Zamlklé těhotenství

Těhotenství, které neskončí porodem dítěte, je vždycky smutnou zkušeností. To, které se nazývá zamlklé, je zrádné v tom, že o konci svého těhotenství nemáte dlouho ani zdání…

Proč?

Někdy se stává, že plod v počínajícím stadiu odumře, stává se to v prvním trimestru, tedy zhruba do 12. týdne těhotenství, ale není vypuzen z dělohy, jako při samovolném potratu.

Příčina je nejasná, nikdy se ji nepodaří absolutně přesně zjistit, ale většinou to bývá hrubá chromozomální vada, která není slučitelná s dalším vývojem embrya. Mezi další příčiny lze počítat trombofilní stav matky (sklon k zvýšenému srážení krve), poruchu krevního zásobení plodu, špatně se vyvíjejí placentu nebo hormonální nerovnováhu matky.

Lékař zjistí pravdu

Na ultrazvukovém vyšetření lékař zjistí, že plod je menší, než by odpovídalo termínu poslední menstruace či oplodnění a není patrný tep srdce plodu. Vymizí srdeční akce a veškeré pohyby plodu. Obvykle se vyšetření ještě několikrát zopakuje, než se přistoupí k radikálnímu řešení.

Revize dělohy

Pokud je zamlký potrat ve velmi raném stadiu, prvních několika týdnech těhotenství, časem může tělo plod vyloučit samo samovolným potratem, jindy dojde ke vstřebání embrya i jeho obalů. Většinou je ale nutná kyretáž, tedy vyčištění děložní dutiny.

Výkon se provádí v celkové narkóze přes pochvu, kdy je obsah dutiny odstraněn kyretou, trvá asi 15 minut a vybraná tkáň se poté histologicky vyšetřuje. Provádí se ambulantně, kdy po 3-4 hodinách po výkonu jste propuštěna domů či jen s jednodenní hospitalizací. Slabé krvácení pak přetrvává ještě asi týden a první menstruaci můžete očekávat za 4-6 týdnů.

Foto: thinkstock.com, thehendonclinic.com, telegraph.co.uk, theatticspa.co.uk, jolielingerie.co.uk, koraorganics.com, jezebel.com, elffamilyblog.com, parenthoodandkids.com, twin-pregnancy-and-beyond.com, sofeminine.co.uk, topics.dirwell.com, webwhispering.net

10.10.2008 12:00| autor: Renata Petříčková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist