Záchrana vztahu II.

Něco se stalo a vy máte pocit, že již nežijete společně, ale spíše vedle sebe. To, co vás dříve těšilo, je dnes již minulostí. Pocity štěstí, spokojenosti a harmonického soužití se vytratily. Co se dá dělat s problematickým vztahem v takové chvíli?

Dejte najevo, že oceňujete, když vám druhý bude chtít udělat radost

Když už vám druhý vyhoví v něčem, co si přejete, nebo vás překvapí právě nějakou drobností, nesnižujte hodnotu toho, co pro vás učinil. Možná, že nepůjde právě o to, co jste měli na mysli, možná, že jste o takovou pozornost ani nestáli – pokud ji však partner myslel jako projev svých citů k vám, dejte najevo svou radost. V opačném případě byste se již něčeho podobného nemuseli dočkat vůbec.

Vytvořte si společné aktivity

Najděte si aktivity, které budou bavit vás oba. Nejdůležitější je, abyste je mohli vykonávat společně třeba jednou týdně. To neznamená, že byste měli volný čas trávit výlučně společně, je třeba si najít také dost času na své vlastní aktivity, které vás dříve bavily a kvůli partnerovi jste je třeba omezily. A vedle toho pak nějakou, kterou budete pravidelně dělat společně. Pozor si ale dávejte na často vznikající závislost na partnerovi o které se můžete dočíst v článku Závislost na partnerovi.

Zajímejte se o to, co zajímá vašeho partnera

Je možné, že každý z vás má zcela odlišné koníčky a zájmy. V duchu „protiklady se přitahují“ to dokonce nemusí být nic nepravděpodobného. To ale ještě neznamená, že budete jeho koníčky ignorovat nebo dávat najevo, že vás nezajímají, a že jimi opovrhujete. Zajímejte se živě, o to co váš partner dělá, tak jako tomu bylo na počátku vašeho vztahu. Pravidelně si nechte vyprávět, co nového se událo v oblastech, které vašeho partnera zajímají. Jestli si ale nejste se svým partnerem jistá a chtěla byste se pokusit něco změnit, podívejte se na článek Můžete změnit chlapa?

Naučte se naslouchat

Může to znít jako něco triviálního. Naslouchat – každý z nás přece denně naslouchá mnoha lidem, když s nimi komunikuje, a partnerovi přeci nejčastěji. Ano, ale aktivní naslouchání je přece jen něco odlišného. Znamená, že budete přemýšlet nad tím, co partner říká, a také aktivně reagovat místo toho, abyste jej pasivně vyslechli se slovy „hm“. Pravděpodobně se takto dozvíte i něco, co by vám jinak proklouzlo mezi řádky.

Hovořte spolu více

Některé dny jsou natolik nabyté, že si ani nenajdeme čas, kdy se svým partnerem mluvit déle než pár minut. Přesto bychom měli klást důraz na komunikaci a ve dnech, kdy máme volněji, si zase povídat více. Mnoho párů si například zavádí pravidelný rituál „nedělní kávy“, kdy si partneři sednou v klidu ke kávě, zatímco děti si hrají nebo spí a nikdo je neruší. Mají možnost probrat nejen, co je právě trápí, ale také další týden, jaká bude jeho organizace a co je čeká.

Další tipy najdete v prvním díle článku Záchrana vztahu I.

29.10.2009 12:00| autor: Simona Maxová
Více o tématu: záchrana vztahu

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist