Zázrak pro tvé zdraví i krásu? Seznam se s čajem oolong

Dokonalá pleť, snadno shozená nadbytečná kila, k tomu pořádný zdroj energie i ochrana srdce před vážnými onemocněními? Tohle všechno můžeš mít, když si každý den uděláš tenhle zázračný polozelený čaj…

oolong-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Občas i o prázdninách horký čaj přijde k duhu! Jenže pozor, samozřejmě není druh jako druh. My ti rozhodně doporučujeme oolong, který ti udělá dobře od hlavy až k patě. Doslova! Co je tenhle nápoj vlastně zač a proč je tolik unikátní?

Tradice, která se nemění

Oolong je označení pro skupinu čínských a tchajwanských čajů vyrobených z rostliny Camellia sinensis. Jejich charakteristikou je tradiční způsob zpracování, odvíjející se od sušení lístků na přímém slunci a následné oxidaci pomocí ručního rolování.

Míra zmíněné oxidace je vlastně něco mezi čajem zeleným a černým, proto se v čínské kultuře oolongy označují za odrůdy polozelené nebo žlutozelené. Tenhle zázračný elixír se začal pěstovat od poloviny 19. století a od té doby se těší velké popularitě. Není se vlastně čemu divit, neboť obsahuje spoustu živin a bioaktivních látek s mocnými schopnostmi. Co ti popíjení oolongu přinese?

1. Zdroj energie, který se hodí nejen na podzim

Potřebuješ nutně dobít baterky? Pak rychle utíkej ohřát vodu v konvici. Díky přítomnosti kofeinu oolongový čaj zlepšuje duševní výkon a bdělost. To už samo o sobě nezní vůbec špatně, ovšem odborníci objevili i další přínos, který stojí za zmínku. Podle nich dlouhodobá a pravidelná konzumace posiluje poznávací funkce, do nichž patří schopnost učit se a koncentrovat. Pak je ve hře i posílení paměti a rychlost myšlení. Parádní doping pro psychiku, co říkáš?

2. Dentální zdraví a úsměv jako z reklamy

Asi nejsi jediná, kdo nerad chodí k zubaři a s hrůzou očekává, kolik kazů se od poslední návštěvy objevilo. Účinná prevence jejich vzniku? Vsaď na polozelený čaj! Má antibakteriální vlastnosti a v jediném šálku nalezneš fluorid i antioxidanty. Tyto látky podporují kondici ústní dutiny, zabraňují vzniku kazů a mírní nadměrnou kyselost slin, jež „opotřebovává“ povrch zubů.

3. Krásná pleť bez vyrážek a ekzému

Určitě jsi slyšela o tom, že vitaminy C a E jsou nejlepší výživou pro pokožku. A právě těmi je oolong napěchován! Navíc závěry jisté americké studie prokázaly, že jeho konzumace tlumí reakce alergické dermatitidy. Za jak dlouho že se dočkáš úlevy od nepříjemného ekzému? Lékaři tvrdí, že už po jednom týdnu popíjení horkého medikamentu – takže docela rychlovka.

4. Srdce, co bije jako zvon

Ano, i v tomhle směru je oolongový poklad zkrátka k nezaplacení. Závěry četných vědeckých průzkumů potvrzují, že snižuje riziko kardiovaskulárních a cévních onemocnění o celých 20 procent a zabraňuje nadměrnému usazování škodlivého cholesterolu. Co si budeme vykládat, je to potřeba. Pokud chceš předejít srdečním potížím, doporučená dávka jsou tři šálky denně.

5. Urychlovač hubnutí, který funguje

Zlepšováků na dietu není nikdy dost, souhlas? Jestli se stále nemůžeš zbavit těch nadbytečných kil, válku s váhou ti pomůže vyhrát tchajwanský čaj. Je všeobecně známo, že výrazně urychluje metabolismus a cenné složky v něm obsažené podporují hubnutí. Nutno dodat, že je také mnohem bezpečnější a zdravější, než většina potravinových doplňků slibujících menší velikost kalhot!

A když už jsme u těch čajů, při přípravě si dej velký pozor, ať ti do hrnku nespadne něco, co tam rozhodně nepatří. Po zhlédnutí roztomilého videa pochopíš…

Co ty na to, už jsi o tomto čaji slyšela, nebo je to tvá premiéra? Napiš nám o tom do diskuze pod článkem, těšíme se na tvé připomínky a případné zkušenosti. 

Foto: Shutterstock.com

29.7.2019 10:00| autor: Lucie Feiková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist