Umělá sladidla a těhotenství

Nastávající maminky by měly být při používání umělých sladidel opatrné. Většinou neexistuje dostatek nezvratných důkazů o jejich neškodlivosti.

Aspartam

Rozhodně není vhodný pro ženy trpící fenylketonurií, tedy dědičnou poruchou látkové přeměny bílkovin.

Aspartam se používá v nápojích, dietních jogurtech, mražených výrobcích, zákuscích a jiných zastudena zpracovaných potravin. Nemá vysokou tepelnou stálost, proto ho nelze využívat při vaření a pečení.

Dosavadní studie sice nedokazují jeho škodlivost na plod, ale přesto lékaři nabádají k opatrnosti. Raději ho používejte jen výjimečně, pravidelná konzumace těchto „dietních“ potravin rozhodně není na místě ani normálně, natož v těhotenství…

Sacharin

Studie na zvířatech ukazují zvýšený výskyt rakoviny u potomků březích zvířat, nicméně u člověka tento vliv zatím prokázán nebyl. Ovšem výzkum nebyl rozsáhlý, ale vezmeme-li v úvahu, že sacharin prochází placentou a jen velmi těžko se vylučuje tkáněmi plodu, je na místě vysoká opatrnost.

Pokud jste však nějaký sacharin zkonzumovala ještě v brzkém těhotenství, když jste o něm nevěděla, žádnou paniku, rizika jsou velmi malá.

Acesulfame-K

Další sladidlo, které je povoleno pro pečené výrobky, želatinové dezerty, žvýkačky a limonády. Zatím nebyl proveden jediný výzkum na vliv tohoto často používaného umělého sladidla na těhotenství, proto je lépe se mu vyhnout úplně.

Sorbit

Sorbit je již spíše přírodním sladidlem, je možné ho nalézt v některém ovoci a je cukru blízce příbuzný. Je o polovinu méně sladký než cukr a je používán velmi často v nápojích i potravinách.  V přiměřeném množství je v těhotenství bezpečný. Pouze ve velkých dávkách vyvolává průjem…

Sucralóza

Hit mezi sladidly, sladidlo vyráběné z cukru, avšak tak, aby bylo pro tělo nevstřebatelné. Zatím žádná studie nedokázala jeho škodlivost, je vhodné i pro diabetiky.


Zdroj(informace o výzkumech):
Murkoffová, Eisenbergová, Hathawayová: Co čekat v radostném očekávání (Slovart, 2004)

23.6.2008 12:00| autor: Renata Petříčková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist