Strach z porodu: Jak nad ním zvítězit?

Za šťastné můžeme označit nastávající maminky, které si před porodem nepřipouští komplikace a balí tašku do porodnice s úsměvem na rtech. Podle průzkumu je s tímto přístupem čeká rychlejší porod se sníženým rizikem akutního císaře. Co ale dělat, když je strach silnější než my?

Zvýšené obavy se logicky objevují častěji u prvorodiček – kráčíte do neznáma, porod jste dosud nezažila na vlastní kůži a chlácholení ze strany zasloužilých matek typu „zvládla to každá, zvládneš to taky“ nezní přesvědčivě. Už proto, že i v dnešní době moderní medicíny existují (byť ojedinělé) případy, kdy to žena „nezvládla“.

Vize, „co by se všechno mohlo stát“, vás vlastně straší od samého začátku. V prvním trimestru vám nedá spát možnost samovolného potratu, s malou dušičkou si jdete pro výsledky testu na vývojové vady, srdce vám bije na poplach u každého ultrazvukového vyšetření. A najednou před porodem se máte bát nejen o zdraví dítěte, ale také o sebe.

[[related]]

Strach z porodu může vygradovat až do fobického stavu, kvůli němuž žena ani nechce otěhotnět. Čím déle ale početí odkládá, tím více argumentů proti se v ní nahromadí – s přibývajícím věkem se totiž rizika pro matku i dítě podle statistik zvyšují.

Jak se s předporodními obavami poprat a nastoupit do porodnice pozitivně naladěná? Následující tipy by měly pomoci:

  • Nasbírejte relevantní informace. Strach proberte se svým lékařem a důvěřujte mu, když vám ho bude vyvracet logickými argumenty. „Pro mě byla nejhorší představa všech těch porodních procedur. Teď dáme klistýr, teď vás oholíme, pak šup nástřih… Doktor mě naštěstí uklidnil, že k vyprázdnění mi postačí čípek, a poradil mi, aby mě tam dole oholil partner ještě před nástupem do porodnice. O nástřihu jsem nakonec ani nevěděla, že mi ho provedli,“ vzpomíná maminka Jarka.
  • Pusťte z hlavy historky o tom, jak doktoři zapomněli známou známé vaší kamarádky v koupelně, až tam nakonec porodila sama na zemi. Mějte na paměti, že novopečené maminky bývají rozcitlivělé a zdravotnický personál není vždycky vinnou stranou.
  • Pokud vám někdy vyřezávali z dásně dolní osmičku v zánětu, vězte, že porodní bolest je proti tomu procházkou růžovým sadem.
  • Uvědomte si, že když se strachu nezbavíte nyní, nezbavíte se ho nikdy. Přestože porod proběhne hladce a děťátko bude superzdravé, vaše mysl si vždycky může najít důvod k dalším obavám (co když onemocní, co když ho přejede auto…)
  • Pečujte o sebe. Namísto vyhledávání hrůzostrašných příběhů se zaměřte na zdravý jídelníček, vyzkoušejte nové zeleninové recepty, vyhledejte možnosti cvičení nebo jógy pro těhulky. Vyhýbejte se drastickým thrillerům a vybírejte si pozitivně laděnou literaturu i filmy. Rodinné komedie a příběhy s happy endem obecně vás přivedou na veselejší myšlenky.
26.7.2012 4:00| autor: Jana Rysková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist