Přichází advent. Nalaď se s námi na Vánoce

Už tuto neděli si zapálíme první svíčku na adventním věnci. Patříš mezi ty, kteří se nemohou dočkat a už máš vše pečlivě přichystané, nebo jsi právě protočila oči a nechápeš? Pojď se spolu s námi naladit na sváteční vlnu.

shutterstock_1578101446-1100x618.jpgCelá galerie 22 Zdroj: Shutterstock

Neděle 27. listopadu je první adventní nedělí v letošním roce. A právě tímto dnem začíná čtyřtýdenní adventní čas. Zapálíme první svíčku na adventním věnci, vyrazíme do ulic na slavnostní rozsvícení stromečků většinou doprovázené řemeslnými trhy s vůní svařeného vína a skořice. Své domovy zahalíme do svátečního hávu a budeme si užívat pohodu a rodinu.

Proč zrovna advent?

Víš, že advent je slovo odvozené od latinského adventus, což je v překladu příchod? Patří ke křesťanským svátkům, kdy si věřící připomínají příchod Ježíše Krista. Celý advent tedy započne zmíněnou nedělí, a končí o Štědrém dnu při západu slunce. Dříve šlo o dobu postní, kdy se lidé po náročném roce odebrali do svých domovů a tam se dralo peří, vyprávěly se staré příběhy a pověsti, předlo se a tkalo. Byly zakázané veselice a tancovačky.

Dnes je to doba, kdy ženy začínají bláznit. Snaží se vygruntovat celý byt od shora dolů, jakoby celý rok neuklízely, vrhají se na pečení třiceti druhů cukroví, stresují se s nákupem dárků a vůbec je tato doba spíš dobou hektickou než odpočinkovou. Pojď se spolu s námi na chvilku zastavit a adventní čas si užít v klidu a v pohodě. Začni s adventním věncem.

Adventní věnec

Svíčky na adventním věnci jsou čtyři, a každá symbolizuje čas od jedné neděle ke druhé, a každá z nich má své jméno. My je známe jako neděli železnou, bronzovou, stříbrnou a zlatou. Svíce se zapalují postupně proti směru hodinových ručiček a mají svou symboliku:

  • první svíci zapálíš o železné neděli 27. 11. 2022 a symbolizuje naději a očekávání
  • druhou přidáš o bronzové neděli 4. 12. 2022 a ta značí lásku a říkají jí betlémská
  • do třetice rozsvítíš svíci o stříbrné neděli 11. 12. 2022, měla by mít růžovou barvu a symbolizuje radost a přátelství
  • a poslední čtvrtou zapálíš o zlaté neděli 18. 12. 2022 a ta je symbolem míru a pokoje

Adventní věnec, na němž zapaluješ svíčky, by měl mít ty správné barvy a být z vhodného materiálu. Použít bys měla cesmínové a smrkové větvičky, které jsou symbolem života, pak také slámu a proutí, co zase pomáhá odehnat zlé duchy a přináší požehnání příbytku a jeho obyvatelům. Ovšem barvy věnce se liší podle národů. Aneb jiný kraj, jiný mrav.

Barvy, barvy, barvičky

Původní barva byla fialová. Měla symbolizovat obrácení se k víře a kajícnost. Ovšem dnes nejčastěji narazíš na svíčky červené, zlaté nebo modré. Někde přidávají do středu adventního věnce ještě pátou svíčku, která se zapaluje na Štědrý den a má představovat Ježíše Krista. Takový věnec uvidíš v kostele. A my si myslíme, že je vlastně jedno, jakou barvu si vybereš. Podstatný je ten půvab a poetika svátečního času.

Adventní kalendář

K adventnímu času patří také adventní kalendář. Jasně, že nejvíce si ho oblíbily děti, takže pokud nějaké máš, určitě už jsi zabrousila do obchodu a nějakou tu sladkost jim pořídila. Původně však šlo o papírové vystřihovánky a poprvé se objevily v Mnichově v roce 1908. Dnes najdeš v obchodech kalendáře se stavebnicemi pro kluky, se sponkami pro holky, s čaji pro maminku, s pivem pro tatínka, se sladkostmi… Výběr je fakt velký, ale možná by tě bavilo udělat si nějaký adventní kalendář sama doma. Věř nám, není to vůbec složité, navíc se skvěle zabaví celá rodina a výsledek bude stát za to.

Mrkni se do galerie, tam najdeš super nápady na stylové adventní kalendáře.

text: z dostupných zdrojů Pavla Jelínková a Petra Martišková, foto zdroj: shutterstock

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist