Femina.cz » Magazín » Zábava » Film: Temný rytíř

Film: Temný rytíř

Film: Temný rytíř

Magazín: Zábava | autor: Katka | vydáno 07. 08. 2008

Snímek hodnocen v mezinárodních žebříčcích jako nejlepší film všech dob!


I když je to dosti odvážné tvrzení (a co si budeme povídat, u umění jde hlavně o subjektivní pocit), každopádně je jedním z nejlepších a prozatím jednoznačně na vrcholu filmů 21. století.

Kolem Temného rytíře je už nějakou dobu pořádný humbuk. Už fakt, že první díl nové batmanovské filmové "ságy" Batman Begins předčil všechna očekávání, přispěl k ještě napjatějšímu očekávání dílu druhého. Skvělé obsazení a stejný tvůrčí tým (Christopher a Jonathan Nolanovi) dával tušit, že se máme na co těšit. Poté přišla událost tragická, kdy Heath Ledger nedlouho po natáčení zemřel. A opravdu je těžké odhadnout, zda a nakolik má skutečnost, že Temný rytíř je posledním filmem Heatha Ledgera, přičinění na tom, že Temný rytíř ihned po uvedení do kin začal trhat rekordy v návštěvnosti i oslavných recenzích. Nepopiratelné je ale to, že právě Ledgerův herecký výkon v roli Jokera je "tak dokonalý a avantgardní, že jej nelze zapomenout dlouho po odchodu z potemnělého sálu."

Temný rytíř vydělal jako první film v historii 300 milionů dolarů za prvních deset dní od premiéry v amerických kinech. Piráti z Karibiku: Truhla mrtvého muže na to potřebovali dní 17 a třetí Spiderman 19 dní. Momentálně se tržby blíží hranici 600 milionů dolarů, a tak je docela dobře možné, že se zanedlouho zařadí mezi nejvýdělečnější filmy vůbec, jakými jsou Titanic (1,8 miliardy dolarů) či Pán Prstenů: Návrat Krále (1,1 miliardy dolarů).

"Temný rytíř dokonale propojuje téma a formu, jejichž společným bodem je právě hra. Joker si zahrává se vším a se všemi, stejně tak si ale hrají bratři Nolanové s divákem, když mu příběh předkládají prostřednictvím paralelní montáže s velkým množstvím odboček a všemožných interpretací."
Stanislav ŠulcI když se jedná o "comicsový film", comicsová realita je výborně propojena se skutečným "lidským faktorem" - co se týče emocí a rozhodování postav a jejich vztahů. Dialogy jsou skvělé a nosné téma tedy netvoří jen spektakulární akční scény, pro které děj filmu vytváří vhodné podmínky. Naopak, vše do sebe zapadá, každá postava má v ději své logické místo. Většina postav z prvního dílu se objevuje v původním obsazení, takže je tu samozřejmě Christian Bale (Bruce Wane/Batman), Michael Cane (Alfred), Gary Oldman (Gordon), Morgan Freeman (Lucius Fox) i Cillian Murphy (Dr. Crane/Scarecrow). Batmanovu lásku Rachel však místo Katie Holmes hraje výborná Maggie Gyllenhaal, což je jednoznačně mnohem lepší volba.

Vyprávět o zápletce cokoli navíc, kromě toho, že Batman chce s pomocí poručíka Jima Gordona  a státního návladního Harveyho Denta jednou provždy zničit struktury organizovaného zločinu, který vládne ulicím Gothamu a ze začátku se jim to daří, ale brzy se stanou obětí rafinovaného zločince, který se představuje jako Joker a Temný rytíř spravedlnosti se pomalu dostává do bodu, kdy hrozí nebezpečí, že se z hrdiny stane zločincem, by bylo kontraproduktivní. Takže neváhejte, je to po čertech dobrý film!

 

 

Další články z rubriky

Komentáře (1)

Datum Autor Nadpis
27. 02. 2011 krockovapavla :) (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Lancome Tvarující řasenka Grandiôse Extrême

Lancome Tvarující řasenka Grandiôse Extrême

Vykouzlí extrémně temné a dokonalé řasy...

Testy kosmetiky: Dekorativní | vydáno 23. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Štír

23. 03. 2017 Horoskop Štír

Hned několik mužů se dnes kolem tebe začne motat a ty nebudeš vědět, kterého si vybrat. Neunáhluj se a nech je, ať se... Celý horoskop

Karta dne

Síla
Přichází období, kdy s velmi jasnou přesností víš, jak využít svoji vnitřní sílu a ženskou energii k získání všeho, oč jsi až doposud bez úspěchu usilovala. Když spojí...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Femina v novém kabátku

Nový týden je tady a s ním také konečně po dlouhé zimě oficiálně přichází jaro. Také už se nemůžeš dočkat, až se přír...

Celý článek

Módní policie

TOPlist