Femina.cz » Magazín » Zábava » Recenze: Jeden musí z kola ven

Recenze: Jeden musí z kola ven

Recenze: Jeden musí z kola ven

Magazín: Zábava | autor: Aneta K. | vydáno 01. 02. 2012

Atmosférická adaptace vytříbeného špionážního románu obsazená britským hereckým výkvětem v dokonale padnoucích oblecích. Nominovaná na tři Oscary.

Mistr špionážních románů John le Carré věděl, o čem píše. Sám byl tajný agent ve službách britské MI6 a byl u toho, když tam na začátku 70. let odhalily trojici zrádců, britských špionů co pracovali i pro SSSR. I proto měl tenhle román, jehož původní název Tinker Tailor Soldier Spy odvozený z dětské říkačky dostal český ekvivalent Jeden musí z kola ven, osobně nejradši. Od letoška si ho můžeme konečně přečíst i v češtině a stojí to za to.

Le Carrého slávu ale už od 60. let šíří i filmové adaptace jeho děl, od Špiona, který přišel z chladu po Nepohodlného. Na rozdíl do Britů, u nás nikdo nevyrostl na přes třicet let staré sedmidílné televizní adaptaci, takže novou verzi ve svém žánru mimořádného románu Jeden musí z kola ven si můžeme užít bez předsudků. Jako melancholické retro špionážní drama v klidném tempu, které souzní s předlohou, jež si v roce 1974 dovolila práci agentů zobrazit jako trpělivé byrokratické pátrání a přemýšlení. Vše tu vře pod fasádou britské rezervovanosti.

Nový film se nicméně od románu dokázal taky viditelně osamostatnit. Přehazuje kapitoly a různě je v detailech mění. Úpravy někdy přidávají na ikonických charakterech  manželky a moskevského arcišpiona, dvou zásadních lidí v životě hlavního hrdiny, odstaveného, zkušeného a unaveného agenta George Smileyho. Někdy nové úpravy lakonicky shrnou vztahy postav, někdy je zbytečně změní, někdy zpřehlední, třeba v trochu neuspokojivém závěru, někdy až zbanalizují, jako ve scéně, kde odhalený „krtek“ letmo zmiňuje své motivy pro zradu vlasti, přátel a kolegů.

Film nicméně sympaticky počítá s inteligentním dospělým divákem, který se bude orientovat v časových skocích (Smiley si na začátku vymění brýle, aby se dala minulost poznat i podle jeho obrouček). Diváka, který ocení řadu významných detailů, jako např. jak Smiley reaguje na včelu v autě. Diváka, kterého potěší skvělé obsazení, v němž tiše vyniká nebývale kontrolovaný Gary Oldman, po právu oceněný oscarovou nominací, svou první v životě! Další nominace na Oscara má snímek za jazzovou hudbu Almodóvarova častého spolupracovníka Alberta Iglesiase a za adaptovaný scénář manželské dvojice Bridget O´Connor a Peter Straugham (on spolunapsal i Dluh, ona už bohužel nic nenapíše, rok před premiérou zemřela na rakovinu).

K dalším slastem patří třeba dokonale padnoucí obleky od stejné kostymérky, která stvořila  ty úžasné zelené šaty Keiry Knightley v Pokání, dokonalá klaustrofobická výprava oživující 70. léta a hlavně docela hypnotická režie Švéda Tomase Alfredsona, který tuhle zakázku o britské korodované duši dostal za úspěch hororu Ať vejde ten pravý a možnái proto, že skandinávský odstup je dnes v kursu. Jeho film je utkán z hutné atmosféry paranoie, zklamání a nervového vypětí, ještě víc než z detektivky rozkrývající, kdo z čtveřice vysoce postavených mužů z Cirkusu (neboli MI6) už nevěří, že Západ je ten dobrý. Toto je šedivý, chladný svět, příležitostně brutální, kde i drsní muži pláčou, snad až příliš často.

Pokud chcete víc thrillerového napětí a víc morálních debat o deziluzi ze západního světa, doporučuji loňskou minisérii BBC The Hour, která se odehrává v politicky výbušném roce 1956. Filmový Jeden musí z kola ven měl jen dvě hodiny času, a tak mu stačí, že se odehrává jako skládání Rubikovy kostky.

Tinker Tailor Soldier Spy, UK/Francie/Německo 2011, 127 minut. Režie Tomas Alfredson, hrají Gary Oldman, Colin Firth, Benedict Cumberbatch, Mark Strong, Tom Hardy, John Hurt, Toby Jones, David Dencik, Kathy Burke. Premiéra 2. 2. 2012.

Hodnocení: 75 %

Další články z rubriky

Komentáře (10)

Datum Autor Nadpis
27. 07. 2012 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
23. 07. 2012 Sadjad This "free sharing" of information seems too good to be true. Like cmomiunsm. (reakcí: 0)
21. 02. 2012 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
03. 02. 2012 manislava film (reakcí: 0)
01. 02. 2012 magic11 - (reakcí: 0)
01. 02. 2012 ladouch . (reakcí: 0)
01. 02. 2012 gambis ... (reakcí: 0)
01. 02. 2012 Daniela76 Jeden musí z kola ven (reakcí: 0)
01. 02. 2012 krockovapavla :) (reakcí: 0)
01. 02. 2012 Bobina1 - (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Eucerin Krém na nohy UreaRepair Plus 10%

Eucerin Krém na nohy UreaRepair Plus 10%

Pro zdravou pokožku nohou a krásná chodidla!

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 24. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Panna

25. 03. 2017 Horoskop Panna

Seminář nebo školení, na které tě šéf posílá a kam se ti vůbec nechce, určitě neodmítej. Jinak po něm skočí aktivní k... Celý horoskop

Karta dne

Paže pohárů
Někdo ve tvém okolí ti v pravý čas podá pomocnou ruku, stačí ji přijmout a dovolit, aby tě zachránil od strachu a pocitů viny. Blíží se k tobě nová láska nebo probuzen...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Femina v novém kabátku

Nový týden je tady a s ním také konečně po dlouhé zimě oficiálně přichází jaro. Také už se nemůžeš dočkat, až se přír...

Celý článek

Módní policie

TOPlist