Když muž odmítá rozvod

Rozvod je sám o sobě natolik nepříjemnou záležitostí, že dospějeme-li již k rozhodnutí, že chceme náš vztah ukončit radikálním krokem, přejeme si mít vše co nejrychleji za sebou. O to horší pak pro nás bývá, komplikuje-li partner naše rozhodnutí…


Nechce se se mnou rozvést

Rozvod je sám o sobě natolik nepříjemnou záležitostí, že dospějeme-li již k rozhodnutí, že chceme náš vztah ukončit radikálním krokem, přejeme si mít vše co nejrychleji za sebou. O to horší pak pro nás bývá, komplikuje-li partner naše rozhodnutí…

Manželství jim již ani jednomu nic nepřinášelo

Třiatřicetiletá Mirka strávila v manželství s Igorem jedenáct let, po pěti letech ale už vztah pomalu dospěl do fáze, kdy si jen lezli na nervy. Hádky postupně vystřídala tichá domácnost. Pak si Mirka uvědomila, že každý z nich už žije jiným životem, s Igorem se vídali jen večer, domluvili se na tom, kdo nakoupí, co zařídí a vyzvedne syna ze školy, ale volný čas již každý trávil individuálně. Mirka měla dokonce pocit, že Igor si už našel i nějakou ženu. Ačkoliv příliš jistá si tím nebyla, očekávala, že navrhne-li Igorovi řešení, k jakému dospěla, bude souhlasit.

Partner si ale někdy postaví hlavu

O to větší bylo její překvapení, když jí Igor na konci jejího několikaminutového monologu řekl, že je rád, že uvažuje nad jejich vztahem, ale že on se rozvádět nebude. „Jak to myslíš?“, udivil Mirku její manžel, který o ni v nejmenším nejevil zájem, každý den trávil neznámo kde a bavil se s ní jen, když bylo něco potřeba zařídit. V momentě, kdy Igor ještě několikrát po sobě zopakoval, že on se v žádném případě rozvádět nebude, došlo jí, že pro ni bude rozvod ještě náročnější, než je tomu v jiných případech.

Kdy je rozvod nejsnadnější?

Rozvodový proces představuje v soudním řízení spor, kdy jeden z manželů žaluje v návrhu na rozvod druhého. Rozvod je však o mnoho jednodušší, souhlasí-li oba manželé s tím, že chtějí být rozvedeni a dohodnou-li se zároveň na tom, jakým způsobem bude vypořádán jejich majetek a péče o nezletilé děti. V případě jsou-li předloženy písemné smlouvy s úředně ověřenými podpisy účastníků upravující vypořádání majetkových vztahů, práva a povinnosti související s bydlením, a pravomocné rozhodnutí soudu o schválení dohody o úpravě poměrů nezletilých dětí a vyživovací povinnost vůči nezletilým dětem, rozvede soud manželství, aniž by zjišťoval příčiny rozvratu.

V soudní síni se propere veškeré špinavé prádlo

Poměrně snadno můžete být rozvedeni i v případě, že nemáte písemnou dohodu o vypořádání majetku, soudce je pak ale povinen zjišťovat příčiny rozvratu manželství. K tomu, aby bylo možné manželství rozvést, je třeba, aby byl „rozvrat natolik hluboký a trvalý, že nelze očekávat obnovu manželského soužití“. To ale soudce může konstatovat až poté, co mu zodpovíte jeho otázky týkající se vašeho společného soužití. Připravte se na to, že v soudní síni zazní i detailní informace z vašeho vztahu, ani intimní život nebude žádnou výjimkou.

Je možné trvat na tom, aby vás soud nerozvedl?

Je možné, aby v některých případech soud manželství nerozvedl, když si to jeden z partnerů nepřeje? Nad zájmy obou manželů jsou kladeny zájmy nezletilých dětí. Český zákon o rodině děti upřednostňuje v ustanovení § 24 : „Mají-li manželé nezletilé děti, nemůže být manželství rozvedeno, bylo-li by to v rozporu se zájmem těchto dětí.“ Podobným výjimečným případem je tzv. ztížený rozvod, který vedle rozvodu klasického a rozvodu smluvního vyžaduje, aby bylo prokázáno, že rozvod představuje nespravedlivou tvrdost pro jednoho z manželů.

Ani závažná újma či mimořádné okolnosti neznamenají absolutní nemožnost rozvodu

Soud v takovém případě nevyhoví návrhu na rozvod, s nímž nesouhlasí manžel, který se na rozvratu manželství porušením manželských povinností převážně nepodílel a jemuž by byla rozvodem způsobena zvlášť závažná újma. Zároveň zde musí být mimořádné okolnosti, které svědčí ve prospěch zachování manželství. Například by byla rozvodem manželství způsobena závažná újma z hlediska ekonomických, bytových či zdravotních dopadů. Ovšem ani případ, kdy soud shledá mimořádné okolnosti odůvodňující zabránění rozvodu manželství, nefunguje absolutně ve všech případech.

Někdy spíš otázka pro psychologa než pro právníka

Podle zákona je i v případě, kdy jsou dány tyto mimořádné okolnosti, výjimkou situace, jestliže spolu manželé nežijí po dobu delší než tři roky. Pak soud manželství rozvede nezávisle na splnění podmínek mimořádných okolností, které by jinak bránily rozvodu manželství. Takový krajní průběh však nebývá příliš častý, vzácně se stává, že jeden z partnerů trvá na nerozvedení manželství ještě v průběhu soudního řízení. Často je proto lepší dohodnout se na podmínkách rozvodu ještě doma, než vyhrocený konflikt řešit v soudní síni.

25.8.2009 12:00| autor: Simona Maxová
Více o tématu: rozvodsoud

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist