Femina.cz » Magazín » Zábava » Recenze: Tintinova dobrodružství

Recenze: Tintinova dobrodružství

Recenze: Tintinova dobrodružství

Magazín: Zábava | autor: Aneta K. | vydáno 27. 10. 2011

Steven Spielberg se vrací ke svým začátkům, adaptací slavného belgického komiksu o neohroženém reportérovi, jeho chytrému psíkovi a opileckém námořníkovi. A vyšel mu z toho Indiana Jones pro děti všeho věku!

Po prvním traileru jsem se bála, že Tintin dopadne jako, když si Robert Zemeckis hrál s počítačovou animací snímanou z pohybů reálných herců v Polárním expresu. Ostatně Steven Spielberg už přece dlouho rodinnou podívanou jako kdysi nenatočil, když nepočítáme čtyřku Indiana Jonese. A jeho kolega, který mu s Tintinem pomáhal, Peter Jackson, od Pána prstenů taky zůstává dost dlužen své pověsti vizionáře velkolepých dobrodružství. Naštěstí nic z těchhle obav se nepotvrdilo a postaru kreslené titulky doprovázené úžasnou hudbou Johna Williamse nejsou to nejlepší na celém filmu, ale jenom předkrm.

Po nich následuje vydatná akce natočená moderními metodami ale v krásném staromódním duchu Hergeových příběhů, v nichž se zrzek s dětskou tvářičkou a chováním skauta a jeho roztomilý bílý foxteriér s inteligencí Žeryka vydávají po světě řešit záhady a pátrat po pokladech. V tomto případě po tajemství modelů lodí jménem Jednorožec, kletbě staré námořnické rodiny, pronásledovaní zlotřilým Sacharinem a provázeni kapitánem Haddockem, jehož boj s alkoholismem poskytne řadu vtipných zádrhelů i vtipných řešení.

Úvod v Bruselu, kde to Tintinovi kupodivu zapaluje pomaleji než jeho psovi, se mírně táhne. Ale pak reportér vyrazí na cesty, začne střídavě utíkat před a honit se za Sacharinem a potká namazaného Haddocka s tendencí všude hledat flašku a vymýšlet vlastní nadávky, vedle něhož Tintinův intelekt může zase lehce zářit. A film se rozjede spolu s ním. Až do překotně zábavné, živé akce nadité nápady a gagy, vizuálními i slovními.

Na duchaplném scénáři se podílel i Steven Moffat, jeden z tvůrců skvělého moderního Sherlocka, a Edgar Wright, tvůrce úspěšných parodických komedií se Simonem Peggem a Nicholasem Frostem (jako Jednotka příliš rychlého nasazení). Zmínění dva komici tu za odměnu dostali roličky spořádaně hloupých policistů Tkadlece a Kadlece, kteří tu ve svém poklidném tempu pátrají po kleptomanovi, ve své vlastní půvabné epizodce.

Slavné herce, kteří svá těla a hlasy propůjčili slavný postavičkám ve filmu, nemusíte vůbec poznat. Vizuálně tvůrci dělali vše proto, aby hrdinové nepřipomínali Jamieho Bella, Andy Serkise nebo Daniela Craiga, ale postavy, které Herge kdysi namaloval. I když mi zdejší motion capture nepřipadalo tak vychytané jako u James Camerona v Avataru, technicky je film na obdivuhodné úrovni. A pokud chcete obdivovat, jak Spielberg zachází s 3D, pak musíte oželet i původní hlasy herců. Titulkované kopie jsou jen dvojrozměrné a jen v některých kinech. Zážitky tohoto kolegy Indiana Jonese jsou ale určeny hlavně pro děti, naštěstí ovšem pro děti všeho věku. Po tom, jak se povedla Tintinova první filmová návštěva, plány na celou trilogii hned znějí radostněji.


Co se mi líbilo:
úvodní titulky, které zopakovaly kouzlo titulků Chyť mě, když to dokážeš
k jak zábavnému a nápaditému dobrodružství se film rozjede
že světová premiéra proběhla v Bruselu, v Americe film uvidí až na Vánoce, ovšem v Americe taky Tintina skoro nikdo nezná, protože tam komiks nevyšel
barvitá postava kapitána Haddocka
schopnosti psa Filuty
že je film tak akorát dlouhý

Co mi vadilo:
že film obrazově přece jen víc než komiksově vypadá ještě dost počítačově
jak natvrdlý někdy Tintin dokáže být, ač je vyhlášený jako luštitel záhad

The Adventures of Tintin: The Secret of the Unicorn, USA/Nový Zéland 2011, 107 minut. Režie Steven Spielberg, „hrají“ Jamie Bell, Andy Serkis, Daniel Craig, Nick Frost, Simon Pegg, Toby Jones, Mackenzie Crook, Daniel Mays. Premiéra 27. 10. 2011.

Hodnocení: 80 %

Další články z rubriky

Komentáře (8)

Datum Autor Nadpis
08. 11. 2011 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
02. 11. 2011 manislava tintin (reakcí: 0)
31. 10. 2011 kralicek komiks (reakcí: 0)
30. 10. 2011 cadouas tintin (reakcí: 1)
30. 10. 2011 EmmaganTeyla recenze (reakcí: 0)
28. 10. 2011 ivetinkav - (reakcí: 1)
28. 10. 2011 Daniela76 Tintinova dobrodružství (reakcí: 0)
27. 10. 2011 kacenka811 . (reakcí: 1)

Testy kosmetiky

Clinique Čisticí pleťový gel Pep-Start

Clinique Čisticí pleťový gel Pep-Start

Pro hedvábně jemnou, jasnou a čistou pleť!

Testy kosmetiky: Pleťová | vydáno 22. 02. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Beran

22. 02. 2017 Horoskop Beran

Dnes budeš sršet nezdolnou energií. Práci zvládneš v rekorním čase a ještě pomůžeš pomalejší kolegyni. Doma budeš tak... Celý horoskop

Karta dne

Mág
Žádné otálení, právě nyní nastává magický okamžik k naplnění a uskutečnění všech tvých snů! Nastal čas činů, jsi na cestě splnit tvé životní poslání. Pokud se snad nec...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

PMS, hubnutí i průšvihy aneb Nový týden n...

Taky tak ráda soudíš všechny ty, kterým se povede nějaký kolosální průšvih? A je úplně jedno, jestli jde o nevěru, ka...

Celý článek

Módní policie

TOPlist