Femina.cz » Magazín » Zábava » Oscarové nominace: Clooney, Pitt a spousta nostalgie

Oscarové nominace: Clooney, Pitt a spousta nostalgie

Oscarové nominace: Clooney, Pitt a spousta nostalgie

Magazín: Zábava | autor: Aneta K. | vydáno 25. 01. 2012

Slavné filmové ceny znají své letošní kandidáty. Nikdo z Česka mezi nimi není, což ale neznamená, že byste ze seznamu, jehož vyhlášení sleduje kus světa v přímém přenosu, nikoho neznaly!

Kategorii nejlepší herec se už přezdívá „soutěž o nejvíc sexy muže“ – a to se tam nakonec nedostal ani Leo DiCaprio, ani Michael Fassbender, jehož “britské“místo zabral Gary Oldman ze špionážního thrilleru Jeden musí z kola ven. Nechybí vítězové Zlatých globů, favoriti a elegáni Jean Dujardin a George Clooney, ani Brad Pitt, tiše skvělý v Moneyballu. Nominace proslaví dosud neznámého Mexičana Demiána Bichira a jeho roli imigranta, který se snaží zachránit svého syna před losangeleským gangem v dramatu Za lepší život (vyšlo u nás na dvd).

Mezi herečkami půjde o souboj Margaret Thatcher alias Meryl Streep a Marilyn Monroe alias Michelle Williams, v závěsu s Violou Davis, která spolu s Octavií Spencer, kolegyní z retro melodramatu Černobílý svět a favoritky kategorie vedlejších ženských výkonů, naplňuje oscarové rasové kvóty. Rooyne Mara jako jedna z mála zastupuje mladou generaci, Glenn Close tu prověřenou.

Oscary se letos snaží být zase trochu kosmopolitní, íránsky favorit mezi cizojazyčnými filmy Rozchod Nadera a Simin bodoval i díky scénáři, nominován je taky Švéd, pár Britů a Francouzi jako Michel Hazanavicius. Jeho film The Artist je díky deseti nominacím stále jedním z největších favoritů, ačkoliv němý film Oscara vyhrál jenom jednou – při prvním ceremoniálu, kdy film teprve začal mluvit! Asi největší soupeř nostalgické komedie o filmových hvězdách, Děti moje, má nominací pět, včetně těch důležitých jako je scénář a režie. Počtem zásahů vede Hugo a jeho velký objev, další nostalgická pocta rané filmové minulosti. Tváří se sice jako film pro děti, ale to by ji musel natočit někdo jiný než filmový mistra a fanda Martin Scorsese.

Řadu jiných filmových fanoušků jako vždy nominace na nejsledovanější ceny v oboru rozladily vynecháním jejich favoritů (kde je Drive nebo Stud?), nebo potěšily zařazením jejich favoritů (Kenneth Branagh v roli Laurence Oliviera!). Překvapilo, že si Oscary vzpomněly na nejednoznačně přijatý opus Strom života, zato zapomněly na Tintinova dobrodružství mezi animáky.

Kritiky nijak zvlášť nevzrušuje, jak krotce tahle sezóna vypadá. Akademie jakoby žila pořád v oparu minulého vítěze Královy řeči. Vybrala převážně sladké dojáky, staromódní a krásně natočené, v nichž svět vypadá jako přece jenom hezké místo, přes všechny útrapy. Takže na nejlepší film, kterých nově může být 5 až 10 a letos je jich 9, nominovala i snímky Půlnoc v Paříži, Válečný kůň, Černobílý svět nebo Neuvěřitelně hlasitě a nesmírně daleko. Deprese, drsná současnost a sociální kritika pro Akademii v době pokračující ekonomické krize skoro neexistuje.

Plný seznam nominací (včetně těch za střih zvuku) najdete zde. Pokud chcete být při předávání 26. února v obraze a mít své favority, zajděte do té doby do kina na následující tituly:

Moneyball (6 nominací, v kinech od 1. 12.)
Děti moje (5 nominací, v kinech od 19. 1.)
Černobílý svět (4 nominace, v kinech od 26. 1.)
Hugo a jeho velký objev (11 nominací, v kinech od 2. 2.)
Jeden musí z kola ven (3 nominace, v kinech od 2. 2.)
Rozchod Nadera a Simin (2 nominace, v kinech od 9. 2.)
The Artist (10 nominací, v kinech od 16. 2.)
Můj týden s Marilyn (2 nominace, v kinech od 23. 2.)
Válečný kůň (6 nominací, v kinech od 23. 2.)

Další články z rubriky

Komentáře (12)

Datum Autor Nadpis
17. 02. 2012 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
08. 02. 2012 Mishka7 :-) (reakcí: 0)
29. 01. 2012 helenadon oscar (reakcí: 0)
26. 01. 2012 Anulii ... (reakcí: 0)
25. 01. 2012 ladouch . (reakcí: 0)
25. 01. 2012 Werushka7 :-) (reakcí: 0)
25. 01. 2012 gambis ... (reakcí: 0)
25. 01. 2012 Daniela76 Oscarové nominace (reakcí: 1)
25. 01. 2012 kralicek škoda (reakcí: 0)
25. 01. 2012 nikina - (reakcí: 3)
25. 01. 2012 kacenka811 . (reakcí: 0)
25. 01. 2012 krockovapavla :) (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Bruno Banani No Limits Woman - EDT

Bruno Banani No Limits Woman - EDT

Květinově-ovocná rozkoš

Testy kosmetiky: Parfumerie | vydáno 21. 10. 2016

Naše tipy

Dnešní horoskop

Vodnář

21. 10. 2016 Horoskop Vodnář

Dnes tvé myšlenky budou neustále někam utíkat. V práci budeš roztěkaná a nesoustředěná a mohla bys udělat dost zásadn... Celý horoskop

Karta dne

Vůz
Máš velkou šanci na úspěch! Blíží se k tobě změna, na kterou tak dlouho a netrpělivě čekáš. Jakmile učiníš první vstřícný krok vpřed, všechno se dá do pohybu a ty pevn...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Svatební tradice, rozvody i soutěž aneb N...

Svatba - není snad ženy, která by se na ten jedinečný den v životě netěšila. Nevím, jak jsi to měla ty, ale my s kama...

Celý článek

Módní policie

TOPlist