Ničí tě stres? Nauč se ho zvládnout jednou provždy

Obstát v dnešní době není nic lehkého. Je na nás vyvíjen tlak nejen v práci, ale také doma. Musíme zvládnout dokonale péči o děti, rodinu, domov a zároveň i schůzky s klienty, náročné projekty nebo zkoušky. Je jasné, že tento hektický styl života se na nás podepisuje a o slovo se hlásí stres. Jenže ten má velmi neblahé dopady na náš organismus a vážně nám škodí. Jak ho zvládnout?

Ať už jsi ve škole nebo v práci, tak řešíš najednou mnoho věcí, na které máš omezený časový limit, nervozita se stupňuje a když se do toho přidá strach z neúspěchu, tak je na stres rázem zaděláno. Stres se stal součástí našich životů, aniž bychom si to uvědomovali, nebo ho brali nějak vážně. Jenže jednou nás dožene a potom to odnese naše zdraví.

Reakce na stres

Reakce na stres mohou být u každého jiné, někdo pociťuje bolesti hlavy, jiný žaludeční nevolnost, další má problémy s vypadáváním vlasů, trpí na vyrážky, exzémy, bušení srdce, trápí ho průjmy. Jiní zase mohou být více neklidní a mít problémy se spánkem.

Své o tom ví Kateřina (23 let): „Bylo to obtížné období mého života, přestěhovala jsem se s přítelem do města, kam jsem už nějaký ten pátek dojížděla do školy. Najednou ale bylo všechno jiné. Čekalo nás zařizování a vybavování bytu, který jsme si společně pronajali, což v některých chvílích bylo velmi obtížné. Do toho si přítel hledal novou práci, mně začalo ve škole zkouškové a v práci to taky žádný med nebyl. Najednou jsem zjistila, že je toho nějak moc, myslela jsem si, že bych měla zrychlit, abych všechno bravurně stíhala a ještě mi zbyl nějaký volný čas. Ale ať jsem dělala co jsem mohla, stejně jsem nic pořádně nestíhala. Cítila jsem se bezmocně, nakonec jsem se z práce pravidelně vracela s šílenými bolestmi hlavy a nesmírnou únavou. Když se k tomu po čase přidalo i bušení srdce, tak jsem řekla dost! Stanovila jsem si priority, zpomalila jsem a zkusila si více naplánovat svůj čas. Začala jsem se věnovat i sama sobě, koupila si permanentku do fitka, cvičení mi dávalo pocit radosti a energie. Večery jsem trávila v klidu se svým přítelem, najednou všechny negativní pocity ustoupily. Cítila jsem, že už nejsem v takovém stresovém vypětí, jako dříve. Měla jsem pocit, že se zase mohu nadechnou a žít.“

Psychické příznaky stresu

Reakce na stres nemusí být nutně jenom fyzického rázu, ale taktéž psychického. Přichází potíže se soustředěním, zapomnětlivost, podrážděnost, časté chybování, změny nálad, obtížné rozhodování a mnoho dalších.

Své o tom ví i Linda (27): „Bylo to krátce po rozchodu. Se svým bývalým jsem řešila vyrovnání peněz. Jelikož jsme už 3 roky bydleli společně, je pochopitelné, že něco platil on a něco já. Myslela jsem si, že to bude rychle vyřízené, ale to jsem se mýlila. Řešení peněz, které mi dlužil, se protáhlo na dlouhé měsíce, komunikace s ním nebyla vůbec na dobré úrovni a do toho všeho se dostavily pocity, že jsem sama, nevím, co bude dál, jaká bude moje budoucnost. Z toho všeho jsem začala být postupně pěkně vynervovaná. Několikrát jsem všechno obrečela, chvilku jsem byla ráda, že to tak všechno dopadlo a za chvilku jsem byla plna smutku, a o něco později bych praštila každého, kdo mě nechápal. Soustředila jsem se na řešení věcí a ostatní, v tu chvíli méně důležité věci, jsem odkládala na později. Neměla jsem čas na sebe, na přátele, na nic. Jenom jsem se hrabala v minulosti. S postupem času jsem na to přestala tolik myslet, ale je to obtížné. Stále ještě to nemám vyřešené, stále cítím, že jsem ve stresu, ale oproti dřívějšku se to lepší. Začala jsem jíst zdravě a našla jsem si novou zábavu – přihlásila jsem se na kurzy Salsy. Cítím, že i když to jde pomalu, tak to zase začínám být já.“

Jídlem proti stresu

Ne, neděs se, že jsi právě teď ve fázi hubnutí a my tě budeme nutit pustit se do dortů nebo čokolády. Ale výzkumy ukázaly, že některé potraviny v sobě obsahují látky, které se dobře vypořádávají se stresem, případně mohou působit i jako prevence. Jaké?

Špenát: Je výborným pomocníkem, který působí skvěle proti stresu a únavě. Zklidňuje nervovou soustavu a obsahuje mnoho potřebných vitamínů a minerálů.

Ovesné vločky: Vločky jsou takovým rychlým pomocníkem v boji proti stresu. Obsahují sacharidy, které pomáhají uvolnit napětí a celkově zklidnit organismus.

Pomeranče: Výzkumy ukázaly, že vitamíny obsažené v pomerančích pomáhají snižovat hladinu stresu a zároveň vyrovnávají krevní tlak.

Krůtí maso: Krůtí maso v sobě obsahuje kyselinu, která je potřebná pro vznik serotoninu, což je hormon dobré nálady.

Aromaterapie

Jistě i ty máš nějakou svoji oblíbenou vůni, která prostě k tobě patří, připomíná ti příjemné zážitky, nebo tě sama o sobě zklidňuje a naplňuje pocity pohody. Je důležité mít takovou vůni, která v nás právě tyto příjemné pocity a vzpomínky vyvolává. Máš-li oblíbenou vůni, která tě provázela v situacích, kdy jsi byla šťastná a spokojená, tak si k ní přičichni, až ti nebude zrovna nejlépe, všechny hezké pocity se ti vrátí. Je totiž dokázáno, že paměť a vůně spolu souvisí. Z aromaterapie můžeš vyzkoušet ylang-ylang, levanduli, meduňku, jasmín, vanilku nebo růži.

Nezapomínej na cvičení a procházky

Při cvičení se do těla vyplavují endorfiny, což jsou hormony štěstí, které ti přináší psychickou i tělesnou pohodu. Jdi na spinning, zaběhat si do lesa, cvič a hýbej se! Jestli ale nejsi žádný velký nadšenec do sportu, tak nevadí, taková svižnější procházka zimní přírodou také udělá své.

Důležitý je spánek

Dostatek spánku je pro náš organismus velmi důležitý. Je všeobecně známo, že mnoho regeneračních procesů probíhá právě ve spánku. Jestliže nejsi dostatečně odpočinutá, jsi poté unavená, nervózní, náladová a celkově se cítíš na nic. Proto spánek nepodceňuj!

A co ty a stres? Také v něm jsi neustále? A máš nějakou fintu, jak se ho rychle zbavit? Napiš nám do diskuze. 

Foto: shutterstock.com

11.1.2017 6:00| autor: Zuzana Černochová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist