Potraviny, které se vyplatí snídat pravidelně

Na čem si po ránu pochutnat? To není těžká otázka. Kromě nepostradatelné kávy je dobrou volbou i banán, řecký jogurt, vejce nebo pomeranč. A to hned z několika pádných důvodů! Který na tebe zapůsobí nejvíc?

jogurt-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Že snídaně je nejdůležitějším jídlem dne? Přesně tak. I odborníci se shodují v tom, že nastartuje metabolismus po celonočním odpočinku a zabraňuje pozdějšímu přejídání, přičemž dodává energii na celé dopoledne. O dalších argumentech, proč ranní občerstvení určitě nevynechávat, informuje studie zveřejněná v magazínu Journal of Food Science and Nutrition.

Z jejích poznatků jednoznačně vyplývá, že lidé, kteří snídají, bývají pozitivnější a lépe se soustředí, zatímco vykazují nižší riziko obezity i srdečních chorob. A tím se dostáváme k zásadnímu tématu. Jaké potraviny si po probuzení naservírovat? O těchto se mezi vědci hovoří jen v superlativech!

Banány, lékař nejen pro trávení

Exotické ovoce ve žluté slupce se obvykle doporučuje jedincům s vysokým krevním tlakem, neboť platí za fenomenální zdroj draslíku. Banány však mají i jiné přednosti, které rozhodně stojí za zmínku. Vlivem obsaženého rezistentního škrobu pomáhají při hubnutí, prospívají trávení a platí za prevenci žaludečních vředů. Bohaté jsou ovšem i na tryptofan, což je sloučenina, kterou tělo primárně využívá k „výrobě“ serotoninu, tedy hormonu štěstí. Tropické drahokamy jsou tedy schopné efektivně regulovat náladu a snížit nervozitu. Nelze jim odepřít ani to, že regenerují svaly po náročnějším cvičení.

Vejce, překvapivý omlazovač

Doby, kdy lékaři se vztyčeným prstem výstrahy před „poklady z kurníku“ varovali, jsou dávno pryč. Dnes je naopak doporučují s tím, že významně přispívají k prevenci rakoviny prsu, bojují proti šerosleposti a pozitivně ovlivňují paměť. V jejich souvislosti se ale kupodivu mluví také o zpomaleném stárnutí nebo ukázkových křivkách. Jak to? Podle jednoho nedávného průzkumu vejce obsahují látky, jež zabraňují absorpci tuků. Rovněž podporují metabolické funkce, stabilizují úroveň krevního cukru a prodlužují pocit sytosti.

Řecký jogurt, fitness kosmetika

Určitě ti neuniklo, že se poslední dobou hodně mluví o řeckém jogurtu. Vážně se tolik liší od toho „klasického“? Nepochybně. Řecký je totiž hutnější, jelikož při výrobě prochází speciálním procesem lisování a filtrování. Tím se zbavuje syrovátky. Také v sobě ukrývá dvakrát více bílkovin, spoustu vápníku a o poznání méně sacharidů. Přesně takové vyvážené složení stimuluje mozkové funkce, posiluje imunitní systém a příznivě ovlivňuje stav pokožky, vlasů, kostí i zubů. Nutriční profil tohoto mléčného výrobku rovněž „dohlíží“ na štítnou žlázu a zabraňuje ukládání tuků v oblasti břicha. Tedy alespoň podle expertů!

Pomeranč, prevence brýlí

Kdekdo vnímá pomeranč jako obyčejnou potravinu. Opak je však pravdou. Kromě mnoha vitaminů a minerálů nabízí velké množství fytochemikálií s antioxidačními a protizánětlivými vlastnostmi. Není v něm nouze ani o přírodní sloučeninu hesperidin, která se podílí na regulaci krevního tlaku. Odborníci také poukazují na to, že oranžový plod pocházející pravděpodobně ze subtropických hraničních oblastí Číny a Vietnamu platí za báječnou oční výživu, stimuluje produkci kolagenu a je oporou nervovému systému.

Co říkáš na přednosti těchto doporučovaných snídaňových potravin? Napiš nám o tom do diskuze pod článkem, těšíme se na příspěvky!

foto-zdroj: shutterstock.com

15.8.2019 4:00| autor: Lucie Feiková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist