Vztahy: Když partner poroučí!

Pečuje o vás a neustále si dělá starosti, abyste vše dělala dobře a tak, jak má být. Správně se rozhodovala a volila to, co je pro vás nejlepší… Partnerský ideál, nebo rodič číslo dvě? Zpočátku vám může dominantní partner imponovat, časem ale můžete nabýt dojmu, že život s ním není k vydržení.

Má-li sklon k dominantnímu chování, těžko se to změní

 
Abyste se vyrovnala s partnerovým příliš autoritativním chováním a mohla jej korigovat, je vhodné si nejdříve uvědomit, že svého muže nezměníte. Pokud byl vždy dominantní, sotva se jeho chování změní. Budete proto potřebovat velkou dávku pochopení, tolerance a především nadhledu. I v tomto případě zapomeňte na rozebírání maličkostí. Koupil vám čokoládovou zmrzlinu místo jahodové, protože čokoládová je lepší? To vám nemusí vadit zdaleka tolik, jako když za vás učiní skutečně podstatné rozhodnutí.
Vymezte si své vlastní pole působnosti
 
Ve vztahu, kde je dominantní váš partner, se vám bude lépe fungovat, pokud si sama vyhradíte oblasti, do kterých v žádném případě nechcete, aby vám zasahovat. Například nepovažujete zase za až tak důležité, kdy manžel považuje za vhodné jet na dovolenou, nebo na co jít do divadla, ale je pro vás zásadní si sama autonomně řešit oblasti své vlastní práce, svých rodičů nebo svého vzhledu.
Ostatní otázky pak můžete ponechat svému partnerovi, aby nadále řešil především on, zatímco vám to nebude nijak výrazně vadit.
Nechte ho rozhodovat
 
Kupujte právě pohovku a váš muž má pocit, že to správné estetické cítění a velkou dávku vkusu má jen on? Nechte jej učinit konečně rozhodnutí. Vám se líbí béžová a hnědá, v žádném případě šedá nebo modrá. Požádejte ho, ať vybere tedy on, zda béžovou nebo hnědou. Volí z možností, které vám vyhovují, ale rozhoduje on. V krajním případě tak můžete řešit situace, kdy byste se jindy pohádali a nakonec třeba nepořídili pohovku žádnou.
Co mu na to odpovídat? Někdy nemusíte říkat vůbec nic
 
Právě vám muž udílí jednu ze svých cenných rad a jeho monolog opět nebezpečně sklouzl k mentorujícímu kázání? Nezasahujte do něj a dělejte si svoje. Není nutné mu za každou druhou větou připomínat, že vy si myslíte pravý opak. Prostě si myslete, co uznáte sama za vhodné a podle toho také jednejte. Partneři se sklony k dominantnímu jednání se totiž často uspokojí právě oněmi kárajícími monology, kterými si dokazují, že pravdu mají oni.
Pozor na chování z trucu
 
Nemusíte za každou cenu udělat přesně to opačné, než co po vás partner chce. Někdy míváme sklon odpovídat na rady a příkazy či zákazy přesně tím opačným jednáním, než je po nás požadováno. Může se potom klidně stát, že budete již téměř automaticky považovat rady svého muže za hloupé a k ničemu a pokaždé uděláte raději pravý opak, než abyste mu vyhověla. Buďte tolerantní a vstřícná, má-li váš muž pravdu, klidně ji uznejte.
Nebojte se jej pochválit, pomohla-li vám jeho rada
 
Uznáte-li čas od času, že jeho rada vám pomohla, většinou totiž nedojde k tomu, že by vám jich udílel více a více, jak si možná myslíte. Často tomu bývá právě naopak, jeho ješitné ego se uspokojí a on bude mít pocit, že si jeho rad vážíte. Zvláště v případě, kdy je mužovo chování kompenzací stresu a nadměrné zátěže ze zaměstnání, kterou není schopen zvládat, bude vaše ocenění a pochvala právě tím, co bude působit jako blahodárný lék. Aniž by ke kompenzaci muselo docházet formou autoritativního jednání.
Už nejste malá
 
Dobu, kdy jste měla poslouchat své rodiče a řídit se jejich přáními a požadavky máte dávnou za sebou. Jako dospělý jedinec tak jednáte samostatně a nesete si také odpovědnost za své jednání. Možná že ale ve skutečnosti tolik odpovědnosti vnitřně přijímat nechcete, a proto má váš partner díky vaší nerozhodnosti či omylům vlastně plné pole působnosti uplatnit svou dominanci. Zamyslete se tedy také nad tím, zda nevychází partnerovo chování nakonec z vaší nesamostatnosti.

 

Bude vás také zajímat:
 
Honzák, R., Novotná V.: Jak se asertivně prosadit
Matějková E.: Řešíme partnerské problémy
Novák, T.: Manželství jako trvalý stres
3.3.2009 12:00| autor: Simona Maxová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist