Femina.cz » Magazín » Zábava » Jak šel čas s Harry Potterem

Jak šel čas s Harry Potterem

Jak šel čas s Harry Potterem

Magazín: Zábava | autor: Aneta K. | vydáno 17. 11. 2010

První půlka sedmého dílu z magických dobrodružství Harryho Pottera přichází. Ideální čas zrekapitulovat si, co všechno už populární čaroděj ve filmech zažil a koho potkal.

Poprvé se na plátně malý Harry objevil jako konkurence Pána prstenů před Vánoci 2001. Za asistence režiséra Chrise Columbuse se dozvěděl, že je čaroděj, sirotek a že někde v Británii existuje úžasný zámek zvaný Bradavice, kde se učí samé čáry a kouzla. A kde se taky skrývá Kámen mudrců. Taky poznal své nejlepší kamarády Rona a Hermionu i nepřítele Draca Malfoye. A my všichni jsme poznali Daniela Radcliffa, Ruperta Grinta a Emmu Watson, a pochopili, že když se téhle pohádky účastní i takoví uznávaní herci jako Alan Rickman, můžeme jí věnovat pozornost, i když nám není jedenáct. Těch, co do té doby ještě nepropadli potterománii, bylo zase o kus míň.

Za rok americký specialista na rodinné komedie Columbus Harryho vrátil do kin, s další věrnou dvouapůlhodinovou adaptací. V ní Harry objevil Tajemnou komnatu a v ní mladší a hezčí já lorda Voldermota i nešťastně zamilovanou Ronovu sestřičku Ginny. Ron tento rok ukradl auto, zlomil hůlku a zvracel slimáky a jeho představitel Rupert Grint ukázal, že z hlavní trojice je on ten nejlepší herec. Obranu proti černé magii začal učit sebestředný Zlatoslav Lockhart, v rozkošném podání další hvězdy v učitelském týmu Kennetha Branagha. Roztomilejší než on už tu byl jedině okatý skřítek Dobby.

Na trojku jsme museli čekat přes rok a půl, ale z podle některých (mě nevyjímaje) nejlepší knihy série se vyklubal i pravděpodobně nejlepší film série, zvlášť zásluho mexického režiséra Alfonso Cuaróna, který se nenechal jako Columbus spoutat předlohou a uvolnil svou představivost, až všichni jásali. Třináctiletý Harry se dozvěděl pravdu o svém kmotrovi Vězni z Azkabanu i o novém učiteli obrany proti černé magii Lupinovi (David Thewlis). K tomu se naučil čelit děsivým mozkomorům, co sají duše z těla, i předpovědím smrti od profesorky Trelawneyové, s jejíž pomateností si vyhrála Emma Thompson. A k tomu se tu cestuje v čase!

Čtyřku si vzal pod palce Mike Newell a i vzhledem ke kvalitám tlusté předlohy i tentokrát vznikl dost dobrý díl. A nejen proto, že světu poprvé výrazně představil Roberta Pattinsona, v roli Cedrica, miláčka školy a bradavického šampiona v turnaji tří kouzelnických škol o Ohnivý pohár, s nímž to smutně dopadne. V tomto dílu z potterovek přestává být pohádka pro děti a nastupuje příběh pro dospívající – jakmile se v závěru ztělesnění zla Voldemort v hrůzou nahánějícím finále vrátí a místo neforemného uzlíku čehosi začne vypadat jako Ralph Fiennes bez nosu. Aby toho čtrnáctiletí puberťáci neměli málo, začínají se jim v tomto díle probouzet hormony. Ron si např. poprvé všimne to, co diváci už věděli: že Emma Watson je kus. Nového učitele obrany proti černé magii hraje Brendan Gleeson.

Režisérskou štafetu v roce 2007 přebírá televizní David Yates. Napoprvé se mu úplně nedařilo a z nejobsáhlejšího pátého dílu plného naštvaného dospívajícího a mírně protivného Harryho zůstalo trochu nesourodé vyprávění. Kvalitu ale zvedne dvacetiminutový 3D vrchol na ministerstvu kouzel, kde Harry přijde o jednoho z blízkých a dozví se o jednom zásadním proroctví. Snímku vévodí Imelda Staunton v dokonale pekelné kreaci nekrutější učitelky, co kdy nosila svetr s růžovými koťátky. Víc než o ní se ale mluvilo o prvním Harryho polibku se spolužačkou Cho Chang, jednou z účastnic tajného kroužku obrany proti černé magii. Ten mladí zakládají inspirování spolkem anitvoldemortovců zvaný Fénixův řád.

Yates zůstává a po dvou letech natáčí film, který podobně jako knížka funguje hlavně jako příprava na závěrečný boj. Brumbál, kterému dochází čas a nejen proto, že se ho Malfoy snaží celou dobu zabít, učí Harryho vše, co o jeho nepříteli ví. To nejdůležitější, povahu tzv. viteálů, se ale hrdina musí dozvědět od nového svérázného učitele Křiklana v podání Jima Broadbenta. Ten kupodivu vyučuje lektvary a ne obranu proti černé magii. Tenhle předmět si konečně vyčekal Snape a s ním nastal čas i na příběh Prince dvojí krve. Voldemort mezitím řádí na svobodě, takže i tenhle díl končí tragicky, ale teprve v sedmičce se dozvíme, jak vlastně. Aby to nebylo všechno tak pochmurné, Harry se nám znovu zamiluje, tentokrát konečně do sladké Ginny Weasleyové.

A jaký je Harry Potter po sedmé? To se dozvíte brzo v naší recenzi!

Další články z rubriky

Komentáře (5)

Datum Autor Nadpis
19. 09. 2012 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
17. 07. 2011 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
16. 07. 2011 krockovapavla :) (reakcí: 0)
13. 07. 2011 svesticka1234 (reakcí: 0)
07. 07. 2011 Jana463 Harry (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Victoria´s Secret Fearless - tělové mléko

Victoria´s Secret Fearless - tělové mléko

Nechte se unést podmanivými tóny!

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 08. 12. 2016

Naše tipy

Dnešní horoskop

Býk

09. 12. 2016 Horoskop Býk

Děti se dnes rozhodnou, že zkusí, jak odolná jsi. Ať udělají cokoliv, vždycky z toho bude parádní průšvih. Než začneš... Celý horoskop

Karta dne

Císař
Situace, kterou právě nyní řešíš, bude potřebovat logické myšlení, které je spíš vlastní mužům. Bylo by dobré, abys využila veškerou sílu a energii na dořešení a nebál...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Výklady karet, láska i Vánoce aneb Nový t...

Taky už tě tak stresuje, jak nezadržitelně se Vánoce blíží? Začínáš panikařit, protože ještě nemáš nakoupené všechny ...

Celý článek

Stojí za hřích

Bydlete lépe s Living.cz

TOPlist