Kojení: Jak moc je důležité v životě matky a dítěte

Mateřské mléko je nejpřirozenější výživou pro dítě. Díky svému optimálnímu složení umožňuje nejen snadné trávení a vstřebávání živin, ale také poskytuje dítěti pasivní ochranu díky imunoglobulinu A. Tím dítě chrání proti bakteriálním a virovým infekcím. A nejen proti nim…

Nejbohatší na imunoglobuliny je mateřské mléko v období několika dnů po porodu, tzv. kolostrum, které má nižší obsah laktózy a po několika dnech se mění v tzv. mléko zralé.

Proces přeměny kolostra v mléko zralé probíhá od 40 hodin po porodu až do 14 dnů. Kalorická hodnota mateřského mléka je zhruba 67 kcal/ 100 ml. Složení mateřského mléka není stálé a mění se nejen v průběhu jednoho kojení, ale během celého období. Tím se jeho složení přizpůsobuje individuálním potřebám dítěte. Mateřské mléko obsahuje kromě imunoglobulinů mnoho dalších látek, které regulují vývoj a růst dítěte. Kojení navíc působí kladně na psychický a také citový vývoj dítěte. Kojení má vliv i na zdraví matek, napomáhá snižovat riziko vzniku rakoviny prsu a vaječníků. A v neposlední řadě kojení posiluje pouto mezi matkou a dítětem. Dítě cítí teplo a bezpečí náruče své matky.

Když kojenecká výživa, tak co má obsahovat? 

Podle odborníků je preferováno kojení do 6 měsíců věku dítěte a následně zavádět příkrmy, ale v kojení pokračovat do 2 let věku dítěte, někdy i déle. „Plné kojení je doporučováno do půl roku věku dítěte, ale ne všem maminkám se to daří, proto je potřeba použít náhrady a nejpozději v půl roce zavádět nemléčné porce stravy,“ říká pediatr MUDr. Pavel Frühauf, CSc. z Kliniky dětského a dorostového lékařství VFN. Mohou také nastat situace, kdy matka kojit nemůže ať už ze zdravotních či jiných důvodů. Podle MUDr. Frühaufa to může být například vzrůstající množství stresu, starosti o rodinu a její zabezpečení či vhodné bydlení… V takovém případě je potřeba důkladně zvážit, jakou náhradu mateřského mléka pro své dítě zvolit. „V kravském mléce je oproti mateřskému mléku vyšší obsah bílkovin a minerálních látek. A právě tyto vlastnosti činí surové kravské mléko nevhodné pro kojence,“ říká odborník na dětskou výživu Richard Zelenka ze společnosti Humana, která se na dětskou výživu specializuje.

„Pokud maminka produkuje dostatečné množství mateřského mléka, do půl roku to kojenci stačí. Ale pak potřebuje více energie, musí se naučit novým dovednostem – jíst ze lžičky, polykat tužší sousta, vnímat chutě jídla… Proto je potřeba, aby se v jídelníčku objevily náhrady,“ říká pediatr. Složení mateřského mléka je pro výrobu náhradní kojenecké mléčné výživy vodítkem. Tato náhradní mléčná výživa by měla být používána jen v případě potřeby a to na základě doporučení odborníka. Počáteční kojenecká výživa musí obsahovat upozornění, které vyjadřuje přednost kojení před náhradní mléčnou výživou, stejně jako nesmí obsahovat obrázky, které by výrobek idealizovaly.

Mléčná výživa jako mateřské mléko?

Základem pro výrobu náhradní mléčné výživy je kravské mléko, pouze ve vzácných případech je použito mléko jiných savců. Výrobci umělé výživy se snaží přiblížit složení náhradní mléčné výživy v maximální možné míře mléku mateřskému. Náhradní mléčná výživa je také obohacována o probiotika a prebiotika. Rozsah produktů umělé výživy zahrnuje druhy výživy nejen pro různé věkové kategorie, ale také pro specifické zažívací nebo zdravotní problémy. Mezi nejčastější zažívací potíže dětí patří koliky, zácpy, refluxy, průjmy nebo alergie. Tento problém může být řešen výběrem správné značky náhradní mléčné výživy.

„Aby v kojeneckých produktech mohl být zachován přírodní charakter, je třeba jej zpracovat do 48 hodin. Díky dodávkám mléka přímo od regionálních zemědělců snižujeme počet výrobních kroků a zvyšujeme kvalitu mléka,“ popisuje recept na špičkovou kvalitu Zelenka.

Odkud pocházejí mléčné výživy Humana v číslech:

Počet farem: 29 farem do 50 km od místa výroby, kterým je Herford, Německo

Počet krav: 6.000 ks

Dojivost: 9,000 kg na dojnici / rok

Zpracování mléka: do 48 hodin

Počet kontrol v průměru: více než 600

Co krávy doprovází jejich životem? Rodokmen, číslo ušní známky, datum a místo narození, pohlaví, plemeno, z jaké farmy pochází.

www.humana-baby.cz

Komerční prezentace

1.2.2016 12:00| autor: Komerční prezentace

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist