Marek Taclík: Mým velkým hereckým vzorem je Krteček

Jaké místo by rád navštívil? Chtěl by být učitel? A jaké je natáčení s dětskými herci? O tom, co právě teď točí, jak se dostal k herectví i kdo je jeho vzorem, jsme mluvili s oblíbeným hercem Markem Taclíkem.

marek-taclik2-1100x618.jpg Zdroj: Alensa.cz

Prázdniny jsou za námi, jaké byly ty vaše? 

Moje prázdniny byly pracovní. Točil jsem dva seriály. Jeden pro Primu a druhý pro Seznam. Pro Seznam to je seriál Revír, který poběží na jaře a natáčení jsme skončili až teď v září. Takže moje léto bylo takové pracovní a hodně náročné.

A jak vypadá taková vaše ideální dovolená?

Mám rád klidné dovolené strávené na jednom místě. Ale určitě ne vyloženě válecí. Nejlépe se jít vykoupat a pak si jít sednout někam na vyhlídku a koukat na místo z výšky. Takže nejlépe klidná a s dětmi… což se teda vlastně vylučuje. Na jednom místě, klidně to může být i na chalupě.

Kdybyste si mohl vybrat jedno místo na světě, kde byste strávil celý rok, jaké by to bylo a proč? 

Nejsem tolik zcestovalý, ale určitě bych se rád vrátil na jedno místo v Thajsku, kde mají moji kamarádi dům a my jsme tam se ženou strávili krásné tři týdny. Tak tam bych se brzo rád vrátil se ženou a s dětmi.

Jak to bylo s vámi a s touhou být hercem?

O mně je celkem známé, že jsem herec vlastně vůbec být neměl. V divadle jsem byl poprvé v devatenácti letech a začal jsem tam pracovat jako kulisák. Pak jsem se o tu práci začal zajímat a šel jsem na DAMU, ale do té doby nic. Láska k divadlu a k herectví začala až v Činoherním klubu v Ústí nad Labem v roce 1993.

A měl jste někdy nějaký vzor, kterému jste se chtěl rovnat?

Jsou lidé, kteří se mi líbí, ale nejsou vyloženě můj vzor. Mým velkým hereckým vzorem je Krteček, protože mu rozumím každé slovo (smích).

Když za vámi přijdou vaše děti, že by chtěly být jednou také herci, podpoříte je, nebo jim to spíš budete rozmlouvat?

To vůbec nevím. Hlavně si myslím, že moje děti za mnou ani nepřijdou a nebudou se mě ptát, takže nebudu mít ani šanci jim to rozmlouvat. Otcovství mě neustále překvapuje, ale domnívám se, že děti podpořím ve všem, co budou chtít dělat.

Jaká role pro vás byla dosud tou nejzásadnější? 

To je těžká otázka, protože nechci naštvat žádného režiséra, když nezmíním zrovna jeho film. Rád bych vyjmenoval věci, které si myslím, že jsou nejlepší, ale z pracovního hlediska to nejde. Můžu jmenovat filmy například Davida Ondříčka nebo Petra Zelenky. Snad nejsem díky této zmínce u konce kariéry (smích).

A je naopak nějaká role, kterou máte jako vysněnou? 

Chtěl bych si zahrát Krtečka v animovaném filmu, pak bych si chtěl zahrát v loutkovém filmu. A vždycky jsem si chtěl zahrát myslivce, a to se mi teď v létě podařilo. Tak alespoň něco.

Je to měsíc, co se školáci a studenti vrátili do škol, a tak by mě zajímalo, jaký byl malý Marek žák? Vzorný? Průšvihář? 

Upřímně? Průšvihář, bordelář a rošťák. Vytahaný, politý košile, vylitý jogurty. Ale učil jsem se dobře, byl jsem jenom flákač. Výborně mi šla třeba matematika, to jsem jezdil i na matematické olympiády. Učil jsem se dobře, ale nerad.

Na co ze školních nebo studentských let nejraději vzpomínáte?

Na to, jak jsem chodíval za školu (smích).

Myslíte si, že to dnešní děti mají ve škole těžší, než to měli jejich rodiče? 

Na to vám ještě neumím odpovědět, ale sám se na tu odpověď těším. Zeptejte se mě znovu tak za dva roky, až Matylda půjde do první třídy.

Umíte si představit, že byste někdy učil? 

Tak to v žádném případě. Nemohl bych učit. Minimálně nemám tolik trpělivosti.

A když už jsme u dětí, vím, že jste si zahrál ve filmech, kde hrály hlavní role i děti, jak se vám s dětskými herci spolupracuje? Je nějaký zážitek, který vám utkvěl? 

Říká se, že nejhorší jsou na place děti a zvířata, ale říká se to s nadsázkou. Například ve filmu Martin a Venuše jsem hrál tátu od tří dětí, a to jsem ještě ani neměl děti. Tam jsem měl dvě holčičky a jednoho kluka a velice rád na to vzpomínám.

Co právě teď děláte? Točíte nějaký film, seriál, zkoušíte divadelní hru? 

Točím seriály. ZOO pro Primu, Revír pro Seznam. V Činoherním klubu jsme měli v dubnu premiéru Macbetha, tak to se povedlo a uvidíme, za jak dlouho bude něco dalšího. Dále mě diváci mohou vidět v La Fabrice.

Moc děkuju za rozhovor, ať se daří.  🙂

text: Petra Martišková, foto: Alensa.cz

30.9.2022 12:00| autor: Petra Martišková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist