůdkyně. A také využíváme čím dál dokonalejších pomocníků. Proč taky mýt nádobí ručně, když už dávno existuje myčka, že? Jenže domácí práce měly něco do sebe. Naše babičky jimi denně spálily až tisíc kilokalorií! A zatímco ony se hbitě otáčely u plotny, při čemž ještě stihly vygruntovat, my trávíme většinu času za deskou pracovního stolu.

Slavnostní šaty – inspirativní fotogalerie

kabelky inspirace fotogalerie

A je to znát třeba na obvodu pasu. Řečí čísel: průměrná žena měla před 60 lety v pase 70 cm, dnes je to podle britské společnosti Saga, která provedla výzkum, 85, tedy o 15 cm více. Tentýž průzkum hovoří také o vyšší spotřebě kilokalorií. Našim babičkám stačilo denně přijmout 1 818 kilokalorií, ve srovnání s dnešním průměrem 2 178 kilokaloriemi tedy jedly jako vrabčáčci. Samozřejmě to ale měly o něco lehčí v tom, že tehdy ještě nebyly tolik rozšířené řetězce rychlého občerstvení. Právě ty mají podle odborníků na svědomí nejvyšší přírůstek na váze. Jídla s vyšší hustotou, jako je, např. pizza totiž v pubertě stimulují růstový hormon.

Nemění se ale jen obvod pasu, ale také délka končetin. Zkuste si obout babiččiny boty. Je to, jako kdybyste se snažila nasoukat do botek Popelky. Tehdy byla žena s velikostí nohy šest považována málem za slonici. A dnes? Přibývá těch, které nazouvají osmičky, dokonce desítky!
Před šedesáti lety nebylo příliš velkých žen. Průměrná příslušnice něžného pohlaví měřila 157 cm a vážila 62 kg. Velikost nožky měla jako princezna z pohádky, nejčastěji číslo 3 až 4. Oproti tomu žena dneška měří podle vědců v průměru 163 cm, váží 64 kilo a nejčastěji obouvá boty číslo 6.

[[related]]

Proč tomu tak je?
Podle vědců za to může náš jídelníček. Jídla s vysokou hustotou, jako je například pizza či různé polotovary, totiž v pubertě stimulují růstový hormon. Ten zvětšuje nejen obvod pasu, ale také délku končetin. Částečně je to dané evolucí. Lidstvo prostě roste.

Nárůst devítek
Podle výzkumu jednoho britského obchodního řetězce vzrostl minulý rok prodej bot velikosti 9 o 23 %. Ještě před 30 lety byla nejprodávanější velikostí čtyřka, ta už ale nyní začíná pomalu ale jistě mizet z regálů. Naopak tedy téměř nedostatkovým zbožím byla velikost číslo 6, větší boty se vůbec nevyráběly!

Celebrity s velkou nohou
Krok se prodlužuje i slavným ženám! Kdo by hádal, že velkou nohou se pyšní také křehká Nicole Kidman či Paris Hilton?

Celebrita                                    Výška                      Velikost nohy

Kate Winslet                              158 cm                            9
Heidi Klum                                 175 cm                            9
Macy Gray                                 183 cm                          10
Paris Hilton                                172 cm                            9
Jerry Hall                                   183 cm                            8
Nicole Kidman                            178 cm                           9

Foto zdroj: profimedia.cz

23.10.2012 10:00| autor: Marta Dostoupilová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist