Vánoční dárky podle typu člověka. Ženy si nejvíc přejí šperky, muži elektroniku

Také už začínáš propadat panice, protože Vánoce se nekompromisně blíží a ty pořád ještě nemáš nakoupené dárky? Zjistili jsme, pro koho se dárky nakupují nejlépe a který typ člověka tě nejvíc potrápí a máme pro tebe také tipy na originální dárky, které rozhodně překvapí.

vanocni-darky-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Co nadělit blízkým pod stromeček? Tradiční otázka, která dost často vyústí pod tíhou okolností (nakupuješ jako vždy na poslední chvíli, všude jsou ohromné fronty) v kompromis – vybrat dárek, který neurazí, ačkoliv dotyčného příliš nepřekvapí: láhev dobrého vína, parfém…

Jeden australský předvánoční průzkum uvádí, že 68 procent lidí nedostává o Vánocích dárky, po kterých touží. A tomu také odpovídá skutečnost, že 71 % lidí neví, zda dostane vhodný dárek i letos. Průzkum také uvádí, že nejčastěji se v plnění tužeb „seknou“ kolegové či kolegyně (až 90 % koupí nevhodný dárek), následují tetičky, strýčkové a další příbuzní (83 %), prarodiče (79 %), otcové (73 %) a konečně sourozenci (70 %).

Podle odborníka na nakupování Ema Curlewise existují tři typy lidí podle toho, jak obtížně se jim nakupují dárky. První typ je snadné obdarovat, druhý typ je takzvaně zdvořilý a třetí je jen velmi obtížně obdarovatelný. Poznáš někoho ze svých blízkých v některém?

1. typ: Vánoce řeší už v létě

O dárky si umí říci podle průzkumu Australanů jeden člověk z deseti a ten právě patří do této kategorie. Dal by se také charakterizovat mottem: „Udělám vše pro to, abych dostal přesně to, co chci“. Možná to zní dost sobecky, nicméně dárky se pro něj shánějí jednodušeji, samozřejmě pokud si nepřeje nadzvukový letoun či hodinky s vodotryskem. Do téhle skupiny patří většina malých i větších dětí, které si většinou dovedou říci o dárek. Jediný problém, který pak můžeš mít, je starost, kam ukrýt dárek, který nakoupíš s větším předstihem tak, aby jej obdarovaný nevypátral. Víc takových typů v rodině, co říkáš?

2. typ: Opravdu letos nic nepotřebuje

Do této skupiny patří lidé, kteří se snaží chovat skromně, a o dárky si proto neříkají. Nicméně nenechme se zmást, tito lidé dárky určitě ocení. Je proto potřeba mít se více na pozoru a více jim naslouchat, a to nejen v období Vánoc. Mezi řečí občas prohodí, co by se jim hodilo. Je dobré si to někam zaznamenat, protože jinak to určitě zapomeneš.

Přečti si také:

3. typ: Opravdu nic nechce

Tato kategorie lidí se nejhůře obdarovává a činí nám předvánoční nákupy složitějšími. Také oni si většinou přejí nějaký ten vánoční dárek dostat, nicméně dost často se domnívají, že jejich drahá polovička umí věštit z křišťálové koule, nebo ještě lépe řečeno je s nimi natolik srostlá, že ví o každém jejich přání. Bohužel to ale neplatí. A tak často nezbývá, než se uchýlit ke klasice, kterou pak většinou neocení a cítí se dotčeni, že jsi jim nevybrala ten správný dárek. Takový typ je za trest, co říkáš? A pak, babo, raď, co pořídit.

Průzkum šel naštěstí pro nás dál a sestavil žebříček toho, co si nejvíce přejeme. Tady máš možná malou nápovědu k letošním nákupům:

Co si nejvíce přejí ženy

 1. Šperky
 2. Zážitkové dárky
 3. Parfém

Co si nejvíce přejí muži

 1. Elektroniku
 2. Oblečení
 3. Zážitkové dárky

Dárky, kterým se raději vyhni

Pak je tu také skupina dárků, které dostáváme vcelku pravidelně a plní se jimi šuplíky a skříně, protože jich je už tolik, že nevíš, co s nimi. Tyhle dárky letos rozhodně nekupuj:

 • Ponožky
 • Svíčky
 • Koupelové bomby
 • Mýdlo
 • Hotovost, dárkové vouchery

Tipy na nevšední dárky

A pokud chceš letos opravdu své blízké překvapit, zkus některý z těchto netradičních dárků. O šok pod stromečkem nebude nouze, to nám můžeš věřit.

 • Test DNA předků (opravdu důkladný vhled do rodinné historie)
 • Netradiční marmeláda třeba s kávou
 • Digitální retro hra neboli digihra (potěší každého, kdo byl dítětem v 80. letech, dá se sehnat v bazarech)
 • Vypěstuj si sám (lékořice, víno atp., jedná se o balíček se semínky, květináčem a návodem jak na to)
 • Čokoládové růžičkové kapusty (kompromis pro ty, kteří chtějí jíst zdravě), nebo třeba nářadí z čokolády

 Teď už je zbývá jen dobře zabalit. Jak na to? Mrkni na video:

11.12.2023 11:00| autor: Marta Dostoupilová | zdroj: https://fpa.com.au/wp-content/uploads/2019/08/FPA_Gifts-That-Give-Research-Report-2019.pdf

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist