Ten, kdo chce zblnout, ať začně hubnout! Více, než nesmyslné diety, fungují ozdravné propriety…

K čemu diety proboha! Většina specialitů na životosprávu vám řekne, že chcete-li být fit, je třeba cvičit a zprominuťím „nežrat“ a brzy vám bude líp. Človíček, je ovšem tvor zvídavý, stále zkouší jak vyzrát nad časem, přírodou a také metabolismem. Jiný človíček pak té lenivosti využívá a podbízí se nápady, jak ošidit lišku. Upřednostňuje se způsob, který na cestě ke štíhlosti nenaruší běžný životní styl. Jsou však způsoby, které fungují po celá staletí, nejsou složité a znali je už indiáni…
Jojo efekty, půsty, ovocné dny a zeleninové dny – podrobně, odborně s nutriční terapeutkou Julií Zákosteleckou.

Indiáni se prý řídili pochodem luny a organismus očišťovali i několikatýdenním půstem, při kterém si tělo proplachovali ovocnými šťávami, čistou vodou a posléze zeleninovými vývary. Mohou být ozdravné kúry jakýmsi nepochopenými předchůdci diet Jaká dieta je vlastně „nejstarší“ a zkušenostmi nejosvědčenější

Za nejstarší dietu bych já osobně půst považovala. I když kdoví, jaké všechny způsoby naši předci používaly ! Na druhou stranu si myslím, že mnozí svou váhu nepovažovali za důležitou. Vždyť si vzpomeňme na to, že dříve byla tlustá žena idolem krásy.

Myslím si, že indiáni půst nepovažovali za dietu, ale za rituál. Chtěli své tělo očistit od všeho zlého a detoxikovat se. S tímto způsobem souhlasím, avšak každý půst delší než jeden den by se měl provádět pod dohledem lékaře, aby nedošlo ke zdravotním komplikacím. Pokud při několikadenním půstu někdo pije jen vodu, hrozí metabolický rozvrat (extrémní nadbytek metabolitů může způsobit selhání životně důležitých orgánů).

Jsou vůbec nutriční terapeutky zastánkyněmi diet Nejsou snad diety dokonce i trendem doby, ženskou komunikační složkou: „Musím vyzvednout děti, pověsit prádlo a držet dietu “

Diety se bohužel staly opravdu trendem doby. V každém médiu slyšíme o nejrůznějších dietách. Ta či ona je nejlepší a zajistí největší váhový úbytek. A tak ženy zkouší nejprve tukožroutskou polévku, pak dělenou stravu a nakonec se rozhodnou, že vlastně dietu držet nechtějí, protože po jejím ukončení zase přiberou.

Nutriční terapeutky jsou spíše proti dietám!

Dnešní diety jsou totiž postaveny na tom, aby žena zhubla za co nejkratší dobu a co nejvíc kilogramů. Bohužel kvůli takovýmto dietám dochází ve velké míře k jo-jo efektu. Diety, které se předávají mezi kamarádkami, určí stravu jen na několik dnů. Za těchto pár dnů žena zhubne, ale pokud se zase začne stravovat normálně (jako před dietou), kila se jí vrací velmi rychle. Zdravé hubnutí by mělo probíhat pomalu, váhový úbytek by se měl pohybovat mezi 0,5-1 kg za týden. Úkolem nutriční terapeutky není jen dosažení toho, aby člověk shodil několik kilogramů, ale hlavně toho, že jej naučí nový způsob stravování, který zajistí změnu stravovacích zvyklostí a když se bude tento způsob stravování i nadále dodržovat, nemělo by dojít ke zpětnému nárůstu hmotnosti.

Kdy je více než vhodné „nasadit“ ozdravnou očišťovací kúru Jakou formu doporučujete a pro jakou věkovou kategorii

Očistnou kúru je vhodné nasadit před hubnutím, v průběhu hubnutí a také třeba při alergiích. Já doporučuji tzv. ovocné, zeleninové či ovocno-zeleninové dny.
Ovocný den: do jídelníčku zařazujeme pouze ovoce či ovocné šťávy. Samozřejmě se pije i dostatek neperlivé vody a bylinných čajů.
Zeleninový den: do jídelníčku zařazujeme pouze zeleninu, zeleninové šťávy a zeleninové vývary.
Ovocno-zeleninový den: do jídelníčku zařazujeme v dopoledních hodinách ovoce a ovocné šťávy, v odpoledních hodinách jíme zeleninu, zeleninové vývary a pijeme zeleninové štávy.
Při všech těchto dnech pijeme i dostatek neperlivé vody a bylinných čajů.

Na sladkosti musíme při půstu zapomenout!

Zeleninové šťávy se připravují např. z mrkve, rajčat, červené řepy, celeru či brambor; ovocné šťávy z pomerančů, broskví, grapefruitů, rybízů, citrónů, jahod a podobně. Zeleninové vývary si zkuste připravit z mrkve, červené řepy, celeru a brambor. Čerstvá zelenina a ovoce nám zajišťuje přísun vlákniny, která je potřeba ke správnému trávení.

Pokud půst trvá více než jeden den, je potřeba ho správně zakončit.

Na normální stravu se musí najíždět postupně, tělo by jinak reagovalo nárůstem hmotnosti. Proto postupně přidávejte malé dávky „normálního“ jídla. Pozvolna do jídelníčku přidávejte jogurt a ořechy. Další den zařaďte např. krajíček chleba s tenkou vrstvou másla a sýrem. Následně můžete jíst stravu, která se řídí pravidly správné výživy, samozřejmě s minimem tuků a cukrů.

Půst můžete následně zařazovat buď jeden den v měsíci či jeden den v týdnu, očistíte tak své tělo a budete se cítit lépe. V době půstu je také dobré zařadit do pitného režimu tzv. detoxikační čaje.
Půsty nedoporučuji dětem, ty by měly mít dostatek všech živin, jelikož jejich tělo je ve vývinu.

It-is.cz/terapeutka

Související články: Nutriční terapeutka – člověk jenž ovládá kalorie
A» ľije tahle ta, ątíhlá planeta! I vy můľete být krásní, svěľí a plni energie…
Řekni mi co jíą, a já ti řeknu jak jíst lépe…
GI 55 – číslo, které vám zachrání linii!
Vychvalovaná i zatracovaná – dělená strava. Je ąpatná či zdravá

A téma na příští týden Botulutoxin!
Femina vyzvídá na nutriční terapeutce Julii Zákostelecké. Ptejte se i Vy…
Napište nám své otázky na adresu info@femina.cz pod heslem NUTRIČNÍ TERAPEUT,
a nebo své dotazy připojte přímo k článku.

11.12.2006 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist