Rafe Spall: Herec, který zhubnul pro úspěch

Syn uznávaného britského herce vždycky věřil, že má před sebou dobrou kariéru. Ale jeho představy se mu začaly vyplňovat až poté, co zhubl 35 kilo.

Když se ho někdo zeptal, jestli pro roli neúspěšného komika v romanci Jeden den ho museli zošklivit, přišlo mu to jako dobrý vtip. Rafe Spall si pořád nezvykl, že může být považovaný za pohledného muže. Až do devatenácti byl totiž považován za tlouštíka. „Míval jsem o 35 kilo víc než teď,“ přiznává. Holky tak balili na svůj smysl pro humor, když ale jeho agentovi od jednoho konkurzu vzkázali, že je na roli moc tlustý, něco se v něm zlomilo. Začal cvičit, držet dietu – a jeho život se změnil.

Změnila se i jeho kariéra. Zatímco předtím mu nechávali jen vedlejší úlohy, s novým tělem dostal svou první hlavní roli – a rovnou takovou, kde to tělo musel celé ukázat (šlo totiž o televizní film o soudu kolem kontroverzní knihy Milenec Lady Chatterleyové).

Ale udržet si váhu není jednoduché. A muži, kteří si hlídají jídelníček, jsou ve společnosti ještě tabu, když někdo v restauraci řekne: Mohu si to dát bez brambor, působí to velmi nemužně. Jenže zhubnutí mi umožnilo věci, které bych možná jinak neměl a nedělal, takže má strach zase přibrat,“ svěřil se mladý britský herec. Mezi ony “věci“ patří i herečka Elize du Toit. „V sedmnácti jsem ji viděl na obálce časopisu a říkal si, jak bych někdy mohl skončit s takovou ženou?,“ vzpomíná. V srpnu 2010 si ji vzal. Loni se jim narodila dcerka.

Nádherný jako některé jiné hvězdy ani teď není, ale díky tomu může hrát mnohem víc rolí. Nejen svůdného Edwarda Rochestra v prequelu Jane Eyrové, ale i psychopatické vrahy jako v seriálu The Shadow Line, díle, na které je zatím nejvíc hrdý. Žánry střídá tak, že si ho ještě nikdo nezaškatulkoval, a castingoví režiséři ho dneska proto milují. Nejspíš taky proto, že Spall ví, jak je důležitá i tvrdá práce. „Při každém konkurzu do toho dám všechno. V téhle zemi je jen malý klub herců, kteří mají práci. A to co hraju já, by mohla hrát i stovka dalších.“

To, co hraje, už dneska zahrnuje zmíněnou romanci podle populární knihy Jeden den, velkofilm Anonym o tom, že Shakespeare (v podání Spalla) své hry vlastně nenapsal, a teď i očekávané vetřelčí sci-fi Ridleyho Scotta Prometheus. „Natáčení tohoto filmu vypadlo jako to, co si představujete, že je herectví, když je vám pět,“ směje se.

A Rafe Spall už v pěti o povolání herectví nejspíš přemýšlel, protože jeho otcem je Timothy Spall, herec milovaný britským národem natolik, že když dostal v 90. letech leukémii, probíralo se ti o ve zprávách. Spall senior se naštěstí vyléčil, takže si pak mohl zahrát třeba i v Harry Potterovi a mohl taky svého syna naučit něco o herectví.

Od mládí jsem měl podivné sebevědomí založené na ničem, jen na tom, že můj táta byl tak úspěšný. Ve škole jsem se učil hrozně, protože jsem věděl, že se stanu hercem. Věděl jsem, že budu v pohodě. I když jsem se nedostal na hereckou školu RADA. Tak jsem se vzdělával sledováním televize s tátou, který mi říkal, co je dobré a co stojí za prd,“ vypráví. V patnácti se zapojil do National Youth Theatre a od té doby hraje na divadle, v televizi i ve filmu. Jeho uznávaný otec mu do práce nemluví a taky ji nekritizuje. „Znáte to, když jako dítě namalujete špatný obrázek auta a vaše máma řekne, že to je úžasné? Tak takhle se ke mně chová. Je prostě milý.“

Další fakta o Rafe Spallovi:

Jmenuje se podle postavy ze hry The Knight of the Burning Pestle, kterou jeho otec hrál v 80. letech na divadle.

Ke svým rodičům a dvěma sestrám má pořád velmi blízký vztah. Jedna sestra učí na základní škole, druhá je textilní návrhářka.

Dva roky chodil s půvabnou anglickou herečkou Alice Eve.

Narodil se v březnu 1983 v Londýně.

5.6.2012 12:00| autor: Aneta K.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist