Femina.cz » Magazín » Zábava » Oscarové nominace: Clooney, Pitt a spousta nostalgie

Oscarové nominace: Clooney, Pitt a spousta nostalgie

Oscarové nominace: Clooney, Pitt a spousta nostalgie

Magazín: Zábava | autor: Aneta K. | vydáno 25. 01. 2012

Slavné filmové ceny znají své letošní kandidáty. Nikdo z Česka mezi nimi není, což ale neznamená, že byste ze seznamu, jehož vyhlášení sleduje kus světa v přímém přenosu, nikoho neznaly!

Kategorii nejlepší herec se už přezdívá „soutěž o nejvíc sexy muže“ – a to se tam nakonec nedostal ani Leo DiCaprio, ani Michael Fassbender, jehož “britské“místo zabral Gary Oldman ze špionážního thrilleru Jeden musí z kola ven. Nechybí vítězové Zlatých globů, favoriti a elegáni Jean Dujardin a George Clooney, ani Brad Pitt, tiše skvělý v Moneyballu. Nominace proslaví dosud neznámého Mexičana Demiána Bichira a jeho roli imigranta, který se snaží zachránit svého syna před losangeleským gangem v dramatu Za lepší život (vyšlo u nás na dvd).

Mezi herečkami půjde o souboj Margaret Thatcher alias Meryl Streep a Marilyn Monroe alias Michelle Williams, v závěsu s Violou Davis, která spolu s Octavií Spencer, kolegyní z retro melodramatu Černobílý svět a favoritky kategorie vedlejších ženských výkonů, naplňuje oscarové rasové kvóty. Rooyne Mara jako jedna z mála zastupuje mladou generaci, Glenn Close tu prověřenou.

Oscary se letos snaží být zase trochu kosmopolitní, íránsky favorit mezi cizojazyčnými filmy Rozchod Nadera a Simin bodoval i díky scénáři, nominován je taky Švéd, pár Britů a Francouzi jako Michel Hazanavicius. Jeho film The Artist je díky deseti nominacím stále jedním z největších favoritů, ačkoliv němý film Oscara vyhrál jenom jednou – při prvním ceremoniálu, kdy film teprve začal mluvit! Asi největší soupeř nostalgické komedie o filmových hvězdách, Děti moje, má nominací pět, včetně těch důležitých jako je scénář a režie. Počtem zásahů vede Hugo a jeho velký objev, další nostalgická pocta rané filmové minulosti. Tváří se sice jako film pro děti, ale to by ji musel natočit někdo jiný než filmový mistra a fanda Martin Scorsese.

Řadu jiných filmových fanoušků jako vždy nominace na nejsledovanější ceny v oboru rozladily vynecháním jejich favoritů (kde je Drive nebo Stud?), nebo potěšily zařazením jejich favoritů (Kenneth Branagh v roli Laurence Oliviera!). Překvapilo, že si Oscary vzpomněly na nejednoznačně přijatý opus Strom života, zato zapomněly na Tintinova dobrodružství mezi animáky.

Kritiky nijak zvlášť nevzrušuje, jak krotce tahle sezóna vypadá. Akademie jakoby žila pořád v oparu minulého vítěze Královy řeči. Vybrala převážně sladké dojáky, staromódní a krásně natočené, v nichž svět vypadá jako přece jenom hezké místo, přes všechny útrapy. Takže na nejlepší film, kterých nově může být 5 až 10 a letos je jich 9, nominovala i snímky Půlnoc v Paříži, Válečný kůň, Černobílý svět nebo Neuvěřitelně hlasitě a nesmírně daleko. Deprese, drsná současnost a sociální kritika pro Akademii v době pokračující ekonomické krize skoro neexistuje.

Plný seznam nominací (včetně těch za střih zvuku) najdete zde. Pokud chcete být při předávání 26. února v obraze a mít své favority, zajděte do té doby do kina na následující tituly:

Moneyball (6 nominací, v kinech od 1. 12.)
Děti moje (5 nominací, v kinech od 19. 1.)
Černobílý svět (4 nominace, v kinech od 26. 1.)
Hugo a jeho velký objev (11 nominací, v kinech od 2. 2.)
Jeden musí z kola ven (3 nominace, v kinech od 2. 2.)
Rozchod Nadera a Simin (2 nominace, v kinech od 9. 2.)
The Artist (10 nominací, v kinech od 16. 2.)
Můj týden s Marilyn (2 nominace, v kinech od 23. 2.)
Válečný kůň (6 nominací, v kinech od 23. 2.)

Další články z rubriky

Komentáře (12)

Datum Autor Nadpis
17. 02. 2012 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
08. 02. 2012 Mishka7 :-) (reakcí: 0)
29. 01. 2012 helenadon oscar (reakcí: 0)
26. 01. 2012 Anulii ... (reakcí: 0)
25. 01. 2012 ladouch . (reakcí: 0)
25. 01. 2012 Werushka7 :-) (reakcí: 0)
25. 01. 2012 gambis ... (reakcí: 0)
25. 01. 2012 Daniela76 Oscarové nominace (reakcí: 1)
25. 01. 2012 kralicek škoda (reakcí: 0)
25. 01. 2012 nikina - (reakcí: 3)
25. 01. 2012 kacenka811 . (reakcí: 0)
25. 01. 2012 krockovapavla :) (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Goldwell Lak na vlasy pro objem Stylesign Volume

Goldwell Lak na vlasy pro objem Stylesign Volume

Maximální fixace a dlouhotrvající objem!

Testy kosmetiky: Vlasová | vydáno 09. 12. 2016

Naše tipy

Dnešní horoskop

Býk

10. 12. 2016 Horoskop Býk

Po celý den se budeš cítit bez energie, bez života, bez elánu. Nepřemáhej se a odpočívej, pokud můžeš. Pusť si nějaký... Celý horoskop

Karta dne

Poustevníik
Ve tvém současném stavu bude zapotřebí zvážit všechny možnosti, neukvapuj se v žádném rozhodnutí a dovol si na chvíli poodstoupit stranou, abys mohla případné nedostat...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Výklady karet, láska i Vánoce aneb Nový t...

Taky už tě tak stresuje, jak nezadržitelně se Vánoce blíží? Začínáš panikařit, protože ještě nemáš nakoupené všechny ...

Celý článek

Stojí za hřích

Bydlete lépe s Living.cz

TOPlist