Těhotenství: 5 věcí, které vás mohou vyděsit

Jste poprvé těhotná a těšíte se na miminko, ale vaši mysl zahaluje stín pochybností, zda je všechno v pořádku. Jak to? Tělo prochází velkými změnami a některé z nich vás mohou opravdu vyděsit.

„Jiný stav“ se těhotenství neříká nadarmo. Tělo se mění a připravuje a zároveň dochází ke změnám i v naší psychice. Hormony najednou zahalují ženskou mysl a „hlavní prací“ najednou je ochránit rychle rostoucí nový život. Objevuje se únava, nevolnosti, podrážděnost a podobné stavy, o kterých ví čerstvé těhulky již od jiných maminek nebo z knížek. Ale i přes teoretickou připravenost se mohou objevit situace, které mohou s těhotnými pěkně zamávat a pořádně je vystrašit, a to i přesto, že nemusí vůbec nic znamenat. Pojďme se spolu podívat na nejčastější z nich.

NEUSTÁLÁ NEVOLNOST
Jsou ženy, které o svém počínajícím těhotenství neví, ale i takové, které se nedokážou první tři měsíce hnout ze záchodu. Když zvracení neustává, objevují se první obavy o zdraví miminka. Kvůli nevolnosti ale ještě není potřeba se strachovat, a to ani v případě nějakého úbytku kilogramů. Vždy dbejte na pitný režim, aby nedošlo k dehydrataci. Zpozornět byste měla, pokud by bylo zvracení nezvladatelné a docházelo by i k úbytku vody v těle, objevila se malátnost či závratě, teplota a průjem, nebo pokud by silná nevolnost přetrvávala až do druhého trimestru. V takovém případě neváhejte a informujte lékaře, který doporučí vhodnou léčbu.

KRVÁCENÍ
Složitější téma snad v oboru „těhotenství“ nenajdete. Objevuje se velmi často, zkušenost se špiněním či krvácením na počátku těhotenství má až 92% maminek. Často ale ani lékaři nedokážou přesně určit pravý důvod. Krvácení se totiž často objeví a během několika hodin mizí. V prvních několika týdnech ale může dojít hned k několika situacím, ve kterých je špinění normální. Jde o tzv. nidační krvácení – tedy krvácení způsobené hnízděním oplodněného vajíčka, pak o tzv. hormonální krvácení, které se objevuje v den očekávané menstruace. Lehké krvácení či nahnědlé špinění může způsobit také sexuální styk. Milování ale zdravě probíhající těhotenství neohrozí. Objeví-li se bolesti břicha či zad, křeče nebo krvácení sílí a trvá déle než jeden den, je potřeba zajít ke gynekologovi na kontrolu, který zkontroluje vitalitu plodu, popřípadě nasadí vhodné léky a doporučí odpočinek.

[[related]]

BOLEST BŘICHA
Bolesti břicha jsou v těhotenství také normálním jevem. Na začátku těhotenství vám mohou připomínat bolesti menstruační. Je to normální ve chvíli, pokud bolest při klidu odezní. Tato bolest je velmi individuální a dochází k ní kvůli růstu dělohy. I přesto je ale lepší tyto problémy konzultovat s lékařem v pravidelných poradnách, kam v těhotenství docházíte. Dalšími důvody je velké prokrvení dělohy a natahování děložních vazů. Bolest pak postupem času sama ustoupí. Při křečovitých bolestech břicha si dávejte pozor na krvácení. V takovém případě může jít i o hrozící potrat. Kromě křečovité bolesti se může objevit i tupá bolest na jedné či obou stranách podbřišku nebo v oblasti třísel. Bolest se zhoršuje hlavně při prudkém pohybu a ustupuje po 24. týdnu těhotenství. Ve většině případů jde o bolest oblého děložního vazu a je způsobena jeho napínáním při růstu dělohy.

NEMOC
Ani nastávající maminky se neubrání setkání s viry a mohou onemocnět, a to zvlášť tehdy jsou-li těhotné během měsíců chřipkových epidemií. Imunita v těhotenství navíc není to, co bývala. Chřipka nebo nachlazení primárně plod neohrožuje, problémovější je léčba nemoci, protože těhotná žena nemůže užívat léky proti chřipce. Při lehčím nachlazení stačí odpočinek v posteli, dostatek vitaminu C a pití horkého čaje. S horším průběhem nemoci horních cest dýchacích je pro jistotu lepší zajít k praktickému lékaři, který určí následnou léčbu. Problematická je pak hlavně teplota, která by neměla přesáhnout 38°C, protože by pak mohlo dojít k negativnímu ovlivnění vývoje plodu.

INTERNET
A nejen ten…také časopisy, knihy a dokonce i jiné maminky. Jakmile vaše těhotenství neprobíhá tabulkově, propadáte panice. Ale to není potřeba, každé těhotenství a situace v něm jsou individuální, a to co byl problém u vaší kamarádky, může být pro vás velkou výhodou. A rozhodně neberte vážně všechny tragické scénáře, kterými vás od prvního dne těhotenství budou zásobovat maminky, které si těhotenstvím, potraty i porodem již prošly. Svoje obavy a problémy jim nesvěřujte, raději je konzultujte s gynekologem nebo porodníkem. Takže radíme, uvolněte se, jste těhotná a za pár měsíců přivedete na svět nového človíčka, a to pak na odpočinek nebude času nazbyt.

Foto zdroj: profimedia.cz

8.3.2013 12:00| autor: Terezie Líbalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist