Femina.cz » Magazín » Celebrity » Kocour: Matt Damon

Kocour: Matt Damon

Kocour: Matt Damon

Magazín: Celebrity | autor: Aneta K. | vydáno 28. 02. 2011

Z oscarové senzace se stal hvězdou, s řadou zajímavých filmů i zajímavých přítelkyň. Ale teprve od té doby, co se z něj stala taky akční hvězda, má kariéru i soukromý život takový, jaký mu může každý druhý závidět.

V onu senzaci Matta Damona proměnila jediná březnová noc roku 1998, kdy on a jeho nejlepší kamarád Ben Affleck vyhráli Oscara za scénář k Dobrému Willu Huntingovi. Filmu o matematickém géniovi, který si napsali pro sebe, protože jim nikdo nechtěl dát pořádné role.

„Lidi mluvili o úspěchu přes noc, ale já jsem předtím už jedenáct let profesionálně pracoval. Ale ta změna byla skoro nepopsatelná – z naprosté anonymity k tomu, že se za mnou lidi otáčeli na ulici,“ vzpomíná Damon.

Těch jedenáct let musel sbírat drobky, co zbyly po tehdy úspěšnějších současnících jako Edward Norton. O každou roli bojoval, třeba i tak, že aby byl uvěřitelný jako voják závislý na drogách v Odvaze pod palbou, zhubnul tak, že si zadělal na pár let zdravotních problémů.

Po úspěchu Willa Huntinga ale nouzi o nabídky neměl a mohl pracovat s Steven Spielbergem nebo Anthony Minghellou, který mu dal jednu z jeho nejlepších rolí, s níž prolomil typ příjemných mladíků, chameleonského vraha Talentovaného pana Ripleyho.

I tak se ale jeho zdánlivě nezničitelná kariéra zasekla. Stačilo, že se objevil ve třech propadácích a „najednou role, které jsem měl hrát, mizely.“ Naštěstí Hollywood funguje i naopak a tak jediné, co Damon potřeboval, byl další hit. A ten se jmenoval Agent bez minulosti.

„Den po premiérovém víkendu prvního Bournea jsem měl na stole dvacet filmových nabídek, po měsíci, kdy mi nenabídli nic. Tehdy jsem pochopil, jak tenhle byznys funguje. Nezáleží, jestli jsi milý chlapík nebo hajzl. Když tvé filmy komerčně uspějí, tak ti nabídnou další role,“ říká herec.

Což ale neznamená, že by automaticky přijímal už jenom komerčně bezpečné nabídky. Trilogie o agentovi bez paměti Jasonu Bourneovi vydělala dost na to, aby si dneska Matt mohl vybírat, co chce. Filmy o obchodech s ropou, o odcizení tajných agentů nebo o irácké válce. Filmy od Soderbergha, De Nira, Scorseseho. Šťastný to herec.

Další informace o Mattu Damonovi:

Jeho rodiče se rozvedli, když mu byli dva roky. Narodil se 8. října 1970 v Bostonu, vyrostl v Cambridge, Massachusetts. Jeho o tři roky starší bratr je sochař.

Jako herec se živil od šestnácti. Kvůli kariéře opustil i studia na Harvardu, ne moc dlouho před závěrečnými zkouškami. Svůj intelekt dneska angažuje aspoň v různých politických a charitativních kampaních.

Než si vzal neznámou bývalou servírku Lucianu, s níž vychovává čtyři dcery (jednu nevlastní), chodil se známými herečkami. Claire Danes, Minnie Driver, Winonou Ryder a Penelope Cruz.

Oscara má tedy za scénář, ale dvakrát byl nominovaný i jako herec. Za Dobrého Willa Huntinga a loni za vedlejší roli v fotbalovém dramatu o Jižní Africe Neporažený.

Jeho nejlepší filmy:

Talentovaný pan Ripley
Skrytá identita
Zachraňte vojína Ryana
Dobrý Will Hunting
Dogma

Další články z rubriky

Komentáře (14)

Datum Autor Nadpis
30. 09. 2011 helenadon ucenění (reakcí: 0)
21. 07. 2011 goldie ... (reakcí: 0)
07. 07. 2011 Lafik Matt (reakcí: 0)
07. 03. 2011 Anya ... (reakcí: 0)
04. 03. 2011 jitkaji . (reakcí: 0)
04. 03. 2011 puntik sympatický (reakcí: 0)
04. 03. 2011 aknela11 to je fešák (reakcí: 0)
03. 03. 2011 maruskaji . (reakcí: 0)
02. 03. 2011 betha a (reakcí: 0)
28. 02. 2011 Verka .. (reakcí: 0)
28. 02. 2011 hoooli * (reakcí: 0)
28. 02. 2011 Lucka258 .. (reakcí: 0)
28. 02. 2011 Karunka ano (reakcí: 1)
28. 02. 2011 krockovapavla :) (reakcí: 1)

Testy kosmetiky

Eucerin Krém na nohy UreaRepair Plus 10%

Eucerin Krém na nohy UreaRepair Plus 10%

Pro zdravou pokožku nohou a krásná chodidla!

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 24. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Štír

24. 03. 2017 Horoskop Štír

Doma nebo na pracovišti vznikají neshody, budeš se muset obrnit klidem. Drž si pozitivní náladu a snaž se pochopit, ž... Celý horoskop

Karta dne

Sedm mečů
Můžeš se cítit vyčerpaná a stát téměř na pokraji sil díky porážce, kterou jsi právě prožila. Pokud jsi o něco důležitého přišla a nezískala jsi to právě čestným způsob...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Femina v novém kabátku

Nový týden je tady a s ním také konečně po dlouhé zimě oficiálně přichází jaro. Také už se nemůžeš dočkat, až se přír...

Celý článek

Módní policie

TOPlist