Femina.cz » Magazín » Celebrity » Kocour: Gary Oldman

Kocour: Gary Oldman

Kocour: Gary Oldman

Magazín: Celebrity | autor: Aneta K. | vydáno 07. 02. 2012

O jeho talentu nikdy nikdo nepochyboval, o jeho příčetnosti možná. Po padesátce ale britská hvězda obrousila hrany a letos se Oldman dočkal své první oscarové nominace, paradoxně za roli pro něj naprosto netypickou.

Skoro se nechce věřit, že nominace na Oscara, kterou získal za špionážní drama Jeden musí z kola ven, je teprve jeho první. Ani, že se postava George Smileyho stala jeho první hlavní rolí po řadě let a že si pro ni musel oprášit i řádný britský přízvuk, který rodákovi z Londýna už poněkud ztlumil život v Los Angeles.

Ne že by Gary Oldman na plátnech chyběl. Jako Sirius Black se přece objevil v příbězích o Harry Potterovi a jako komisař Jim Gordon se letos potřetí vrátí v zakončení Nolanovy batmanovské trilogie. Ale to byl Oldman jako spolehlivý spoluhráč, ne jako ta nepředvídatelná výbušná přírodní síla, která ohromila poprvé před šestadvaceti lety. Tehdy dostal roli tragické ikony punku, divokého člena Sex Pistols Sida Viciouse v biografii Sid a Nancy a kritici si ho zapsali jako jednoho z nejnadanějších britských herců.V 90. letech si Oldmana přivlastnil i Hollywood, který si ho popsal jako expresivního psychotika (stačí si vzpomenout na Drákulu nebo Leona). Sám herec svou nespoutanou image naštvaného rváče přiživoval soukromým životem, bouřlivými milostnými vztahy, mezi něž patřilo i krátké manželství s Umou Thurman, a náklonností k alkoholu, které se zbavil až na léčení před patnácti lety.

Dost bouřlivě skončilo i jeho třetí manželství, když ho jeho žena nařkla z násilí, nicméně z rozvodové bitvy vyšel vítězně Oldman. Dostal do péče dva malé syny a kvůli nim svou kariéru na čas odsunul na druhou kolej. „Oni jsou moje nejlepší dílo, jsem na ně pyšnější než na cokoliv jiného,“ říká dnes hrdě o svých klucích na začátku puberty.Sám Oldman se narodil v chudé londýnské čtvrti jako syn svářeče a alkoholika, který rodinu opustil po dalších sedmi letech a nejspíš to bylo dobře. Gary se z tohoto prostředí dostal díky talentu, nejdřív to vypadalo na dráhu pianisty či zpěváka. Když ale viděl jednou film s Malcolmem McDowellem, hercem proslaveným démonickými výkony, rozhodl se pro herectví. Získal stipendium na školu dramatu, kde v roce 1979 dostal bakalářský titul, a začal hrát v divadle.

Po víc než třiceti letech této profese přiznává, že za tu dobu i pro něj bylo herectví občas jenom prací nutnou na zaplacení nájmu nebo škol pro děti. Role v Jeden musí z kola ven ale mezi zapomenutelné zakázky jistě nepatřila. Oldman v ní za potlesku obecenstva předvedl jeden ze svých nejlepších výkonů, určitě svůj nejtišší a nejkontrolovanější.

Znamená to, že se po padesátce a po svatbě s o dvacet let mladší zpěvačkou Alexandrou Edenborough na Silvestra 2008 snad už konečně a definitivně zklidnil? „Asi se dá říct, že jsem vyhladil nějaké ty ostřejší hrany. Ale nějaký život.v tom staříkovi ještě pořád je,“ tvrdí herec.

Další informace o Gary Oldmanovi:

Poprvé se oženil v roce 1987, s herečkou Lesley Manville, kterou můžete znát z filmů Mike Leigha jako Další rok. Opustil ji po dvou letech, tři měsíce po narození jejich syna.

Po rozvodu s Umou Thurman pár let žil s o šest let starší herečkou Isabellou Rossellini. Svou třetí ženu potkal na setkání anonymních alkoholiků, modelka a fotografka Donya Fiorentino za sebou měla už rozvod s režisérem Davidem Fincherem.

Miluje umění a doma má sbírku obrazů zahrnující díla Toulouse-Lautreca, Rembrandta nebo Renoira.

Svým dospíváním v Londýně se inspiroval při psaní a natáčení svého zatím jediného autorského filmu Nil by Mouth z roku 1997.

Narodil se jako Leonard Gary Oldman v březnu 1958.

Další články z rubriky

Komentáře (12)

Datum Autor Nadpis
21. 07. 2015 Tereza Gary Oldman (reakcí: 0)
27. 07. 2012 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
31. 05. 2012 goldie ... (reakcí: 1)
29. 02. 2012 lucik21 ... (reakcí: 0)
21. 02. 2012 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
18. 02. 2012 mistrix ... (reakcí: 1)
08. 02. 2012 gambis ... (reakcí: 0)
07. 02. 2012 ladouch . (reakcí: 0)
07. 02. 2012 Roux Oldman (reakcí: 0)
07. 02. 2012 manislava kocourek (reakcí: 0)
07. 02. 2012 Daniela76 Gary Oldman (reakcí: 0)
07. 02. 2012 krockovapavla :) (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Nivea Pečující olej do koupele Beauty Oil

Nivea Pečující olej do koupele Beauty Oil

Dopřejte si péči jako v lázních u vás doma!

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 23. 02. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Blíženec

23. 02. 2017 Horoskop Blíženec

Dnes se raději nepouštěj do žádných sporů, raději ustup a odejdi. Malé nedorozumění se totiž může zvrtnout v pořádnou... Celý horoskop

Karta dne

Paže pentaklu
Na cestě k tobě je skvělá zpráva ohledně tvých financí! Tvé plány, které ses rozhodla uskutečnit, se pomalu ale jistě naplňují! Jen tak dál, neboj se postupovat stále ...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

PMS, hubnutí i průšvihy aneb Nový týden n...

Taky tak ráda soudíš všechny ty, kterým se povede nějaký kolosální průšvih? A je úplně jedno, jestli jde o nevěru, ka...

Celý článek

Módní policie

TOPlist