Partnerské hádky: Kdy jsou prospěšné a kdy vztahu škodí?

Už ses zase s tím svým pohádala a teď přemýšlíš, jestli váš vztah má vůbec cenu? Některé partnerské hádky jsou zdravé a dokonce nutné. Ale ne všechny. Jasně, vyčistí se po nich vzduch a často také dojde na usmiřovací sex, to je v pořádku, ale pokud vám oběma hádka ublíží a vztah naruší, tak je něco špatně. Které hádky jsou fajn a které vztahu škodí?

Pozor, co mu vyčítáš

Známe to všechny, v hádce řekneme i to, co bychom jinak neřekly a pak nás to mrzí. A naše chlapy taky. Kolikrát jsme od svého muže slyšely věty typu: „A stejně jsi tlustá a nemožná a neumíš vařit,“ a my mu na oplátku vpálily do očí: „Neměla jsem si tě brát, nebaví mě to s tebou a neumíš po sobě uklidit ani talíř.“ Tohle ale ještě jde. Ale pak jsou zmínky o sexuálních dovednostech a ty opravdu už nejdou vzít zpět. I když jsi rozčilená na maximum, opravdu nestřílej vším, čím jde. Pokud svému muži řekneš, že v posteli to s ním stojí za houby, tvůj ex byl stokrát lepší, a že každý orgasmus musíš předstírat, tak si rovnou můžeš zabalit věci. I kdyby ti odpustil, bude mu to vrtat v hlavě a jeho pošramocené ego zapříčiní možná to, že opravdu ten orgasmus už nebude. Takže bacha na to. Tenhle typ hádek jednoznačně škodí.

Rozepře každý den? Promluvte si raději v klidu

Občas se pohádat je zdravé, ale jestli se hádáte denně nebo dokonce i víckrát během dne, tak je něco špatně. Pokud hádkou začínáte i končíte den, popřemýšlej, jestli ten vztah má cenu. I když se sice milujete, neustálým dohadováním si akorát ubližujete a žijete v neustálém stresu. Zkuste si v klidu probrat všechny ty věci, kvůli kterým je pořád tak dusno. Třeba jsou to opravdu jen maličkosti, a když je změníte, bude po hádkách.

Když hádky znamenají něco jiného

Občas se ale stane, že on si po sobě sice ty ponožky začne uklízet a ty už nebudeš tolik surfovat na počítači, ale vztah se stejně nezlepší. Možná proto, že jste nenašli pravý důvod vašich hádek. Většina partnerských rozepří totiž začíná nějakou banalitou, která nám vlastně ve skutečnosti nevadí, a je jen zastíracím problémem. Nebo ti opravdu tolik komplikuje život, že se na zemi valí jeho spodní prádlo a na stole špinavý talíř od večeře? Možná je problém někde jinde. Třeba si podvědomě říkáš, že když po sobě ani neuklidí, neváží si tě, nebo ti špinavý talíř od večeře, který najdeš ráno, připomene včerejší večer, který za nic nestál. No, ruku na srdce, kdybyste se vášnivě pomilovali, zašli do kina nebo na sklenku vína, tak bys asi nějaký talíř neřešila, viď?

Lítají talíře i facky? Bacha na to!

Italská domácnost nemusí vyhovovat každému. Jsou sice páry, které si jdou v hádce po krku, ale pak se vášnivě pomilují a vše je zapomenuto. Pokud to tak vyhovuje oběma, tak proč ne. Většina lidí ale nechce po hádce počítat rozbité talíře nebo i něco dražšího. Je jasné, že když tě ten druhý vytočí, tak bys nejraději něco rozbila, ale tahle cesta není nejlepší, zkus se prostě naučit více sebeovládání a třeba si klidně počítat do deseti. A to samé chtěj po svém protějšku. Hádka je jedna věc, ale agrese a násilí už je za hranicemi.

Hádkou vztah roste

Po hádce nemusí sice nutně dojít na usmiřovací sex, ale měla by následovat alespoň omluva, a to z obou stran. Hádka má cenu jedině v případě, že tím něco vyřešíte. Pokud na sebe jen ječíte ty nejhorší nadávky, co vás napadají, a tvůj chlap se pak jde opít a ty se uklidnit do nákupního centra, a pak se tváříte, že se nic nestalo, pravděpodobně se pohádáte brzy znovu. Zkus prostě rozepři brát tak, že posiluje váš vztah. Nikdo není dokonalý a soužití dvou prostě přináší problémy, které občas vyústí ve slovní přestřelku. Zkus z toho ale vytěžit něco pozitivního pro váš vztah a brát to tak, že se posouváte dál, třeba právě hledáním kompromisů nebo přiznáním chyby.

Zkušenosti čtenářek

Kateřina (26 let): „Mně hádky nevadí, mnohem horší je, když se ten druhý neumí hádat. Můj bývalý na mě nikdy nezvýšil hlas a já byla za hysterku, že šílím. Přitom jsem po něm jenom chtěla, aby se se mnou normálně pohádal. Ale on vždy jen řekl, že zase hysterčím a šel do druhého pokoje. Takový vztah už nechci,“ má jasno Kateřina.

Renata (38 let): „My se s mužem hádáme pořád. Jsme spolu totiž už patnáct let, a i když jsme hodně odlišní, neumíme se rozejít. A ani to nechci. Tak se prostě pohádáme, omluvíme se a je zase všechno v pořádku. Do další hádky,“ směje Renata.

Olga (32 let): „Já teď partnera nemám, tak se nemám s kým hádat. Ale musím říct, že mně hádky nikdy nevadily, jsem docela temperamentní typ, takže to beru tak, že se čistí vzduch. Štve mě ale, když se hádám s mámou. Ta mi totiž vždy začne vyčítat věci z minulosti, co jsem dělala v pubertě a skončí to tím, že spolu týdny nemluvíme,“ svěřila se Olga.

Když to mezi dvěma bouchne, je jedno, kde zrovna jsou a co dělají. Některé páry si svoje účty klidně vyřídí na veřejnosti jako partnerská dvojice ve filmu Jak ztratit kluka v 10 dnech:

A co ty? Hádáš se se svým partnerem nebo v sobě dusíš vše, co tě na něm štve? A jak končívají u vás doma hádky? Vášnivým sexem nebo tichou domácností? Napiš nám do diskuze.

Foto: Shutterstock.com

3.3.2017 4:00| autor: Alžběta Bublanová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist