Úspěšné ženy: Jana Červinková, (nejen) oděvní stylistka

Dělat ženy krásnějšími – co jiného by mohlo být v zaměstnání příjemnější? S módní stylistkou Janou Červinkovou jsme si ale povídaly nejen pracovně. Její život je totiž jedna velká jízda.

Jano, prozraďte nám, čím jste chtěla být jako malá?

Ale já dodnes vlastně nevím, čím chci v životě být. Je tolik povolání, které bych si chtěla vyzkoušet. Zjistila jsem, že pro svůj pocit rovnováhy potřebuji mít víc různých zájmů současně, pomáhá mi to držet si nadhled nad každým z nich. Fascinují mě lidé, kteří se v sedmi letech rozhodnou, že budou molekulárními genetiky a celý svůj život tomu opravdu přizpůsobí. Já jsem opačný případ – takže mojí hlavní prioritou je práce stylistky, ale současně mám hned několik dalších závazků. Všechny mě fakt baví a zítřek určitě ještě něco přinese.

Jako oděvní stylistka působíte ve společnosti 2ju proměna. Co vaše práce konkrétně obnáší?

Moc ráda pozoruju lidi. A je vzrušující, že tato práce mi dává možnost poznat je mnohem víc. Svým osobním stylem totiž vypráví každý z nás svůj příběh, prozrazujeme jím svou povahu. Před tím, než začnu cokoliv klientovi radit, musím ho poznat trochu víc – jeho zájmy, životní cestu. Mnoho mi napoví právě způsob jeho současného oblékání, oblíbené i zapovězené barvy. Podle toho všeho sestavím svá doporučení – vždy se snažím najít způsob, jak respektovat a přitom podpořit konkrétní osobnost. Navrhovat někomu styl, který by stejně nenosil, je ztráta času. A pro klienta by to byla i škoda peněz.

Konkrétně – v naší nabídce je barevná typologie, oděvní a stylové poradenství, asistované nákupy, líčení pro všechny příležitosti i kurzy líčení, fotomakeup, svatební servis, nabídka kurzů pro firmy a jejich zaměstnance… a kombinací služeb se dostaneme i k oblíbeným proměnám, které jsou na závěr zdokumentovány v ateliéru profesionálního fotografa.

Jak by se dala popsat typická klientka, která se vám dostane „do rukou“?

Naše zákaznice zpravidla prožívají nějakou životní změnu anebo dospěly do bodu, kdy se pro tu změnu rozhodly samy.  Velké části z nich se výrazně změnila postava – a to jakýmkoliv směrem – hodně zhubly či naopak přibraly, například vlivem léků. Potřebují poradit, co jim bude aktuálně slušet, jakým druhem oblečení mohou zvýraznit své přednosti a čím trochu skrýt nedostatky. Je dobré zároveň řešit barvu vlasů i účes a ideální je, když na začátku určíme barevný typ. Další změna se týká profese – například maminky po mateřské dovolené se vracejí do zaměstnání a potřebují nový šatník, chtějí se naučit rychle a přirozeně nalíčit. Jiné klientky zase postoupily na kariérním žebříčku a tehdy bývá nutné posunout do jiné úrovně i styl oblékání. Speciálními zákaznicemi jsou nevěsty. U těch začínáme s kosmetickým poradenstvím, aby jejich pleť a naše nalíčení vypadaly v den svatby naprosto úžasně.

A co muži, potřebují také oni s oblékáním poradit?

Ano, pánové se na nás také obracejí. A máme z toho s kolegyní velkou radost, rády bychom se na ně v budoucnu ještě více zaměřily. Muži nás většinou vyhledají s tím, že chtějí poradit pouze v business oblasti. Ale nakonec zjistí, že se jim vyplatí udělat průvan i ve volnočasovém oblékání. Zpravidla spolu protřídíme jejich šatník a vyrazíme na nákupy. Přímo v obchodě jim vysvětlím, podle čeho poznat kvalitní oblek, kravatu, košili, jak si je vybrat tak, aby se v nich cítili sebevědomě a pohodlně. Ke konkrétnímu oblečení vyladíme i detaily – tedy obuv, doplňky.

Módní trendy se rychle mění, jak si udržujete přehled v oboru?

Každou sezónu samozřejmě sleduji světové trendy, dvakrát ročně míváme i svůj den otevřených dveří, pro který chystám prezentace z přehlídkových mol. Je důležité být v obraze, ale není to podstata stylu. Svůj jedinečný vzhled nikdy neokopírujete z módního časopisu.

článek

Musíte se tedy stále dále vzdělávat?

Rozhodně ano. Kromě mojí specializace se potřebuji orientovat taky například v kosmetice, znát základy kadeřnické profese, alespoň trochu rozumět fotografii – to aby čas v ateliéru plynule odsýpal. Je pořád se čemu učit, to je fajn.

Mnohé ženy si možná myslí, že se samy umí obléknout nejlépe, že jim nikdo nemusí radit, mají pravdu?

Mnohé ženy pro to mají opravdu skvělý cit, vidí samy sebe realisticky a móda je jejich zálibou. Naučily se, co jim sluší a vědí, v čem se dobře cítí. Profesionální oko sice vidí chybky, které jim utekly, ale pro mě osobně je přitažlivá ta žena, která má přirozený vzhled, umí prodat svoje kouzlo a klidně jí odpustím i případný menší nedostatek. Je mi to milejší než taková ta umělá „krása“, stylizovaná pro obdiv okolí právě v domnění, že „já to vím nejlíp“. No a potom je tu ještě jedna kategorie, která se našimi klientkami nikdy nestane – jsou to ženy, které na svůj vzhled rezignovaly, nebo je to prostě nezajímá.

Přesvědčily jsme se ale, že rezignace není namístě ani po opravdu těžké nemoci. Máme takové dobrovolné přátelství s firmou šijící speciální oděvy pro ženy po ablaci prsu. Na setkáních s jejími klientkami vidíme, že je vážně důležité nezahodit tu snahu být pořád krásnou ženou.

Co byste vytkla českým ženám, a za co byste je naopak pochválila?

Důvod k pochvale se rozhodně najde. Chválím ráda a nahlas za odvahu obléknout se vtipně a barevně. A za chuť obléknout se žensky, taky za odvahu kombinovat styly. Vzniká tím takové příjemné napětí. A chválím, když si žena ponechá tajemství. To spousta žen naštěstí umí.

A jindy jdete po ulici městem a máte pocit, že polovina žen se právě vrací z horské túry. Tenisky, džíny nebo neforemné kapsáče, sportovní bunda, batoh. Jdete v únoru na ples (a je jedno, že jen do místní Sokolovny) a některým tanečnicím pod vysloveně letními šaty na ramínka vykukují podprsenky a pod bílou sukní zahlédnete i vzorek spodních kalhotek. Spoustu žen nezajímá, jak působí na svoje okolí a protože jich je tak mnoho, další mají pocit, že „se to tak nosí“. Ale první dojem uděláte jen jednou.

Mám tři dcery – dvě právě v pubertě, takže jejich módní anarchii je mi dovoleno jen zdálky pozorovat, ale učím je ctít příležitost a oblékat se podle toho, kam právě jdou. Aby nebyly jako ty, kterým to bohužel asi nikdo neřekl.

Jednu obhajobu ale přeci jen ještě zmíním. Není u nás vážně jednoduché obléknout se hezky, když vaše postava vybočuje ze středního konfekčního proudu. Mám ale tipy na značky, které to zajímavě řeší. A navíc, s nákresy doporučených střihů může jít naše zákaznice rovnou k šikovné krejčové a vyřešit tak svoje modely naprosto individuálně.

Jaký je váš styl, který preferujete?

Mám ráda barevné boty a kabelky a mám jednu obzvlášť oblíbenou brož s ptáčkem, kterou však málokdy vytáhnu. Miluju army prvky i sukně, ale taky gumáky a prošívaný „vaťák“ :-), to je teď na jaře ideální kombinace na zahradu a do lesa.

Jak vypadá váš pracovní den, když se práce nahrne?

Práce se hrne pořád a dny se dělí na ty, kdy pracuju víc „oficiálně“ a na ty, kdy to musím dohnat v domácnosti. Kdybych nepodnikala, tak jsem na mateřské dovolené, ale můžu si program organizovat podle sebe a jsem za to osudu vážně vděčná. Tak házím do auta plínky, lahvičky, svačinky – prostě celý ten cirkus naší nejmenší a domluvené schůzky absolvujeme spolu. Několikrát v měsíci vedu odpolední kroužky pro děti, občas večer pro dospělé. Mezitím se realizuju ještě v pořádání kulturních akcí naší obce, máme tady takovou prima partičku nadšenců. A po večerech kreslívám návrhy klientům, ilustrace k pohádkám do časopisu, s kolegyní řešíme online všechno, co je právě potřeba (ona je úžasná, díky, Jitko!), chystám si podklady, učím se novinky…  no znáte to, držte si klobouky, jedeme z kopce.

Jak potom trávíte dny volna?

Doma nebo na výletě, s rodinou. A když bývám napadena nápadem na cokoliv tvůrčího, jde všechno stranou. Velké dcery se do toho pouští se mnou a muž se už smířil s tím, že občas přijede domů a některá zeď má jinou barvu. Že se u nás doma pořád různě kupí krabice a hromádky všech potřebných nezbytností a knihy a časopisy o bydlení, bez kterých nemůžu být. Občas bývá k večeři jen chleba a čaj… ale víte, jsou taky dny, kdy je v plánu je jen tak v klidu a pěkně prožít.

Děkuji za rozhovor a přeji mnoho profesních i osobních úspěchů.

Foto: archív Jany Červinkové

20.3.2014 8:00| autor: Lenka Šimková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist