Zpříjemněte si své dny

Jak si udělat své dny příjemnějšími?

Ženy to nemají jedoduché

Ženy sice příroda obdarovala jedinečnou schopností přivést na svět potomky, ale zároveň s tím dostaly další „jedinečnou“ možnost v podobě menstruace. V průběhu života ženy proběhne asi 400 menstruačních cyklů, což znamená, že průměrná žena menstruuje asi 6 – 7 let svého života. Některé ženy o ní pomalu ani nevědí, některé naopak proklínají její první dny nebo její délku.

Bolestivá menstruace je snad největší noční můrou každé dívky a ženy. Dle lékařů se jedná zpravidla o křeče dělohy, které jsou vyvolané působením hormonů – děloha je sval, který se stahuje a snaží se vyloučit odlupující se sliznici a menstruační tekutinu. Křeče mohou být doprovázeny bolestí břicha a zad, migrénou, depresí nebo podrážděností.

Již v historii hledaly ženy způsoby, jak nepříznivé projevy menstruace odstranit, zmírnit nebo jim předejít. Podle našich prababiček stačilo položit na bříško termoláhev s teplou vodou, zachumlat se do peřin a popíjet teplý čaj. Tato metoda byla a je skutečně účinná, ale málokdo si může dovolit proležet každý měsíc týden v posteli, takže pokud se problémy objevují pravidelně, je dobré se obrátit na lékaře, který nasadí vhodnou medikaci utlumující a odstraňující bolest. Za vyzkoušení stojí i speciální cviky.

Průběh mensturace a jak si  „své dny“ zpríjemnit?

Máme štěstí, že žijeme v moderní společnosti, která mimo jiné ženám nabízí nepřebernou škálu hygienických pomůcek pro „jejich dny“. Každá žena si podle svých aktivit může zvolit hygienické menstruační pomůcky.

Různé druhy vložek pro každou fázi a sílu menstruace, slipové vložky a tampony. Názory na jejich použití se mírně liší, avšak v zásadě se doporučuje používat tampony jen v situacích k tomu určených (plavání, sportování, při pocitu osobního pohodlí atp.) a často je vyměňovat (nejdelší doba zavedení jednoho tamponu by neměla přesáhnout 4 hodiny). Také ženy s častými záněty rodidel by se měly používání tamponů spíše vyvarovat a na noc by každá žena měla zásadně používat vložky!

Doba menstruace se u každé dívky či ženy liší – pohybuje se v intervalu 3 – 7 dní a takto pravidelně probíhá až do období menopauzy. Pokud dva cykly za sebou trvají déle než 8 dní, je dobré se poradit s lékařem. Může sice jít o „pouhé“ hormonální změny v těle, způsobené např. antikoncepcí, ale zároveň je možné, že se jedná o příznak závažného onemocnění.

U většiny dívek představuje menstruační krvácení ztrátu krve v celkovém objemu přibližně 50 ml, přičemž v některých dnech je síla krvácení vyšší (většinou 2. a 3. den menstruace). Během těhotenství a šestinedělí žena nemenstruuje – nastává tzv. amenorea (nepřítomnost menstruačního krvácení). Pozor na to, že ženské tělo je v době menstruace náchylnější k infekcím více než kdykoli jindy, a proto by každá žena měla věnovat zvýšenou pozornost své intimní hygieně.

Femina tip:

V současné době přichází společnost HARTMANN-RICO na trh s novou řadou oblíbených vložek Ria Ultra. Nové ultratenké Ria ultra Silk přinesou každé ženě pohodlí, maximální jistotu, a šetrnou péči. Výhodou této novinky je nový povrch z netkaného textilu a z hedvábí, díky němuž jsou vložky obzvláště jemné. Mimořádnou savost zaručuje extra absorpční jádro a drážky rovnoměrně rozvádějící tekutinu. Díky použití speciální ochranné fólie jsou vložky dobře prodyšné.

15.9.2009 12:00| autor: Redakce
Více o tématu: menstruace

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist