Chráníte se při nakupování v e-shopu?

Jeden ze způsobů, jak si v předvánočním shonu zachovat zdravý rozum, je nakupovat dárky v e-shopech. Je to pohodlné, dnes už i rychlé, ale vnímáte přitom možná rizika krádeže osobních údajů?

Osvědčeným postupem je nakupovat u renomovaných a osvědčených prodejců. Ti ale vždycky nemají všechno to, co právě hledáte. Proto vám přinášíme několik osvědčených tipů, jak nakupovat on-line a nedávat v sázku své osobní údaje. Určité hrozby na vás ale číhají i při seznamování přes internet, jak se jim vyvarovat, zjistíte v článku Rychlé seznámení.

Hlídejte si „S“
„S“ naštěstí neznamená vždy jen velikost oblečení. Je několik způsobů, jak zjistit, že stránka, na které hodláte objednat a nakoupit vybrané zboží, je opravdu bezpečná. Mrkněte na její URL (tj. na adresu webové stránky v prohlížeči). Měla by začínat „https“. „S“ značí bezpečnostní protokol, který na běžných stránkách „http“ chybí. Zabezpečenou stránku poznáte také podle ikony zamčeného visacího zámku, kterou najdete buď nahoře u adresy stránky, nebo v pravém dolním rohu stránky. Další možností, pokud prodejce neznáte, je prozkoumat web a zkusit si o něm něco zjistit. Možné nástrahy nakupováníe-shopu a jak se bránit, vám odhalí článek Kvalitní e-shop.

Pravidelně aktualizujte svůj bezpečnostní software
Ať už nakupujete po internetu, nebo platíte účty prostřednictvím elektronického bankovnictví, měli byste mít na svém počítači nainstalovaný antivirus, antispyware a firewall. Zároveň je nutné udržovat bezpečnostní software aktuální. Nejjednodušší je nastavit si pravidelné a automatické stahování aktualizací už při instalaci softwaru.

Zločinci, kteří se na internetu pohybují, neustále hledají způsoby, jak bezpečnostní programy obejít. Firmy, které se zabývají vývojem bezpečnostních řešení, se naopak snaží udržet si svůj náskok a zůstat jeden krok před nimi. Pokud je zabezpečení vašeho počítače aktuální, pak i vy máte náskok.

Dvakrát měř, jednou klikni
Ve výzbroji je dobré mít také skenovací nástroj, který zajistí, že nekliknete na stránku obsahující nějaký škodlivý kód. Ten pravý čas pro odhalení infikované stránky je totiž ještě předtím, než na ni kliknete. Potom už může být pozdě. Takové nástroje už dnes naštěstí nejsou sci-fi. Skutečně existují. Jedním z nich je AVG LinkScanner, který si zdarma můžete stáhnout na http://free.avg.com/cz-cs/linkscanner. AVG LinkScanner navíc dokáže spolupracovat se všemi ostatními bezpečnostními produkty, které máte na svém počítači nainstalovány.

Chraňte své osobní údaje
Pokud máte v plánu nakupovat on-line, zřiďte si nový e-mailový účet, který budete používat pouze k nakupování. Je to výhodné z mnoha důvodů. Na vybranou máte nepřeberné množství poskytovatelů e-mailových schránek zdarma. Budete tak mít přehled o vašich on-line transakcích na jednom místě. Stačí se u některého z poskytovatelů zaregistrovat. Uživatelské jméno zvolte odlišné od toho, které běžně používáte. Nutností je samozřejmě také dostatečně silné heslo. Jeho délka by měla být alespoň osm znaků – čím delší, tím lépe. Mělo by obsahovat velká a malá písmena, čísla a symboly.

Používejte různá hesla
Používejte odlišná hesla k jednotlivým účtům – ke každému nákupu, e-mailu, bankovnímu účtu apod. Jen málokdo má paměť jako slon, aby si všechna hesla dokázal zapamatovat. Jestliže si je napíšete, určitě je uložte na bezpečné místo, tedy ne do peněženky nebo osobního diáře, který nosíte s sebou. Odlišná hesla znesnadňují zlodějům cestu k vašim osobním údajům. A pokud by se jim přece podařilo některé z vašich hesel odhalit, nebudou mít automaticky přístup ke všem ostatním.

Pokud si nejste jistí úrovní zabezpečení svého počítače nebo dosud žádné bezpečnostní produkty nainstalované nemáte, můžete si zdarma stáhnout antivirus od společnosti AVG Technologies na http://free.avg.com/cz-cs/download-avg-anti-virus-free-edition.

19.11.2009 12:00| autor: Redakce

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist