Femina.cz » Magazín » Zábava » Recenze: Děti moje

Recenze: Děti moje

Recenze: Děti moje

Magazín: Zábava | autor: Aneta K. | vydáno 19. 01. 2012

George Clooney konfrontuje tragikomiku rodinného života ve smířlivém filmu z Havaje, který je vypočítaný pro vkus oscarové akademie.

Matt King sice žije na Havaji, kde nikdy není špatné počasí, a díky své advokátské profesi má dost peněz, ale přesto se mu život rozpadá pod rukama. Akorát si to nepřipustil, dokud se mu při jedné sportovní nehodě nezranila manželka. Tak, že teď leží v nemocnici v kómatu. Matt si moc přeje, aby se probudila a mohli začít znovu. Místo toho se ale bude muset smířit s tím, že dostal šanci zastavit se, zamyslet a začít žít jinak. A zachránit aspoň svůj vztah s dcerami.

Matt King má tvář George Clooneyho, nejobdivovanějšího muže Hollywoodu, s nímž by život měnil kdekdo. Na konto Clooneyho skvělého výkonu připadá, že i tak Matt vypadá jako loser, zkroušený, zraněný, zmatený a ustrašený. Clooney hraje bez manýrů, bez ješitnosti, která by mu zakazovala vypadat směšně i dojemně. Oni jsou Děti moje vůbec takový dojemný film působící na city a rodinné hodnoty, kroužící kolem velký témat života a smrti, nevěry a lásky, kterou se snaží popsat jako proměnlivou komplikovaný cit. Akorát, že sám film nijak zvlášť komplikovaný zas tak není.

Od Alexandera Paynea jsem si teda zvykla vídat mnohem údernější tragikomedie, víc nelítostné ke svým nedokonalým, vyčerpaným hrdinům, jejichž duši Payne vždy odhaloval až tam, kde to nebylo jenom úsměvné. Po sedmi letech, co uběhly od jeho úspěšné Bokovky, ale asi tenhle sympatický filmař nějak zestárl - nebo chce dostat zase Oscara. Děti moje, které chutnají víc sladce než hořce, obsahují přesně takový mix vtipu, smutku, patosu, humanismu, naděje, důstojnosti a smíření, který se obvykle americké akademii líbí. Zlatý globus za nejlepší drama se už na to chytil.

Někdo jako Payne samozřejmě nenatočil špatný film. Kromě Clooneyho, jehož výkon je tak očividně dobrý, že by mohl Oscara letos taky pobrat, tu září mladý krásný talent jménem Shailene Woodley, v roli Mattovy problematické 17leté dcery. Některé scény jsou silně emocionální, třeba ta, kdy se ona dcera v bazénu dozví, že její matka už se neprobere. Některé dokonale spojují komiku s tragikou, jako když Clooney v plážových sandálech rozrušený běží konfrontovat své přátele, jestli ví o tom, s kým mu jeho žena zahýbala. Na můj vkus tu ale až moc scén tlačí na city tak, jak bych do Payne nečekala.

Do osobní tragikomedie se taky ne úplně patřičně míchá ještě kauza s prodejem kusu nedotčené přírody, kterou Mattova rodina zdědila. A pořád tu zní jednotvárná havajská hudba, která se k ději nehodí. Aspoň že pohled na Clooneyho v takové formě se nikdy neomrzí.

The Descendants, USA 2011, 115 minut. Režie Alexander Payne, hrají George Clooney, Shailene Woodley, Amara Miller, Nick Krause, Matthew Lillard, Judy Greer, Beau Bridges. Premiéra 19. 1. 2012.

Hodnocení: 70 %

Další články z rubriky

Komentáře (13)

Datum Autor Nadpis
29. 01. 2012 helenadon děti (reakcí: 0)
29. 01. 2012 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
24. 01. 2012 Mlny17 ... (reakcí: 0)
20. 01. 2012 pepina . (reakcí: 0)
20. 01. 2012 Linda umí ještě někdo česky? (reakcí: 0)
19. 01. 2012 manislava film (reakcí: 0)
19. 01. 2012 MARSYZ Re: (reakcí: 1)
19. 01. 2012 Werushka7 :-) (reakcí: 0)
19. 01. 2012 Markéta Móda (reakcí: 0)
19. 01. 2012 magic11 - (reakcí: 0)
19. 01. 2012 ladouch . (reakcí: 0)
19. 01. 2012 Daniela76 Děti moje (reakcí: 0)
19. 01. 2012 krockovapavla :( (reakcí: 1)

Testy kosmetiky

Bruno Banani No Limits Woman - EDT

Bruno Banani No Limits Woman - EDT

Květinově-ovocná rozkoš

Testy kosmetiky: Parfumerie | vydáno 21. 10. 2016

Naše tipy

Dnešní horoskop

Ryby

21. 10. 2016 Horoskop Ryby

Dnes si dej pozor na žárlivost. Od rána budeš jak na trní a budeš mít tendenci partnerovi vyčítat všechny jeho aktivi... Celý horoskop

Karta dne

Vůz
Máš velkou šanci na úspěch! Blíží se k tobě změna, na kterou tak dlouho a netrpělivě čekáš. Jakmile učiníš první vstřícný krok vpřed, všechno se dá do pohybu a ty pevn...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Svatební tradice, rozvody i soutěž aneb N...

Svatba - není snad ženy, která by se na ten jedinečný den v životě netěšila. Nevím, jak jsi to měla ty, ale my s kama...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist