Příběhy vánočních ozdob

Vánoce obvykle považujeme všichni za tu největší a nejintimnější rodinnou oslavu z celého roku. Těšíme se na rodinná a přátelská setkání, zdobíme nejen svá obydlí, ale také velmi často zahrady, vchody do domů a někdy i svá pracoviště. Ke zdobení používáme ty nejrůznější vánoční dekorace a ozdoby. Velmi často ani netušíme, že takřka všechny vánoční ozdoby mají svůj osobitý příběh.

Tradiční a nezastupitelnou úlohu mezi vánočními symboly a dekoracemi mají svíce. Ve vánoční lidové tradici měla a má svíce vztah k životu obyvatel a jejich domům a příbytkům.  Z plamene a dýmu se věštíval život a smrt. Světlo svíce má doposud symbolický význam jako ochrana před nebezpečnými silami z venku. Na stůl se staví pro útěchu nebožtíků a odborná literatura často připomíná i souvislost vánočního světla s návratem slunce v čase zimního slunovratu. Dříve platilo, že v každém příbytku se mělo zapálit co nejvíce svíček, které se umisťovaly do oken, na stůl i na police.

Z velké části Evropy jsou známy stropní závěsy z nejrůznějších materiálů, nejčastěji ze slámy. Nejběžnější ze slaměných figurek, které zdobí dnes již spíše pouze vánoční stromky je slaměný kozlík. Velkého kozla ze slámy s sebou nosívali chlapci, kteří obcházeli s hvězdou. Slaměné, ale i papírové hvězdy se také zavěšovaly do oken.

článek

K tradiční vánoční výzdobě interiérů patří také girlandy. Dříve se zhotovovaly ze stále zelené plavuně vidlačky. Girlandami se ovíjely rodinné portréty. A do girland, které sloužívaly k ozdobě kostelů, se přidávaly ještě figurální motivy jako například postavičky z jesliček.

Častým symbolem vánoc jsou také ptáčci v nejrůznějším provedení, ať už jako baňky, slámové nebo textilní ozdoby. Motivem pro jejich zhotovování se stalo poselství vánoc, kdy každý živý tvor by měl žít v dostatku, pokoji a sytosti. Věřilo se totiž, že když ptáci dostanou v zimě dostatek stravy, kterou měly symbolizovat otepi slámy, nebudou v létě nenasytní a nezpůsobí tedy na úrodě žádnou škodu. Špatným znamením bylo, když se ke snopu jako první dostaly vrány nebo straky, případně když snop spadl při silném větru. Když však na statcích umístili lidé ven, například na stromy nadílku pro ptáky, bylo jasné, že vánoce už jsou za dveřmi.

Mezi tradiční vánoční ozdoby patří také houpací koník. Vyvedený může být v nejrůznějších podobách od dřevěného ručně vyřezávaného, přes perníkového až po textilní provedení z látek v tradičních vánočních barvách. Rovněž látky mívaly svou symboliku. Například purpurová látka se zlatou či stříbrnou nití měla magickou moc, a tak dokázala zajistit obdarovanému vitalitu, dostatek lásky a pohodu rodinného tepla.

článek

A nejen vánoční ozdoby, ale i dárky, kterými se lidé na vánoce obdarovávali, měly svůj symbolický význam. Dětem a mladým lidem se dávala červená jablíčka, jako symbol zdraví a dlouhověkosti.  Ořechy byly příslibem moudrosti a zralosti a jako dárky bývaly často používány i perníkové figurky, které slibovaly radost a slasti mládí.

A jaké jsou trendy ve vánočních ozdobách? Podívejte se do naší galerie vlevo.

Foto: ktsf.com, christmasgeek.com, creatingreallyawesomefreethings.com, merledress.com, roomenvy.co.uk, jazzyliving.com, homedit.com, architectureartdesigns.com, houzz.com, thedomesticcurator.com, blisstree.com, homedit.com, lottyblue.co.uk, hgtv.com, ikea.com, raftertales.s3.amazonaws.com, imeu.net, dreamhomedecorating.com, design-milk.com, shopping.rspb.org.uk, bugsandfishes.blogspot.com, blog.eventish.com, lushome.com, laurabailliiedesign.blogspot.com, christmastrees.biz, visualizeus.com, teakettica.blogspot.com, tudojuntoemisturadopaty.blogspot.com, blog.kanelstrand.com, caroleknits.net, countryliving.com, homebyheidi.blogspot.com, casualliving.com, allaboutyou.com, blowoutparty.com, edtrayes.com, profimedia.cz
12.12.2013 12:00| autor: Zuzana Bohdalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist