Nenechte se okrádat o drahocenný čas! Víme, jak na to…

Máme ho čím dál méně, a lepší to již pravděpodobně nebude. Čas je nedostatkovým zbožím a často si z něj ještě ubíráme vlastní vinou. Odhalte nejčastější požírače času a dejte jim jednou pro vždy sbohem.

Určení priorit
Každý občas v životě tápe a hledá směr, jakým se vydat. K jistému věku to dokonce neodlučitelně patří. Ale pozor, pokud se vám například blíží čtyřicítka a stále nevíte, co je pro vás v osobní či pracovní sféře důležité! Dvaačtyřicetiletá Karla měla donedávna stejný problém. „Stále jsem se hledala, přebíhala jsem z jednoho kurzu osobního rozvoje do druhého, zkoušela i naprosto šílené cesty a různá zaměstnání. Výsledkem bylo jedině několik promarněných let.“ Na rozvíjení vlastní osobnosti není samozřejmě nic špatného, ale někdy je potřeba se zastavit, vzít rozum do hrsti a určit si několik oblastí, které jsou pro nás podstatné a kterým se budeme nadále věnovat. Ušetřený čas pak může posloužit k jejich hlubšímu rozvoji.

Naučte se říkat „ne“
Jarka byla tichá dívka, která ve škole dávala všem spolužákům opisovat úkoly, nad nimiž strávila celý předchozí večer, zatímco oni lítali venku. Dnes je z ní uštvaná máma, manželka a sekretářka, která neumí odmítnout žádné žádosti. Naučit se odlišovat pomoc lidem, kteří ji potřebují, od obyčejného zneužívání naší dobrácké povahy je nesmírně důležité. Přispívá to nejen k vyššímu sebevědomí, ale tím, že nebudeme plnit povinnosti za ostatní, získáme mnoho volných chvil jen pro sebe. Jarka na tom začíná pracovat se svým psychoterapeutem, protože svoji „laskavost“ nechala zajít příliš daleko a sama už to neumí změnit. Už teď se ale těší, jak se začne věnovat sama sobě, až dokáže dát ostatním najevo, že odmítá přebírat jejich úkoly.

[[related]]

Technické vymoženosti
Mají nám čas ušetřit, ale mnohdy je to právě naopak. Technologický pokrok přinesl kromě užitečných vynálezů i neskonalé požírače času. Typickým příkladem mohou být složité kuchyňské, ale i další přístroje, jejichž obsluha a údržba zabere kolikrát delší dobu než manuální práce. A co například mobilní telefony? To je kapitola sama pro sebe. O jejich prospěšnosti si už málokdo dovoluje pochybovat, ale když bychom se zamysleli nad tím, kolik minut trávíme zbytečným voláním, divili bychom se. Někdy až desítky minut denně bychom měli raději věnovat komunikaci osobní. Manažer Petr k tomu říká: „Zjistil jsem, že mobil používám už i k naprostým prkotinám, které mohu vyřešit například až večer doma. Hovory se navíc pokaždé tak prodloužily, že jsem se tomu rozhodl udělat přítrž a řeším opravdu jen zásadní věci.“

Média
Televize, internet, sociální sítě a mnoho dalších… Masová média přinášejí informace, kontakty a další pozitivní věci. Ale pozor. Na sto procent zde platí přísloví, že jsou dobrými sluhy, ale zlými pány. Katka na mateřské dovolené se svěřila se svou zkušeností: „Pořád jsem si stěžovala na nedostatek času a přikládala jsem to péči o malou dcerku. Jenže jednou jsem si zapisovala čas strávený na Facebooku, u oblíbených seriálů a diskutováním na internetových fórech. A nestihla jsem se divit…“ Nikdo vás samozřejmě v dnešní době nebude nutit se zcela odříznout od světa, ale naučte se média využívat efektivně. Začít se dá například tím, že si předem určíte, kolik času jim budete denně věnovat a to budete důsledně dodržovat. Den se vám opět o trochu prodlouží a život nebude utíkat tak rychle… tedy, možná.

A jaký je váš nejhorší požírač času? S čím nejčastěji bojujete a jakým způsobem? Těšíme se na vaše postřehy…

Foto zdroj: profimedia.cz

5.12.2012 10:00| autor: Lenka Šimková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist